Beyaz Eşya Bayiliği Nasıl Alınır? Başvuru İçin Şartlar!

Alman devi BOSCH yada Türkiye’nin Manisa’mdan ürettiği Vestel yada Eskişehir’in buzdolabı devi Arçelik bu yada bunun benzer biçimde bir oldukça marka (Ariston-Hotpoin, LG, Sony) yeni girişimcilere yada işletmesi etkin olan esnafa bayilik ve franchising vermektedir. Sıfırdan beyaz eşya mağazası açmak isterim diyenler için sektörün kar marjını maliyet oranlarını ve firmaların sizden istediği 2020 yılına ilişik şartlar ve belgeleri sayfamızda yer verdik. Firmaların talep etmiş olduğu bayilik tutarları ve şartlarını elde eden hepimiz ister lise mezunu olsun ister üniversite beyaz eşya dükkanı açarak sektöre girebilir!

Beyaz Eşya Bayiliği Iyi mi Alınır?

İster herhangi bir iş yeriniz olsun ister ise yeni baştan bir beyaz eşya dükkanı açmak isteyin firmaların sizlerden talep edeceği şartları sağlamanız durumda bunu rahatlık ile yapabilirsiniz. İlk olarak nereden başlamalısınız. Aslolan kendinize sormanız ihtiyaç duyulan ilk sual bizce bu olmalı. Yılların tecrübelerini sizlere aktaracak olursak, bizlere kalırsa ilk olarak beyaz eşya bayiliği alacağınız firmayı iyi belirlemeniz gerekmektedir. Öncelik ile bulunduğunuz bölgeye kesinlikle fakat kesinlikle ekonomik yönden hitap eden ve bayiliği olmayan bir şirket seçmek sizin aleyhinize olacaktır. Firmanın bulunduğunuz ilçede eğer yoksa dahil kesinlikle en azından ilinizde sağlam güvenilir bir servisinin olması oldukça mühim bir öteki kriterdir. Doğru şirket seçimini yaptıktan sonrasında ön bayiliği almayı hedeflediğiniz firmaya ön başvurunuzu İnternet üstünden yada telefon aracılığı ile yapabilirsiniz. Yaptığınız ön başvurularda size kesinlikle bölge müdürü dönüş meydana getirecek bağlantı kuracaktır. Peki bayiliğini alacağınız bölge müdürü sizden ne isteyecektir ?

Güvence Mektubu Nedir? Iyi mi Alınır?

Hangi firmanın bayiliği alırsanız alın bu ister BOCSH olsun ister Arçelik kesinlikle fakat kesinlikle sizden banka güvence mektubu isteyecektir. Banka güvence mektubu işe yeni başlayanlar için aslen birazcık nakitte bakan bir iştir. Öyledir ki herhangi bir ticari faaliyeti minimum 6 ve 12 ay süre içinde icra etmiyorsanız hangi bankaya giderseniz gidin sizden almak istediğiniz güvence mektubu kadar nakit para yatırmanızı isteyecektir. Biz sizin için Akbank, Denizbank ve Türkiye Halk bankasının KOBİ bölümündeki görevlileri ile bu mevzuyu konuştuk. 100.000 TL lik bir güvence mektubu için Akbank da senelik %5 kısaca 5,000 TL Denizbank da ise %4 kısaca 4.000 TL senelik bir komisyon alınmaktadır. Türkiye Halk bankasında ise bu iş birazcık daha farklıdır. Halk bankası %0 komisyon almakta yada sisteme sunulan müracaat kabul görmezse ise para vadeli hesaba aktarılarak gene vade farkı kazancı ile yatırmış olduğunuz para kıymet kaybetmemektedir. Kısacası bizlere nazaran en güzel seçenek Türkiye Halk Bankasının sunmuş olduğu seçenektir. Güvence mektubunun önemini belirtmek istersek eğer. Şirket vermiş olduğu ürünün teminatı için bu mektubu istemektedir. Mektubu vermiş olduğunuz firmanın malına herhangi bir zarar gelirse eğer şirket bu mektubu bankadan anında bozdurabilir.! İlk kere beyaz eşya bayiliği alacaklar bankalardan güvence mektubu almak için kesinlikle vergi dairesine kayıt olarak vergi numarası alması gerekmektedir. İşletmenizin vergi numarasına nazaran bu mektup tanzim edilmektedir. Firmaya ne kadarlık bir güvence mektubu hazırlar ve sunarsanız o kadarlık beyaz eşya çekebilirsiniz. Şuan için minimum 150.000 TL ‘lik bir güvence mektubu aslen oldukça yeterlidir. Bu süreçte yer edinen dükkan tutulması ve belediyeye olan kayıt işlemelerine değinmiyorum..

Güvence mektubu özetleyen videoBayilik Bedeli Ne Kadardır (averaj)

Özellik ile isim yapmış köklü beyaz eşya firmaları sizden bayilik bedeli adı altında para talep edebilirler. Bunun için sizlere herhangi bir sayı belirtmem yanlış olur. Fakat bayilik bedeli talep etmeseler dahil mutlak cebinizde minimum 150.000 TL nakit paranızın olması gerekmektedir. Bu para beyaz eşya dükkanının kurumdaki dış konsept iç dizayn giderleri için lüzumlu olan bir paradır. Tüm firmalar bayilik verdikleri girişimcilerin dükkanlarını kendilerince antak kalma sağladıkları mobilyacı ve reklamcılara yaptırmaktadırlar. Bu niçin ötürüdür ki dikkatinizi de çektiyse tüm firmaların iç ve dış dekorları birbirine benzemektedir.

Bölge Müdürüne Kesinlikle Bu tarz şeyleri Sorunuz!

2020 senesinde herhangi bir marka için beyaz eşya bayiliği  başvuruları yapmadan ilkin kesinlikle bölge müdürüne bu soruları sorunuz.

  1. Firmanın kar oranı nedir? Bazı firmalar %10 kâr oranında ürün verir iken bazı firmalar ise %40 oranında kar ile bayiliklerine ürün vermektedir. (Minimum Arçelik, BOSCH en oldukça ise sektöre yeni girmeye çalışan firmalar!)
  2. Reklam yada ödenti bedeli alıp almadıklarını.
  3. Bayilik alacağınız şirket haricinde öteki markaların ürünlerini de satabilme olanaklarını!
  4. Oldu ki hedefleriniz doğrultusunda satış yapamadınız ve beyaz eşya dükkanını kapatacaksınız stokta yer edinen ürünleri geri teslim edilebilirliğini sorunuz.!
  5. Dükkan için yer yada konum kriterlerinin olup olmadığını?
  6. Satılan ürünün teslimatının servis mi yoksa sizin mi teslim etmeniz icap ettiğini. (Bunun için ariyetten ek personel ve dağıtım aracı alabilirsiniz.)
  7. Sizden başka markayı bağlı olduğunuz ilçedeki başka mağazalarında satabilir yada satamaz bulunduğunu.
  8. Ürünlerin fabrikadan teslimat süresini. ( Ona nazaran 1 yada 2 tane depo tutmak zorunda kalabilirsiniz )
  9. Eğer KOSGEB belgeniz var ise kesinlikle mağaza için meydana getirilen harcamaların faturalandırılır mı faturalandırılmayacağı problemi sorunuz.
  10. İşe adım atar iken minimum kaç TL olarak nakit ürün almanız icap ettiğini (genel anlamda minimum 250 bin TL den başlamış olan miktarlarda ürün almanızı isteyeceklerdir.)

About admin

Check Also

KOMAGENE Çiğ Köfte Bayilik Açma Şartları (Franchise Fiyat Bedeli)

Kim bilir etsiz pişmemiş köftede en oldukca kampanyaya ve ilave menüye haiz olan bir markadır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>