Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? 2 Adımda BES’den Çıkma!

Son yıllarda karşımıza çıkan bireysel emeklilik sistemini (BES) kimi vakit mecburi şekilde katılım göstermek zorunda kalmaktayız. Özellik ile bankalardan herhangi bir kredi çekecek olanlar için bu sisteme dahil edilme zorunluluğu sağlanmaktadır. Sadece, her ne kadar da bankaca kredi vadesi bitene kadar bireysel emeklilik sisteminde kalma zorunluğu var denilse de {hiç de} kalma zorunluluğu yoktur. İşte bireysel emeklilik sistemin den 2 adım ile çıkma şekilleri.

Bireysel emeklilik sisteminde kalma zorunluluğunuz yok!

Kimimiz isteyerek kimimiz ise mecburi bir halde bankaların bireysel emeklilik sistemine dahil olmaktayız. Ben son olarak Ziraat bankasından konut kredisi kullanırken mecburi bir halde bireysel emeklilik sistemine dahil edilmiş biriyim. Banka görevlisi sağ olsun her ne kadarda bana sistem de konut kredisinin vadesinin bitimine kadar kalma zorunluluğunuz var dese de işin aslının o şekilde olmadığını kendi çapalarım ile öğrendim ve oldukça kolay bir halde sistemden çıktım. Daha ilkin de İş bankasına ilişkin olan bir bireysel emeklilik sisteminde yer almıştım. Ondan da gene asla sorunsuz olarak kendi arzum ile çıkış işlemimi sağladım. Şimdi gelelim bireysel emeklilik sistemin den çıkmak için kullanacağınız 2 yola.

1- Banka şubelerinde oluşturulan bireysel emeklilik birimleri

Her bankada olmasa da Türkiye İş Bankasının şubelerinde haftanın belli tarihlerinde bireysel emeklilik sistemini kayıt ve iptalini elde eden bir mensubu mevcut olmaktadır. Ben bu bankada olan bireysel emeklilik çıkış işleminin iptalini bu sayede sağladım. Yalnız nüfus cüzdanınız ile beraber rahatlık ile bireysel emeklilik işlem çıkışınızı bu şekilde gerçekleştire bilirsiniz. Fakat söylediğim şeklinde bir oldukça bankada ne yazık ki bireysel emeklilik sistemine bakan personel bulunmamaktadır. Bu niçin ile hem vakit hemde işinizi garantiye almak için yeriniz de olsam 2. bireysel emeklilik sisteminden çıkış seçeneğini değerlendirirdim.

2- Bireysel emeklilik sistemini telefon ile iptal edilmesi

En kolay ve en etkili bireysel emeklilik sisteminden çıkmanın yolu telefondan geçmektedir. Sistem de kayıtlı olan telefonunuz ile dahil olmuş olduğunuz bankanın bireysel emeklilik hattını ararsanız ortalama olarak 5 dakika şeklinde kısa bir süre zarfı içinden bireysel emeklilik ten çıkabilirsiniz. Yalnız sistemden çıkacaklar telefon ile bireysel emeklilik birimine iletişime geçmeden ilkin ne olursa olsun kendilerine ilişkin bir IBAN (banka hesap numarası) numaralarının ellerinde olması gerekmektedir. Bunun sebebi sistemden çıkınca biriken paranın yatırılacağı hesap numarasının belirlenmesi amacıdır. Banka asla fark etmez, mühim olan tek şey banka hesap numaranızın sizin adınıza olmasıdır.

Bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır

Bireysel emeklilik iptali iyi mi yapılır

Bankalara Ilişik Bireysel Emeklilik Numaraları Nedir?

Nerede ise tüm bankaların ya kendilerine ilişkin yada anlaşmaya vardığı bir sigorta şirketi vardır. Bireysel emeklilik sigortasını da bu bankalara ilişkin şirketleri arayarak iptalini sağlaya bilirsiniz.

  • Akbank, AVİVASA ile iş yapmaktadır. Firmanın kontakt bilgisi ise; 444-11-11 tir.
  • Türkiye İş Bankası, Anadolu Yaşam Emeklilik şirketi ile işlev görmektedir. Sözleşmesini sonlandırmak isteyenler ise 0-850-724-55-00 numaraları aramaları kafi olacaktır.
  • Güvence bankası, Güvence emeklilik firmasının kontakt bilgisi, 44-0-336 numarası dır
  • Halkbankası, Halk Emeklilik sisteminin iptali için 0-850-800-44-00 numaraları araya bilirsiniz.
  • Vakıf Bankası, Vakıf emeklilik sisteminden çıkmak isteyenler 0-850-222-92-37 numarayı arayabilir.
  • Ziraat bankası bireysel emeklilik iptalleri ise 0-850-222-97-00 numaralardan sağlanmaktadır.
  • Denizbank, METLİFE iş birliği ile bireysel emeklilik sistemine müşterini dahil etmektedir. Firmanın kontakt telefon numarası 0-850-222-0-638
  • Yapı kredi bankası, Allianz ile iş yapmaktadır, kontakt bilgisi ise 444-91-17

About admin

Check Also

Kaldıraçlı işlem nasıl yapılmaktadır? Önemli 3 başlık

Forexe yatırım yapmak isteyen kişileri en oldukca cazip eden özellik olan kaldıraç, yatırımınıza 1:10, 1:100, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>