Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2020

Bayanlara belediyeler ve valilikler bünyesinde bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile destek verilmektedir. Ek olarak boşanan hanımefendilerin mağdur edilmemesi adına dul maaşı da lüzumlu şartların taşınması şartı ile bağlanabilmektedir. Ek olarak Sivil Cemiyet Kuruluşları da tespitleri neticesinde boşanmış hanımefendilere aynı ve nakdi yardım yapabilmektedir. İşsiz hanımefendilere da İş-Kur aracılığı ile iş istihdamı da sağlanmaktadır. Bu yardımlar toplumsal devlet olma hususi durumunun bir gereğidir. Bu sebeple hiçbir yurttaş mevzu ile ilgili bir mağduriyet yaşamamalıdır. Sizler için devlet maaşı ve devlet tarafınca verilen yardımlarını araştırdık.

Dul Maaşı

Ne yazık ki dul maaşı dezavantajlı gruplara meydana getirilen bir yardım niteliği taşımaktadır. Meydana getirilen değişim ile dul maaşı tutarı 550 TL olmaktadır. Sadece bu maaş her ay değil 2 ayda bir olmak suretiyle verilmektedir. Müracaat yapmanız ve onaylanması durumunda dul maaşını almanızın önünde herhangi bir engel yoktur. Fakat vatanımızda bu maaştan yararlanmak için eşlerinden ayrılmış sadece hala birlikte yaşamakta olan bir kitle vardır. Baştan belirtelim ki bu kişilerin tespiti halinde cezai işlem uygulanacaktır. Bu maaş dul kalan hanımefendilerin gereksinimlerini görebilmeleri adına devlet tarafınca verilmektedir. Nakit olarak ödeme yapılmaktadır. Bu yüzden bu maaşı her türlü ihtiyaçlarınız için kullanabilmeniz mümkün olmaktadır.

boşanma

Dul maaşına başvurarak bir yılda 6 aylık yapılacak olan ödemelerden faydalanabilirsiniz.

Dul maaşı almaya başladıktan sonrasında toplumsal yaşantınızda herhangi bir iyileşme gözlenirse maaş kesilecektir. Bu da haklı bir uygulamadır. Bundan dolayı bu maaş gerçek gereksinim sahiplerinin tespiti ile verilmeye başlanır. Ek olarak bu maaşı almaya başladıktan sonrasında herhangi bir sigortalı işe girmeniz dahilinde maaş kesilecektir.

Dul Maaşı Hangi Şartlarda Bağlanır

Dul maaşı başvurunuzun pozitif yönde neticelenmesi için bazı şartlara haiz olunması gerekmektedir.

 • Kadının dul olmaması, sonradan herhangi biri ile resmi olarak evlenmemesi
 • Sigortalı olarak çalışmıyor olması
 • Herhangi bir gelire haiz olmaması
 • Anne yada babasının vefatı sebebi ile yetim aylığı adı altında ödenen ödenekten faydalanmıyor olması gerekmektedir.

Dul Maaşı Alanlara İkramiye Müjdesi

Çıkarılan bir poşet yasa neticesinde dul ve yetim aylığından faydalanan kişilere ikramiye verileceği duyuruldu. Bu poşet yasa ile beraber bu aylıklardan faydalananlar Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak suretiyle yılda 2 kez 1. 000′ er Türk Lirası ikramiye alacak. Sadece verilecek olan bu ikramiyede dikkat edilecek nokta maaştan aldığınız hisse oranında size ikramiye ödeneceğidir. Maaştan % 50 oranında hisse alıyorsanız 500 TL ikramiye alacaksınız anlama gelir.

para-çekme

Dul maaşı 550 TL olarak belirlenmiştir.

Dul Maaşının Kesilmesi

 • Dul maaşı almakta olan kadının bir başkası ile resmi nikahlı olarak evlenmesi
 • Maaş almaya başladıktan sonrasında sigortalı bir işe girilip çalışılması
 • Muhtaçlık durumunun ortadan kalkarak maaşa gerek görülmemesi
 • Resmi olarak olmasa da başkası ile yaşanmaya başlanması ve bunun tespit edilmesi halinde maaşta kesinti yapılabilmektedir.

E- devlet kapısından da dul ve yetim aylığı başvurusu yapılabilmektedir. E-devlet üstünden ölüm yardımı, dul ve yetim aylığı başvuruları yapılabilmektedir.

Ek olarak belirtmek gerekir ki anne ve babasından dolayı yetim maaşı alanlar evlendikleri taktirde bu maaşları kesilecektir. Sadece boşanmaları durumunda ister dul maaşına başvurabilecek ya da yeniden yetim aylığı almaya devam edebilecektir. Sadece her iki maaşı da aynı anda alma hakkı bulunmamaktadır. Dul hanımefendiler muhtaçlık aylığından da faydalanabilmektedir.

Muhtaçlık Aylığı

Muhtaçlık aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığı ile verilmektedir. Hayır işlerinin vakıflarca yapılması amacı sağlanmaktadır. Muhtaçlık maaşı 679, 64 TL ‘ dir. Muhtaçlık maaşı başvurusunda bulunulduktan sonrasında meydana getirilen araştırma sonrası bu maaşı almaya hak kazandığınız taktirde maaş hesabınıza yatmaya başlayacaktır. Muhtaçlık maaşı yetim aylığı benzer biçimde işlev gören bir yardım türüdür. Bu maaş çeşidi de yetimlere verilmektedir. Sadece maaşın bağlanması için aranan bazı şartlar vardır. Bu şartlar;

 • Müracaat meydana getiren kişinin almakta olduğu hiçbir maaş ya da herhangi bir gelirinin olmaması gerekir.
 • Maaş için başvuran şahıs sigortalı herhangi bir işte çalışmamalı ve toplumsal güvencesi bulunmamalıdır.
 • Herhangi bir gayrimenkulü var ise buradan elde etmiş olduğu tutarın da muhtaçlık aylığı miktarını geçmemesi gerekir.
 • Ek olarak engel durumu var ise bu durumunu da oranı ile beraber raporlaması gerekecektir.


Birçok müracaat şekli bulunmaktadır. Ilk olarak web üstünden müracaat formunu doldurmak sureti ile kolayca müracaat yapılabileceğini belirtelim. Sadece müracaat formunu doldurmanız ve sizden istenecek olan herhangi bir belgeyi de tamamlayarak Vakıflar İl Müdürlüğüne şahsen başvuruda da bulunabilirsiniz. Formun eksiksiz bir halde doldurularak imzalanması gerekmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafınca verilen muhtaç aylığı müracaat formunu doldurarak siz de bu desteklerden yararlanabilirsiniz.

belediye-yardım

Belediyeler boşanan hanımefendilere nakdi ve ayni yardım yapmaktadırlar.

Belediyelerin Yapmış olduğu Yardımlar

Her belediyenin Toplumsal Yardım ve Hizmet yönetmeliği bulunmaktadır. Bu yönetmelikler dahilinde belediyeler aşağıda sayılan kişilere tespit sonucunda ayni ve nakdi yardım yapmaktadır;

 • Sigortalı bir işte çalışmayan ve toplumsal güvencesi olmayan kişi ve ailelere
 • Evinde yeme ihtiyacını karşılayamayacak olanlara tertipli olarak yapılacak yiyecek yardımları
 • Yaşlılara ve engellilere meydana getirilen yardımlar
 • Naturel felaketler sebebi ile desteğe muhtaç olan kişilere meydana getirilen yardımlar
 • Hastalıkları sebebi ile çalışamayacak durumda olanlar
 • Belediyenin araştırma meydana getiren komisyonu tarafınca desteğe muhtaç bulunduğunun tespiti meydana getirilen kimseler
 • Eğitim amaçlı meydana getirilen yardımlar başlıklarında ve bu şekilde mağduriyet yaşayan kişilere yardım yapılmaktadır.

Belediyelerden yardım talebinde bulunmak isteyen kişilerin ikametgah belgeleri, T.C. kimlik fotokopisi ve müracaat taleplerini özetleyen bir dilekçe ile belediyelere, kolluk kuvvetlerine ya da muhtarlarına giderek başvuruda bulunmaları kafi olmaktadır. Müracaat sonrasında belediye ekiplerince adresinizde araştırma yapılacaktır. Bu sebeple gerçek manada muhtaç olduğunuzun anlaşılması durumunda yardımlardan faydalanmaya başlayabileceksiniz. Boşanan kadına devlet destekleri ve maddi yardımlar başlıklı içeriğimizden detaylı informasyon alabilirsiniz.

Nakdi Yardımlar

Toplumsal Yardım Değerlendirme Kurulu tarafınca incelemeler sonrasında mağduriyeti tespit edilen kişilere yardımda bulunma sonucu verilir. Yardımlar insanlık gururunu zedelemeyecek şekilde nakit yöntemi ile değil de para mahiyetinde kullanılabilecek olan yardım kartları, çekler, anlaşmalı mağazalardan yapılacak olan alışveriş çekleri şekline olabilmektedir. Yardım yapmayı taahhüt eden şahıslar ile belediyeler içinde bir sözleşme imzalanabilir. Bununla beraber antak kalma durumuna nazaran herhangi bir karşılık ödenmesi de mümkün olabilir. Eğitim görmekte olan kişilere de burs adı altında meydana getirilen nakdi yardımlar olabilmektedir.

belediye

Boşanan hanımefendilere nakdi ve ayni yardımlar belediyeler tarafınca da yapılmaktadır.

Bu yardımlar kişilerin banka hesaplarına para yatırmak sureti ile olmaktadır. Belediyelerin nakdi yardım yapmak için belirledikleri bir sınır vardır. Senenin belirli dönemlerinde bu yardımlar yapılabilmektedir. Kuruldan çıkacak karar neticesinde nakdi yardımlar kurulda bulunan harcama yetkilisinin ve Belediye Başkanının onayı ile yapılmaktadır. Bu sebeple hiçbir geliri olmayan dul hanımefendiler da belediyelere başvurarak durumlarını izah edebilirler. Değerlendirme kurulunun sonucuna nazaran kendilerine nakdi olarak ya da yardım kartları dahilinde yardımlar yapılabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yardım kartları yardımıyla pek oldukca vatandaşımızın yüzü gülüyor. Bu kartlar ile ilgili informasyon alabilir ve kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ayni Yardımlar

Yönetmelikler dahilinde kişilere nakdi yardım yapılabileceği benzer biçimde ayni yardımlar da yapılabilir. Bu yardımlar besin, yiyecek, yakacak, giyecek, kırtasiye malzemeleri, ilaç, ulaşım, talebe malzemeleri, engelliler için lüzumlu olan malzemeler benzer biçimde mevzularda yapılmaktadır. Bu biçim yardımlardan faydalanabilmek için belediyelerin yanı sıra değişik kurum ve kuruluşlar yardımı ile de başvurular kabul edilebilmektedir. Muhtarlıklar, sivil cemiyet kuruluşları ve belediyelerin yapacağı projeler kapsamında da ortaklık içinde olduğu kurumlar aracılığı ile de aynı yardımlardan faydalanabilirsiniz. Ayni yardımların yapılması da belediye başkanının vereceği onayla mümkün olmaktadır.

Ayni ve nakdi yardımlarda da müracaat formunda ve dilekçede gerçeğe aykırı olarak beyanda bulunanların tespiti durumunda yardımlar kesilecektir. Ek olarak yardım yapıldığı andan itibaren kişinin maddi durumunda ve yaşam standartlarında bir değişiklik ve gelişim olduğu taktirde de yardımların kesilmesi mümkün olacaktır.

Sizde belediyeler ya da vakıflar aracılığı ile meydana getirilen araştırma sonrasında kararın pozitif yönde çıkması ile yardım alabilirsiniz. Ek olarak dul, yetim ve muhtaçlık aylıklarına da başvurabilirsiniz. 2020 senesinde eşi vefat etmiş hanımefendilere verilecek olan 500 TL eşi vefat etmiş yardımlarından da yararlanabilirsiniz.


About admin

Check Also

2020 Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Para Ne Zaman Yatar?

Çeşitli kamu kuruluşları ve hususi kuruluşlar tarafınca desteğe muhtaç kişilere ayni ve nakdi yardımların yapıldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>