Belediye Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? (GÜNCEL)

Belediyeler her yıl toplumsal yardımlar için belirli bir oranda bütçe ayırırlar ve ayırmış oldukları bu bütçeler doğrultusunda desteğe muhtaç olan ailelere, öğrencilere maddi tinsel destek sunar vererek yurttaşlarımızın yanında olur ve onların yaralarına merhem olurlar. Besin, yakıt, kira, giyim benzer biçimde alanlarda vermiş oldukları yardımların yanı sıra birde öğrenciler için burs imkanı sağlamaktadırlar. Belediye Bursu Iyi mi Alınır? Şartları Nedir? benzer biçimde başlıklar arama motorunda en fazlaca sorulan sorular olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir fazlaca vatandaşımız Belediye bursunu duymamış yada belediye bursu hakkında yanlış bilgilere haiz olmuşlar ve belediyelerin yüksek tahsil öğrencilerine burs vermediklerini düşünmektedirler. Oysa ki durum bu şekilde değildir. Belediyeler ilk okul, orta okul, lise ve yüksek tahsil öğrencileri için burs imkanı sağlamaktadırlar. Doğal olarak ki bunun için belirli şartlara uyum sağlıyor olmaları gerekmektedir.

Belediye Başkanlıkları Öğrencilere Burs Verebilmektedir!

Belediye Bursu Hakkında Bilinmeyenler

Anayasamızda yer edinen 5102 sayılı kanun kapsamında yer edinen maddede geçerli olan bir tarif değiştirilerek düzenlemeye uğratılmış ve bu doğrultuda da ise belediyelerin burs verme yetkisi yüksek tahsil öğrencilerine kadar çıkartılmıştır. Bu kanunun düzenlemeye uğramadan önceki halini bilen yurttaşlarımız belediyelerin üniversite öğrencilerine burs vermediklerini bildikleri için de bu durumun halen bu şekilde devam ettiklerini düşünmektedirler. Fakat belediyeler yüksek tahsil öğrencilerine yapmış oldukları kredi, burs yada maddi yardımları üç aylık periyotlar dahilinde Yüksek Tahsil Kredi Yurtlar Kurumuna bildirmek zorundadırlar. Üniversite öğrencileri için bulunmuş oldukları yardımları ilgi kurumlara bildirme zorunluluğu varken ilk okul, ortaokul, lise öğrencileri için verilecek olan yardım ve burslar için herhangi bir resmi kuruma bildirim yapma zorunlulukları yoktur.

Belediye Burs Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Belediye bursundan yararlanmak için belirli şartlara uyum sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartların haricinde birde belediye burs başvurusu için lüzumlu evrakları tamamlamış olmanız gerekmektedir. Başvurular için lüzumlu olan evraklar ise ilk olarak belediye burs müracaat dilekçesi, yüksek eğitime kayıtlı olduğunuzu gösteren bir talebe belgesi, nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi ve yoksulluk belgesi istenmektedir. Bu belgeleri tamamlayan öğrenciler belediyelere giderek toplumsal yardım müdürlükleri ile hanım koordinasyon merkezlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Belgelerinizi teslim ederek burs başvurusunda bulunmuş olduğunuzda yetkili kişiler tarafınca denetime doğal olarak tutulursunuz bu denetim sonunda eğer burs almanız uygun görülürse tarafınıza bilgilendirme yapılacak ve tertipli olarak burs desteklerinden faydalanabileceksiniz.

Belediye burslarının haricinde birde devlet bursları vardır. Devlet bursu nasıl alınır? Şartları nelerdir? ile alakalı yazımızı inceleyerek bu mevzu hakkında detaylı data sahibi olabilirsiniz.

2018-2019 Yılında Belediye Burslarına Başvuruda Bulunmanın Şartları

2020 Senesinde Belediye Burslarına Başvuruda Bulunmanın Şartları

Belediye Burslarına Başvuruda Bulunmanın Şartları Nedir?

Belediye bursundan yararlanacak olan öğrencilerin ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına haiz olmaları gerekmektedir. Bunun haricinde işe aşağıdaki şartlara uyum elde eden öğrenciler 2020 yılı burs başvurularında bulunarak eğitimlerini daha rahat sürdürebileceklerdir.

 • 25 yaşından gün almamak 
 • Kazanç gerektiren herhangi bir iş yerinde çalışıyor olmamak 
 • Mal varlığınıza ve gelir durumunuza bakılmış olduğunda maddi desteğe ihtiyacınızın olması gerekmektedir.
 • Herhangi bir kurumdan yada herhangi hususi bir yerden burs alıyor olmamanız gerekmektedir.
 • Ara sınıflarda okuyan öğrenciler de belediye burs başvurularında bulunabilirler fakat not averajları 4 üstünden minimum 2,5 olmalıdır. Ve bununla birlikte bir üst sınıfa geçmiş olması gerekmektedir.
 • Sicilinizin temiz olması gerekirken bununla birlikte karakterinizin de muntazam olması gerekmektedir.

Maddeler halinde belirtmiş olduğumuz şartlara uyum elde eden öğrenciler belediye burslarına müracaat yapabilirler. Hem de belediye bursuna başvuruda bulunamayacak olan öğrencilerin sıralaması ise aşağıda yer almıştır.

 • Vakıf üniversitesi öğrencileri
 • Açık öğretim öğrencileri
 • Uzaktan eğitim alan öğrenciler
 • Ücretli değişiklik programında buluanlar
 • TEV bursundan yararlananlar
 • 25 yaşını doldurmuş olan öğrenciler
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına haiz olmayan öğrenciler

TEV Bursu başvurusu için tıklayınız.

yukarıda belirtmiş olduğumuz listeye uyum elde eden öğrenciler belediye burslarından yararlanamayacaklardır. Hem de burs başvurusu için istenen şartlara uyum elde eden her talebe için burs çıkma durumu fazlaca düşüktür. Müracaat sonrasında denetime doğal olarak tutulan öğrencilerin durumları göz önünde bulundurularak aslolan gereksinim sahibi olan öğrencilere öncelik bilinmektedir.

Belediye Burs Tutarları Ne kadardır?

Resmi ve hususi kurumların haricinde burs imkanı elde eden belediyeler her yıl toplumsal yardım için belirli bir oranda bütçe ayırmaktadır. Ayırmış olduğu bu bütçe tutarı içinde burslar, maddi yardımlar, giyim, besin, yakacak, sıhhat, eğitim benzer biçimde yardımlar da bulunmaktadır. Bu durumda büyük kent belediyeleri ile minik il ve ilçe belediyelerinin senelik yardım programları için ayırmış oldukları ücretler içinde fark bulunmaktadır. Üstelik aynı nüfus oranına haiz olan belediyeler bile değişik bütçeler ayırmaktadır. Bu sebeple de belediye bursları 2020 yılı için şu rakamdır diyerek kafa karışıklığına sebep olmamak adına ve yanlış data vermek adına net bir sayı belirtmeyi doğru bulmuyoruz. Fakat geçmiş olduğumuz yılların ortalamasını baz alarak bir sayı belirtmiş olduğumuzda ise belediyelerin öğrencilere vermiş olduğu burs oranları aşağı yukarı 200 Türk Lirası ile 500 Türk Lirası içinde değişik göstermektedir.

Belediye Bursu Şartları Nedir

Belediye Burs Sorgulama İşlemleri Iyi mi Yapılır?

Burs sorgulama işlemleri için bazı belediyeler resmi İnternet sitesi kullanarak data vermeyi tercih etmektedir. Resmi İnternet sitesi kullanmayı yeğleyen belediyelerin bursları için başvuruda bulunan öğrenciler başvurularını tamamlamış olduktan sonrasında tertipli olarak ikamet etmiş oldukları şu demek oluyor ki başvuruda bulunmuş oldukları belediyenin İnternet sitelerini tertipli olarak takip etmeleri gerekmektedir.

Bazı belediyeler ise burs müracaat neticelerini şahısların kullanmış oldukları telefonlarına SMS olarak data vermeyi tercih etmektedir. Başvuruda bulunmuş olduğunuz belediye sms olarak data vermeyi tercih etmiş ise başvurunuzun negatif yada pozitif sonuçlanmasını beklemekten başka bir çareniz olmayacaktır. Ek olarak belediye bursu ne süre verilecek diye merak eden öğrenciler bu bilgiyi bir tek başvuruda bulunmuş oldukları belediyelerden alabilirler. Bu sebeple her belediye bu durumu bağımsız olarak belirlemektedir. Bu sebeple de şu gün şu tarihte burs alabilirsiniz demek yanlış olacağından en temiz ve doğru bilgiyi müracaat yaptığınız belediyelerden alabilirsiniz. Ek olarak 2020 eğitim periyodu için KYK’ ya da burs başvurusu yapabilirsiniz.


About admin

Check Also

Özel İngilizce Kursu 2020 Fiyatları

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa illerimizde yabancı dil ağırlıklı kurs veren birçok merkez yabancı dil öğrenmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>