Botoks Fiyatları 2020 (DEVLET ÖZEL)

Bayanlar tarafınca yaptırılan estetiklerin içinde yer edinen Botoks uzun senelerdir birçok kişinin isteklerine pozitif yanıt vermeye devam ediyor. Botoks yaptırmak isteyen kişiler tarafınca oldukça merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Önceki yıllarda botoks yaptıran ve vazgeçemeyip belirli aralıklarla yaptıranların yanında botoksla yeni tanışacak hastalar da bulunmaktadır. Botoks nedir, hangi bölgelere uygulanır ve 2020 yılı botoks fiyatlarını sizler için paylaşıyoruz. Botoks haricinde bulunan birçok güzel duyu ve güzel duyu tutarları hakkında bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Botoks Nedir?

Botoks “Clostridium Botulinum” adında olan bakteriden elde edilmiş bir toksindir. Adının toksin olması kişilerde yanlış düşünceler doğurmaktadır. Fakat bu toksin tamamen iyi huylu olup tıp branşında birçok alanda kullanılmaktadır. Bunlar; kırışıklık tedavisi, terleme tedavisi ve migren tedavisidir. Botoks ile sinirin ulaşmış olduğu bölgenin işlevlerinin aza indirilmesi yada tamamıyla kaybolması sağlanır. Botoks uzun senelerdir tıpta birçok tedavilerde kullanılmış olup son yıllarda ise güzel duyu amaçlı uygulanarak popüler hale gelmiştir. Güzel duyu alanda botoks, mimik kaslarının hareketleriyle meydana gelen derin kırışıklıkları azaltmak ve yüzde oluşan çizgileri azaltmak amacı taşımaktadır. Kırışıklıklar genetik sebepler, alışkanlıklar ve seneler süresince mimik kaslarının emek vermesi ile belirginleşip ortaya çıkar. Çoğunlukla karşılaşılan kırışıklıklar alın, kaş arası, ağız çevresi ve göz kenarlarıdır. Kaşlar arasından olan kırışıklıklar kişiye kızgın, alın, göz kenarı ve dudak üstü çizgiler ise yaşlı bir görünüm vermektedir. Bu görünümler botoks uygulamasıyla ortadan kaldırılmaktadır. Botoks sonucu sinirli, bitkin ve yaşlı yüz şekli yerine mutlu, genç ve dinamik yüz ifadesi gelmektedir.

Botoks uygulaması yüzde nüzul yaratmayan oldukça yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır. Botoksun tesir süresi 3 günde başlamakta ve 15 gün sonunda ise istenilen şekli almaktadır. 3 ay ile 6 ay arası kalıcılığı devam etmekte olan botoks, 6 ay sonrasında ise etkinliği yavaş yavaş azalır ve 6 ayda tamamen tesiri bitmektedir. Botoks uygulamaları 2 – 3 yıl süresince tekrarlandığında etkinliği birazcık daha uzamaktadır. Botoks ileri yaşlarda ya da 30 yaşın üstünde uygulanması ihtiyaç duyulan bir uygulama değildir. Daha erken yaşlarda da kullanılmaktadır. Mimik çizgileri için botoks yaptıran kişiler korucuyu ve kırışıklığı önlemek amacıyla yaptırmaktadır. Botoks yüz bölgesinde güzel duyu amaçlı olup çoğunlukla alın kırışıklıkları, kaş arası kırışıklıkları ve göz çevresi kaz ayağı kırışıklıklarında kullanılmaktadır. Dudak üstünde sigara çizgilerinde, çene ucundaki kırışıklıklarda ve boyun bölgesi kırışıklıklarında kullanılmaktadır. Yüz bölgesi estetiği haricinde ise terleme tedavisinde koltuk altında, el ve ayakta aşırı terlemelerde kullanılır. Bunların haricinde migren tedavisinde de kullanılmaktadır. Alın ve kaş arasına meydana getirilen botoks oldukça iyi bir halde migreni engellemektedir. Botoksun uzmanlar tarafınca yapıldığında oldukça belirgin yan tesirleri bulunmamaktadır. Azca oranda şişlikler ve morluklar meydana gelmekte ve süratli bir halde geçmektedir. Botoks yanlış uygulanmış olduğu taktirde göz kapağı düşüklüğü meydan gelmektedir. Bu göz kapağı düşüklüğü tedavisi olan ve geçici bir durumdur. Botoks 18 yaş altı kişilere uygulanmaz. Öteki uygulamalarda olduğu benzer biçimde botoks hamilelerde de uygulanmaz. Botoks medical güzel duyu alanında en sık meydana getirilen uygulamadır. Botoks kimi zaman öteki estetiklerle de kombine edilmektedir. En sık kombine edilen uygulama güzel duyu dolgu maddeleridir. Dolgu maddeleriyle oldukça kırışık bölgeler botoks ile beraber tedavi edilmektedir. Ameliyatsız yüz germe ve kırışıklık tedavilerinde de botoks kombine edilebilir. Botoks kendi başına kafi bir uygulama olsa da yüz için başka bir tedavi yöntemi amaçlanırsa öteki güzel duyu uygulamalarla birlikte yapılabilmektedir. Birçok şahıs botoks uygulamasından sonrasında yüzdeki ifadenin donuk olup olmayacağı ve her botoks yaptıran kişiyle aynı ifade de olup olunmayacağını merak etmekte. Botoks her kişiye ve her kırışıklıklara hususi olarak uygulanmaktadır. Kişiden kişiye nazaran botoks, fazla ya da azca şekilde yüze uygun olarak yapılacak ve böylelikle kişiler içinde farklılık olacaktır. Yüzdeki bazı ifadelerin çizgilerin yok edilmemesi gerekmektedir. Botoks uygulaması kişinin yüzündeki kırışıklıkların aza indirilmesi ve botoksun yapıldığının belli olmadığı ve kişiye gençlik canlılık katan uygulamadır. Yüzdeki organik mimiklerde de bozulma yaşanmamaktadır.

Botoks Meydana getirilen Bölgeler

 • Alın Botoksu
 • Kaş Arası Botoksu
 • Göz Çevresi Botoksu
 • Dudak Üstü Botoksu
 • Çene Botoksu
 • Boyun Botoksu
 • Burun Botoksu
 • Diş Eti Botoksu (Gülüş Botoksu)
 • Migren Botoksu


 1. Alın Botoksu: Yüz bölgesindeki mimik ve kırışıklıkları yoğu bir halde gösteren bölge alın bölgesidir. Alında oluşan yatay kırışıklıklar botoks ile düzeltilmektedir. Kaş ve göz kapakları dikkate alınarak alın botoksu uygulanır. Kaş kaldırma ve kaş arası botokslarıyla bazı zamanlarda beraber yapılabilmektedir.
 2. Kaş Arası Botoksu: Kaş arası çizgileri kişiyi olduğundan fazla yaşlı ve sert göstermektedir. Kaş arası botoksu ile bu ifadeler yok edilir ve kırılıklıklar düzeltilebilmektedir. Kaş arası çizgileri oldukça derin olan kişiler için lüzumlu durumlarda botoks işleminde dolguda yapılabilmektedir.
 3. Göz Çevresi Botoksu: Göz çevresinde oluşan kırışıklıklar kaz ayağı olarak da bilinir. Gülündüğü vakit göz bölgesinde beliren kırışıklıklar göz çevresi botoksu ile düzeltilir. Fakat bu uygulama ile göz kapakları, göz altları, göz torbaları ve göz çukurlukları düzeltilmez.
 4. Dudak Üstü Botoksu: Sigara kullanan kişilerde dudak üstünde daha oldukça belirgin olan çizgiler için uygulanır. Dudak estetiğinde olduğu benzer biçimde dolgunluk ve hacim olmaz bir tek dudak üstü kırışıklıklar düzeltilmektedir. Dudak üstü botoksu öteki botoks uygulamalarından farklılık göstermektedir.
 5. Çene Botoksu: Çene ucunda belirgin olan kırışıklar için çene botoksu yapılır. Alt dudak köşelerinin aşağı sarması ile kaslar üstünde yapılacak işlem ile alt dudak köşeleri çene botoksuyla yukarı çekilebilir.
 6. Boyun Botoksu: Uzunlukta bulunan 2 tane dikey kas boyun botoksuyla düzeltilir. Boyun bölgesine yapılacak botoksun miktarı öteki botoks çeşitlerine nazaran daha çok olmaktadır.
 7. Burun Botoksu: Burun estetiğinin ameliyatsız gerçekleşmesi burun botoksu ile olmaktadır. Botoks ile burun ucu kaldırabilir, dolgu maddesiyle de burun kemerinin yok ifadesi verilir. Burun ucunun konuşurken yada gülerken hareket etmesi burun botoksu yardımıyla düzeltilir.
 8. Diş Eti Botoksu (Gülüş Botoksu): Gülerken oldukça fazla beliren diş etleri diş eti botoksuyla düzeltilir. Üst çenesinde problem olan kişiler güldükleri vakit diş etleri fazla bir halde gözükmektedir.
 9. Migren Botoksu: Başın ön kısımlarından doğan migren ağrıları, migren botoksu uygulamasıyla düzeltilmektedir. Bu uygulama ile kaslar gevşetilir ve şahıs 6 ay süresince migren ağrısı çekmez.

2020 Yılı Botoks Tutarları

Botoks yaptırmaya düşünen kişiler için oldukça mühim konulardan biri ise botoks fiyatlarıdır. 2020 yılı botoks tutarları botoksun çeşidine, uygulanacak bölgelerin sayılarına ve yaptırılan yere nazaran değişim göstermektedir. Dudak üstü botoks fiyatı ile kaş arası ve dudak üstü botoksu tutarları değişik olacaktır. Kısacası kırışıklık için başvurulan botoks uygulamasında fiyatlar kişiye uygulanacak olan botoks sayısına nazaran hesaplanmaktadır. Terleme tedavisi için kullanılacak olan botoks fiyatı ile yüz bölgesi botoks tutarları değişim göstermektedir.

Botoks tutarları 1.500 TL’den başlayıp uygulanacak botoks miktarına nazaran değişmektedir.

Botoks uygulaması hususi hastane ve kliniklerde yapıldığı benzer biçimde devlet hastanelerinde de yapılmaktadır. Devlet hastanesinde botoks yaptıracak kişilerin kozmetik birimi ücretleri SGK tarafınca karşılanmamaktadır. Botoks uygulaması meydana getiren bazı Devlet hastaneleri;

Botoks uygulaması meydana getiren Hususi hastaneler;

Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Botoks uygulaması yaptıran kişilerin pozitif neticelar alabilmesi ve iyileşme sürecini hızlandırması için dikkat etmesi gerekenler durumlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kalsiyum içeren gıdalardan uygulama sonrası bir süre uzak durulması,
 • Botoks işlemi sonrasında minimum 4 saat süresince mimiklerin hareket etmemesi,
 • Uygulama işlemi sonrasın 3 gün süresince botoks meydana getirilen bölgeye hafifçe masaj yapılması,
 • Uygulanan bölgeye hijyen gösterilmesi ve soğuk kompres yapılması,
 • Botoks işlemi yapıldığı gün spordan uzak durulması,
 • Botoks işlemi sonrasında 3 – 4 gün yüz üstü yatılmaması benzer biçimde hususlara dikkat edilmelidir.


About admin

Check Also

Güzel Görünmek İçin 9 Gizli Yöntem (SIR GİBİ)

Hanımefendilerin kendilerine yaptıkları bakımlar saymakla bitmez. Devamlı hanımefendiler güzel görünmek ve bakımlı olmak ister. Erişkinlik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>