Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? (Güncel)

Türkiye’nin en üst düzey askeri birliğinin bordo bereliler bulunduğunu tamamımız biliriz. Bordo bereli olmak, bordo bereli olarak vazife yapmak birçok Türk gencinin hayalidir. Hususi Kuvvetler Komutanlığı emrinde Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş olarak vazife yapmak isteyenler için Bordo Bereli alımının iyi mi yapıldığını anlattık.

Hususi Kuvvetler Komutanlığına bağlı olarak vazife icra eden bordo bereliler, Türkiye’de kıtalarda görevli Subay, Astsubay ve Uzman Çavuşların aralarından seçilirler. Bu kapsamda, bordo bereli olabilmek için ilk olarak, Subay, Astsubay yada Uzman Erbaş olmak şarttır.

bordo-bereliler

Bordo bereli iyi mi olunur?

Nerede Vazife Yaparlar?

Bordo bereliler, Türkiye’nin tüm illerinde ve yurt haricinde Hususi Kuvvetler Komutanlığınca verilebilecek her görevi yerine getirmek suretiyle hazır olan askerlerdir.  Bu seçkin askerler kıtalar da görevli rütbeli personellerden seçilirler. Seçim esnasında gönüllü olmak esastır. Kuruluşunda Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş timleri mevcuttur. Her türlü hava ve arazi şartlarında her an göreve hazırdırlar.

Askerliğini komando, jandarma komando, c timi, b timi, a timi vs. şekilde yaptığını ve hususi kuvvetlerde bulunduğunu özetleyen kişilerin hikayelerini sık sık dinleriz. Helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştirenlerden tutun da neler neler. Unutmayalım ki, bordo bereliler yalnız rütbeli personellerden oluşan birliklerdir.

Hususi Kuvvetler Komutanlığı 2016 yılının sonunda bir ilki gerçekleştirmiş oldu ve ilk kez dışarında Astsubay alımı yapacağını duyurdu. Alım için son olarak girilen Kamu Çalışanı Seçme Sınavından KPSS P93 puanlaması ALTMIŞ ve üstünden olanlar tercih edildi. Dışarıdan Bordo Bereli Astsubay alımı aşağıda belirtilen 3 aşamada yapılmış oldu. Bu alım sonrasında ilerleyen dönemde de, Dışarıdan Hususi Kuvvetler Komutanlığına Subay, Uzman Erbaş ve Astsubay alımı yapılacağı değerlendiriliyor.

 1. Bordo Bereli Astsubay Seçim Aşaması Faaliyetleri:
  1. Kayıt Kabul,
  2. Ön Sıhhat Muayenesi,
  3. Fiziki Yeterlilik Testi,
  4. Kişilik Değerlendirme Testi,
  5. Mülakat.
 2. Sınıflandırma yapılması (asil/yedek adayların belirlenmesi).
 3. Hastane sıhhat raporu ve güvenlik soruşturması aşamalarından oluşmaktadır.

Maaşları Ne Kadar?

En düşük olmak kaydıyla uzman erbaşların 3500 TL, astsubayların 4200 TL Subayların ise 5000 TL maaşları olduğu söylenmektedir. Sadece bu personelin maaşları, vazife yaptıkları süreye, yurt haricinde ve yurt haricinde kalma durumlarına, bröve çeşitlerine paraşüt tazminatı vb.) değişim göstermekte olup, buna ilaveten ek tazminatları mevcuttur.

Astsubaylık şartları

 1. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak,
 2. Askeri okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilmemiş olmak.
 3. 25-27 yaşından büyük olmamak, (okul durumuna nazaran değişim gösterir)
 4. Yapılacak sınavda başarıya ulaşmış olmak,
 5. Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak ve herhangi bir kamu yada hususi kuruluşa karşı hizmet yükümlülüğü ve tazminat borcu olmamak (1111 sayılı Askerlik Kanunu ile 1076 sayılı Yedek Astsubay ve Yedek Askeri Memurlar Kanununa nazaran halen askerlik hizmetini yapanların askerlik yükümlülüğüne ilişkin hükümler saklıdır)
 6. Minimum 2 yıl süreli fakülte yada yüksek okul mezunu olmak.
 7. Yapılacak olan güvenlik soruşturmasında pozitif yönde netice almak,
 8. Yönetmelikte belirtilen Bordo Bereli Kursu görecekler için aranan sıhhat şartlarına haiz olmak.
 9. Öğrenimini kendi adına yapmış olmak yada herhangi bir kurum yada kuruluşa karşı hizmet yada tazminat yükümlülüğü bulunmamak,
 10. Terör örgütleri ile kendisinin yada anne, baba, eş,  çocuk kardeşlerinin yakınlığının bulunmaması,

Bu şartlar ile beraber dışarıdan bordo bereli astsubay alımında aşağıda yer almakta olan çizelgelerde belirtilen şartları taşımaları gerekmektedir.

Bordo bereli alımı

Bordo bereli alımı

Bordo bereli olarak vazife yapmak, yaş, eğitim durumu, fiziki yeterlilik haricinde, Vatana Gönülden Bağlılığı gerektirir. Zira seçilmiş olan bu asker, her türlü hava, iklim ve negatif şartta görevini yerine getirirken, kendisine verilen vazifeden başka hiçbir durumun önemi yoktur.

Eğer amacınız orduda subay olmak ise en kolay müracaat yöntemini deneyebilirsiniz.

Subay olmaya gerek yok, ben Astsubay olmak istiyorum diyorsanız mesleğe bu adımla başlayabilirsiniz.

Askerlik mesleğinizin hayırlı olması temennisi ile mevzu hakkında sorularınız olursa lütfen çekinmeden YORUMLAR kısmına yazın, cevaplayalım.

2020 yılı içinde dış kaynaktan bordo bereli alımı yapılacağı söyleniyor.


About admin

Check Also

Köy Korucusu Olmak İsteyenlere Genel Bilgiler

Köy Korucuları bilinmiş olduğu suretiyle bilhassa teröre maruz kalan ülkemizin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>