Bekçi Nasıl Olunur? Maaş ve Şartları 2020 (672 Yeni Alım)

Geçtiğimiz yıl oldukça sayıda bekçi alınacağı söylenmişti. 30 bin bekçi alımı tamamlandı ve bekçilerimiz görevlerine başladı. 2020 senesinde da bekçi alımı yapılacak.  2020 senesinde 500 çarşı ve mahalle, 172 kır olmak suretiyle 672 bekçi alınacağı duyuruldu. Müracaat tarihlerinde web üstünden başvurular kabul edilecek. Sadece bekçi olabilmek için POMEM tarafınca bildirilen bekçi şartlarını taşımak gerekmektedir. Bekçi maaşları oldukça yüksek olması sebebi ile pek oldukça şahıs tarafınca tercih ediliyor. Bekçi müracaat iyi mi yapılır? Lüzumlu şartlar nedir? Kaç para maaş alırlar? Mesai saatleri iyi mi? Şimdi bu tarz şeyleri inceleyelim.

Bekçi Alım Şartları Nedir?

Bekçi alımları için yapılacak olan sınava başvurmak için ihtiyaç duyulan bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar;

 1. Lise ve dengi okul mezunu olmak
 2. Türk vatandaşı olmak
 3. Müracaat meydana getirilen tarihte 18 yaşını doldurmuş olmak ya da 31 yaşından gün almamış olmak
 4. Askerlik hizmetini tamamlamış olmak
 5. Müracaat meydana getirilen süre itibari ile herhangi bir siyasal parti üyesi olmamak ya da herhangi bir yan kurum ile ilgisi bulunmamak
 6. Terör örgütlerine, bu örgütlerin herhangi açık ya da gizli saklı olmak koşulu ile herhangi bir faaliyetine katılmamış olmak
 7. Herhangi bir sebeple polislikten çıkarılmamış olmak (Sıhhat sebebi haricinde)
 8. Herhangi bir uyuşturucu madde kullanmıyor olmak ya da kullanımı neticesinde müracaat yapmış olduğu an itibari ile tedavi görmüyor olmak
 9. Işyar olmasına engel teşkil edecek herhangi bir durumunun olmaması
 10. Sıhhat yönetmeliğince belirtilen şartları taşıyor olmak
 11. Silahlı vazife hayata geçirmeye yada tabanca taşımaya hukuki manada bir engelinin olmaması
 12. Toplumda fena özellikleri ile tanınmamış olmak
 13. Kamu haklarından mahrumiyetinin bulunmaması
 14. Kendisinin ya da eşinin herhangi bir fuhuş suçuna girişim etmemesi, kumarla alakasının olmaması, uyuşturucu sebebi ile adli ya da yönetimsel soruşturma geçirmemiş olması ya da bu suçları işlemekten yargı giymemiş olması
 15. Minimum 1,67 boy oranına haiz olmak
 16. Vücut kitle indeksi 18 ile 27 içinde olmalı
 17. Müracaat yapmış olduğu ilde 1 senedir ikamet ediyor olmak
 18. Güvenlik soruşturmasının ve arşiv araştırmasının pozitif yönde neticelenmesi
 19. Herhangi bir yüz kızartıcı suçtan dolayı hükümlü olmamak şeklinde şartları taşıyor olması gerekmektedir.

Bu şartları taşımadığının tespiti halinde imtihan başvurusu kabul edilmeyecektir.

bekçi-alım

Bekçi alımları için başvurular başladı. Imtihan ücretleri Halkban’ a ödenecek.

Müracaat Evrakları Nedir?

 1. Imtihan müracaat talebinizi içeren dilekçe
 2. Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da geçişlik
 3. Diplomanın aslı ve fotokopisi
 4. Imtihan başvurusunda bulunduğunuz il sınırları içinde 1 senedir ikamet ettiğinizi kanıtlar belge
 5. Son 1 yıla ilişkin 4 tane biyometrik fotoğraf
 6. Yukarıda saydığımız şartlardan eşinin ya da kendisinin bekçilik için engel teşkil edecek durumlarının olmaması
 7. Imtihan tutarının yatırıldığını gösterir dekont
 8. Sıhhat bilgilendirme formu
 9. Yaş düzeltmesi yaptıranların yaş düzeltme evrakları
 10. Askerlik hizmetinin tamamlandığını gösterir belgenin aslı ve fotokopisi gerekmektedir.

BORDO BERELİ OLMAK İSTER MİYDİNİZ? BORDO BERELİ OLMA ŞARTLARI

Üç Aşamalı Imtihan Iyi mi Yapılıyor?

Bekçi alımları için yapılacak olan imtihan 3 aşamadan oluşuyor. Bu imtihan kategorileri yazılı, sözlü ve fiziki yeterliliktir.

Adaylar ilk olarak yazılı imtihana doğal olarak tutulacaktır. Sorulacak sorular Türkçe, Toplumsal Bilgiler, Fen Bilgisi, Yaşam Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür alanlarında olacaktır. Sınava giren ve soruları cevaplayanlar, cevapları optik biçim üstüne işaretlemek sureti ile imtihanı tamamlayacaklardır. Bu sınavdan başarı ile geçmenin koşulu 100 puanlık olan sınavdan minimum 50 puan almaktır. Bakanlık lüzumlu görmüş olduğu durumlarda bu puan hakkında değişim yapma hakkına haizdir.

İkinci aşama fiziki yeterlilik aşamasıdır. Bu sınavda adayların kabiliyetleri ve fiziki durumları incelenerek eleme yapılacaktır. Imtihan komisyonu tarafınca yapılacak olan araştırma neticesinde 60 puan alanlar bu aşamadan da geçmiş sayılacaktır. Başarısız olanlar ise elenmiş olacaktır.

Üçüncü aşama ise sözlüdür. Bu aşamada kendini ifade edilme kabiliyeti, adayın özgüven derecesi incelenecektir. Aday bu süreçte genel kültür mevzularını içerek kartlar arasından seçim yaparak o konudaki fikirlerini açıklayacak ve verilen süre zarfında kısa bir sunum yapılması istenecektir. Komisyon tarafınca adayın sunumuna müdahale edilebilecek ve kendisine sorular yöneltilebilecektir. Sözlü sınavda 5 kategori vardır. Bu kategoriler data seviyesi, kavrama kabiliyeti, özgüven, ifade kabiliyeti ve vücut dilidir. Her bir kategori 20 puandır. Bu kategoriler dikkate alınarak adayın 70 puan alması gerekecektir.

Aday bu üç sınava girdikten sonrasında almış olduğu puanlar üstünden hesap yapılacaktır. Yazılı ve fiziki puanın yüzde 25’i, sözlü sınavın ise yüzde 50′ sinin averajı alınacaktır. Bu esas puan hesaplandıktan sonrasında imtihanı kazananların isimlerini içeren bir sıralama asılacaktır. Listede yer edinen adlar üstünden arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması yapılacaktır. Bu son aşamayı da başarı ile geçen bekçi adayından sıhhat kurulu raporu istenecektir.

Üç Aşamalı Sınav Nasıl Yapılıyor

Üç Aşamalı Imtihan Iyi mi Yapılıyor

Imtihan Tutarı Ne Kadar?

Genel olarak başvurularını web üstünden meydana getirecek olanlar için belirtilen tarihlerde Halkbank şubesine yatırılacaktır. Ücretler yalnızca Halkbank aracılığı ile alınmaktadır. İnternet bankacılığı, ATM ya da şubeler aracılığı ile imtihan ücretleri yatırılabilecektir. Fakat web üstünden ödeme yapanlar dekontun çıktısını almalıdır. Bundan dolayı istenen belgelerde yukarıda görüldüğü suretiyle dekont da bulunmaktadır. Şehit ve vazife malulü yakınları sınava ücretsiz bir şekilde müracaat yapabilecektir. Sadece müracaat esnasında bunu belirtmeleri gerekmektedir. Yoksa tutarı yatırmadıkları için imtihan başvurusu yapmamış sayılacaklardır. Imtihan ücretini ödeyerek ön kayıt yaptırmayan ya da aynı müracaat için birden fazla kez ücret yatıranları ücretleri geri verilmeyecektir.

Bekçilerin Vazife ve Yetkileri Nedir?

Güvenlik Genel Müdürlüğünden Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Kimlik Sorma Yetkisi Hakkında Basın Açıklaması 21.11.2019 tarihinde yapılmıştı.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin halka yardım, şüpheli vatandaşlardan kimlik sorma ve araştırma vazife ve yetkisi ile adli görevler verilmesi şeklinde düzenlemeleri de Çarşı ve mahalle bekçilerinin vazife ve yetkilerini genişletecek olan düzenleme içeren kanun teklifini 22 Ocak 2020 tarihinde TBMM Başkanlığına sunuldu.

Bekçilerin Kimlik Sorma Yetkisi

Bekçilerin Kimlik Sorma Yetkisi Hakkında Basın Açıklaması

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Vazife ve yetkileri ile ilgili olarak  gösterilen yönetmeliğin 16. maddesindeki Mahalle ve Çarşı bekçileri bölgeleri içinde dolaşan şüpheli şahısları takip eder ve hüviyetlerini araştırırlar hükmüne nazaran  Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin kişilere kimlik sorma yetkileri mevcuttur. Detaylı data için bekçilerin kimlik sorma yetkisi isminde içeriğimizi okuyabilirsiniz. Buna nazaran vazife esnasında şüpheli şahısların kimlik ve kimlik araştırma yetkisi verilen çarşı ve mahalle bekçilerinin vazife esnasında kimlik araştırması yapmasına itiraz edilmesi suçtur. Kimlik sorma yetkilerini kullanmak isteyen bekçileri zor kullanmak zorunda bırakılmamalıdır. 22 Ocak 2020 tarihinde Çarşı ve Mahalle bekçilerin atama, vazife ve yetkilerini içeren 18 maddelik bir kanun teklifi tam metninine nazaran Çarşı ve Mahalle bekçilerin vazife ve yetkileri şunlardır;

 • Halka yardım görevi
 • Devriye hizmet görevi
 • Durdurma ve Kimlik sorma görevi
 • Adli vazife ve yetkileri çerçevesinde şüphelileri yakalamak, lüzumlu tüm tedbirleri almak,
 • Zor ve Tabanca kullanma yetkisi
 • Genel Kolluk kuvvetlerine yardım görevi vardır.

Bekçi Olmak İçin Nereye Başvurulur?

Yöntem 1 İnternet Üstünden Müracaat

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği için başvurular açıklandığında İnternet üzerinden başvuru yapmak için tıklayınız.  Vazife yapılmak istene il müracaat esnasında seçilecektir. e-devlet üstünden müracaat yapmak da mümkün olmaktadır. Başvuruda bulunmak için web sayfasını ziyaret ederek müracaat süresini geçirmemenizi tavsiye ederiz.

Yöntem 2 Bireysel Müracaat Yapılabiliyor

Bireysel müracaat için tarihler Polis Akademisinin resmi web sitesinde duyuruluyor. Ön müracaat yapanlar ön sıhhat kontrolleri için müracaat merkezlerine mesai saatleri içinde başvuruda bulunuyorlar. Müracaat Kabul Komisyonuna başvurmak sureti ile başvurular kabul edilecek olup belirtilen tarihler dışındaki kişisel başvurular reddedilecektir. Şahsen müracaat esnasında merkezlere hiçbir elektronik eşya sokulmadığı belirtiliyor.

Atama İşlemleri

Yapılacak olan 3 aşamalı imtihanı geçtiğinizde atama işlemleri belirli usuller dahilinde yapılacaktır. Sınavda başarı göstermiş olmak tek başına yetmemektedir. Bu süreçte arşiv araştırması ve güvenlik soruşturmalarının da pozitif yönde neticelenmesi gerekmektedir. Bu araştırmalarında herhangi bir sorun çıkmayanlar Sıhhat Raporu almak suretiyle devlet hastanelerine sevk edilecektir. Sıhhat durumunda çarşı ve mahalle bekçisi olmalarına herhangi bir engel olamayanların işgören olarak atanması mümkün olacaktır. Ataması yapılanların 15 iş günü içinde görevlerine başlamaları gerekmektedir. Herhangi bir gerekçe sunmadan hizmetlerinin başlangıcında olmayanlar hakkında meydana getirilen atamalar iptal edilecektir. Bu süreçte boş kalan illere yedek listelerdeki kişiler dikkate alınarak sıralama sıralamasına nazaran atama yapılacaktır.

bekçi-alımı

Atamalar belli şartlar dahilinde yapılacaktır.

Atama ve adaylık süreci
MADDE 4-
e nazaran;

(1) Sınavlarda başanlı olan, görevini hayata geçirmeye engel olabilecek bir hastalık yada engeli bulunmadığı sıhhat kurulu raporu ile tespit edilmiş bulunanlar güvenlik yada jandarma teşkilatlarına İçişleri Bakanının onayı ile aday işgören olarak atanırlar.
(2) Çarşı ve mahalle bekçilerinin adaylık süresi bir yıldan azca iki yıldan fazla olması imkansız. Adaylık süresi içinde verilen temel ve hazırlayıcı eğitimlerde başarı göstermiş olanların asaleten atamaları yapılır.
(3) Adaylık süresi içinde temel ve hazırlayıcı eğitim devrelerinin her birinde başansız olanlarla adaylık süresi içinde hal ve hareketlerinde memuriyetle bağdaşmayacak durumları, göreve devamsızlıktan tespit edilenlerin, aylıktan kesme yada aşama ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanların memuriyetle ilişikleri İçişleri Bakanının onayı ile kesilir.

10 BİN BEKÇİ ALIMI İLANI YAYINLANMIŞTI

Resmi Gazete’de piyasaya sürülen 22 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 10.000 bekçi ekibi verildi. 3-10 derecede Güvenlik Genel Müdürlüğü Taşra teşkilatında 10 bin bekçi ekibi verildiği tebliğname de açıklandı.  Cumhurbaşkanlığı 22 sayılı kararnamesini bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

Daha ilkin meydana getirilen 10 bin bekçi alımı Resmi Gazete Görseli

22 sayılı Tebliğnameye ilişkin görsel yukarıda mevcuttur. Alımların 2020 senesinde da Güvenlik Genel Müdürlüğünce yapılacağı değerlendiriliyor.

Bekçiler Kaç Para Maaş Alıyor?

 • Lise Mezunu bir mahalle bekçisinin 4.250 TL.
 • Önlisans mezunu bekçiler 4.400 TL.
 • Lisans mezunu bekçiler  4.657 TL. civarında maaş almış olduğu belirtiliyor.

Mahalle Bekçileri Kaç Saat Çalışıyor?

Genel itibariyle akşam 19:00 – sabah 07:00 içinde çalışan bekçiler Güvenlik Genel Müdürlüğüne bağlı olarak vazife yapıyorlar. Haftalık 40 saat olan emek verme saatleri bekçilerin günlük emek verme saatleri güneşin batışı saatinden doğuşu saatine kadar olan saatler arasını kapsayacak şekilde düzenlenir. Bu kapsamda bekçilerin emek verme saatleri Güvenlik tarafınca belirlendiği biliniyor. Müracaat olmak isteyen ve şartları taşıyan adaylar eğitimleri genel anlamda Bayburt Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde yatılı olarak veriliyor.

Bekçi Alımı 2020 Senesinde Ne Süre Yapılacak?

2020 senesinde bekçi alımları ile ilgili hemen hemen net ve resmi bir izahat bulunmuyor Polis Akademisi ve Güvenlik Genel Müdürlüğü resmi sitesi üstünden meydana getirilen duyurularını sitemiz takip edebilirsiniz.


About admin

Check Also

Milli Emlak Uzmanı Nasıl Olunur?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca 11 Şubat 2020 tarihinde Resmi Gazete‘de yürürlüğe giren Ulusal Emlak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>