Boşanmış Dul Kadına Devlet Sosyal Yardımı İmkanları

Ne yazık ki devletimizde milyonlarca boşanmış yada eşi vefat etmek sureti ile dul kalmış hanımlarımız vardır. Bu kadınlarımızın bir kısmı herhangi bir yerde çalışıyor ilen bir çoğuda çalışmıyordur. Özellik ile çocuklu dul kalan kadınlarımızın çalışamaması devletten toplumsal yardım adı altında maddi para yardımı 2020 ‘da almaya gerçek sahibi yapmaktadır. Her ne sebep den dolayı eşinizden ayrılan bir kadın olursanız olun devletin bu desteklerinden sizlerde müracaat yapmanız halinde yararlana bilirsiniz. Aylık 275 ve 2 aylık periyotlar halinde 550 lira olarak verilen dul aylığı iyi mi alınır ? işte formaları ile bilikte cevabı.

Toplumsal Yardımlar Genel Müdürlükleri Tarafınca Meydana getirilen Yardımlar

Eşi vefat etmiş sureti ile dul kalmış olan hanımefendilere yönelik başlatılan bir yardım projesidir. Devletin engelli vatandaşlara sağladığı yardımlar şeklinde dul kalan hanımefendilere da bazı haklar sağlanmıştır. Bu yardımlar ile eşi vefat etmiş sureti ile dul kalan hanımefendilere aylık 300 lira 2020 da verilmektedir. 2010 senesinde eşi vefat etmiş dul kalan bayanlar için nakit toplumsal yardım fonu projesi İstanbul Boğaz İçin Üniversitesi ile yürütülen bir çalışmanın sonucudur. Bu çalışmanın neticesi ile de 29.12.2011 tarihinde 2011/8 Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma fonu kurularak eşi vefat eden hanımefendilere para yardımı verilmeye başlatılmıştır. Eşi vefat eden hanımefendilere 2 ayda bir PTT üstünden yapılacak olan 600 lira yardım parasından istifade edilebilmesi için şu şartları dul kalan bayanın taşıması gerekir.

 • 3294 sayılı kanun kapsamında eşini yitirmiş olan bayanlar.
 • Hiçbir toplumsal güvencesi olamayan bayanlar
 • Fukara ve gereksinim sahibi durumunda olan bayanlar
 • Resmi nikahlı eşini yitik etmiş olan bayanlar

yararlana bilmektedir.

Toplumsal Yardımlar Genel Müdürlüğü Dul Aylığı Başvuruları Iyi mi Yapılır?

Yukarıda yer edinen şartlara uygun dul bayanlar başvurularını şahsen olarak yapmaları gerekir. Müracaat işlemleri için nüfus daireleri tarafınca güncel hürriyetleri ile başvuruda bulunabilirler. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlükleri il ve ilçe müdürlüklerinin adreslerini => https://www.nvi.gov.tr/iletisim/il-ve-ilce-mudurlukleri buradan bulabilirsiniz. Eşi vefat etme sureti ile dul kalmış olan hanımlarımız başvuruları ise ikametgah ettikleri il ve ilçelerde kaymakamlık binalarında yer edinen Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) vakıflarına yapmaları gerekir.

Eşi vefat etmiş dul kalmış kadına devlet destekleri

Eşi vefat etmiş dul kalmış hanıma devlet destekleri

Meydana getirilen müracaat sonrasında vakfın mütevelli heyeti tarafınca alınan karar sonrasında eşi vefat etmiş dul hanım, muhtaçlık durumu devam etmiş olduğu sürece bu yardımları almaya devam etmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ”MUHTAÇLIK AYLIĞI” Nedir?

Anne ve babası olmayan yetim kalan ufaklıklara verilen bir yardım parasıdır. Mevzumuz ile bağdaştığı için bu mevzuya da özetlemek gerekirse yer vermek istedim. Ek olarak bu aylık %40 engelli raporuna haiz muhtaç ufaklıklara da verilmektedir. Aylık 817 lira olarak 2020 senesinde verilen bu yardım parasından yararlanacak olan çocuğun şu şartları taşıması gerekir.

 1. Hiçbir toplumsal güvencesinin olmaması
 2. Herhangi bir gelir ve aylığının olmaması
 3. Mahkeme sonucu yada kanun kapsamında bakım altına alınmış olması
 4. Herhangi bir gelir getirici göç eder / taşınmaz mala mülke haiz olmaması

gerekmektedir. Bu şartlardaki çocuklarımız başvurularını;

Engelliler ek olarak engelli durumunu gösteren belge ile Vakıflar Genel Müdürlükleri ‘ne başvuruda bulunması gerekmektedir.

SGK Üstünden Dul Aylığı Alabilirsiniz!

Eşi vefat etmiş dul kalan hanım SGK üstünden de aylık alabilmektedir. Eşi 4/1-c kapsamında emekli maaşını SGK dan alırken vefat ederek dul kalan hanım aylık maaş alabilmektedir. Bu maaşının alınması için başvuruları dul kalan hanım İnternet üstünden sağlaya bilmektedir. PTT şubelerinden alacakları 2 TL bir e-devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi buradaki adres üstünden SGK dul aylıkları için başvuruda buluna bilirler. SGK üstünden eşinin maaşını alan dul hanım, sadece aşağıdaki hallerden sonrasında bu maaşları alamazlar.

 • Resmi olarak başka biri ile evlenmesi
 • Herhangi bir yerde SGK olarak emek harcaması

SGK tarafınca bağlanılan aylık ölen eşinin maaşının %50 oranındadır. Sadece ölen kişinin dul kalan eşinin aylık maaş bulunmayan evladı olmaması durumunda ise bu oran %75 çıkmaktadır. Buda;

 • 1.000 liralık bir maaş da %50 oranında iken 500 TL eder.
 • 1.000 TL maaş alan SGK çalışanın dul eşinin evladı yoksa %75 den bu da 750 TL yapmaktadır.

SGK Tarafınca ”ÖLÜM AYLIĞI” Alabilirsiniz!

Toplumsal Sigortalar Kurumu (SGK) tarafınca dul kalan hanımefendilere sağlanan haklardan bir tanesi de ölüm aylığı adı altında verilen yardım parasıdır. Dul kadının ölüm aylığı alabilmesi için şu şartlara uygun olması gerekir.

 1. Minimum olarak 1800 gün ölüm sigortası girilmesi gerekir, yada..
 2. 4-1 (A) sigortalılar için borçlanma süresi hariç 5 seneden beri sigortalı olarak emek harcaması, toplamda 900 gün ölüm pirimi yatmış olması gerekmektedir.
 3. Yaşlılık aylığı yada vazife malullüğü iken aylık bağlanmaya hak kazanmış kişilerin eşlerine
 4. Yada bağlanmış olan yaşlılık ve vazife malullüğü aylıklarının emek harcama esnasından dolayı kesilmiş olan eşin vefatı sonrasında da dul hanıma maaş bağlanılır.

Dul Bayanlara Belediye Yardımları Nedir?

Eşinden herhangi bir nedenden dolayı boşanmış hanımefendilere belediyeler de yardım elini uzatmaktadır. Şiddetli geçimsizlik sebebi ile eşlerinden ayrılan dul hanımefendilerin hakikaten muhtaç olması durumda belediyeler maddi ve içsel desteklerini kurmuş oldukları Ak, Beyaz yada Pembe masalar ile sağlamaktadır. Bu imkanlar ile dul hanıma,

 • Besin yardımı
 • Sıcak yiyecek yardımı
 • Yakacak kömür yardımı
 • Maddi para yardımı
 • İş bulma imkanları

sağlanmaktadır.

About admin

Check Also

İnternet’ten Trafik Cezası Nasıl Ödenir? Güvenilir Ödeme Noktaları

Herhangi bir motorlu taşıta sahipseniz ne olursa olsun günün birinde ben benzer biçimde sizlerde trafik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>