Buğday Desteklemeleri Hakkında Bilgiler (GÜNCEL)

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca destek verilen mevzular içinde buğday da bulunmaktadır. Hektar başına verilen desteklerin yanı sıra devlet hububat üretimi meydana getiren çiftçilerimize fark ödemesi de yapmaktadır. Üretimlerin verimi açısından sertifikalı buğday üretimi ehemmiyet arz etmektedir. Çiftçilerimiz hububat prim ödemelerinin ne süre yapılacağını merak ediyor.

Buğday, Yulaf ve Arpa Eken Çiftçiye Destek Parası

Devlet tarafınca, bakliyat ve buğday, arpa, yulaf, mısır, nohut eken çiftçiye destek parası ödeniyor. Çiftçilerimiz bu desteklemeleri Ziraat Bankası şubelerinde ki hesaplardan çekebiliyor. Bu yazımızda, buğday ve arpa yetiştiren çiftçilerimiz için desteklemeleri kaleme aldık. Hangi ürüne kaç para ödeniyor haberimizde..

buğday

Bakliyat ve buğday eken çiftçiye devlet destek veriyor.

Hangi Ürünlere Ödeme Yapılacak?

Türkiye Ziraat Havzalarının Belirlenmesine İlişkin Kararın eki sıralamasında yer edinen 30 ziraat havzasında, 2015 yılı üretim sezonunda üretilen ve satışı meydana getirilen ürünlere fark ödemesi yapılacak. Yağlık ayçiçeği, kütlü pamuk, soya fasulyesi, kanola, dane mısır, aspir, zeytinyağı, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek ürünleri, tarımsal veriler ve uydu görüntüleri; zeytinyağı tarımsal veriler kullanılarak belirlenecek verim değerlerine bakılırsa, pamukta yurt içinde üretilip sertifikalandırılan tohumları kullanma şartı aranarak desteklenecek.

19 ilde, 84 bin 420 üreticiye, 234 milyon lira yem bitkileri desteği 6 mart 2020 tarihinde Ziraat Bankası ziraatçi hesaplarına aktarılacak.

20 Mart 2020 Tarımsal Destekleme Ödemeleri Başlıyor

Ziraat Bankanı Bekir Pakdemirli, yapılacak tarımsal destekleme ödemelerinin yapılacağını deklare etti

  • Alan bazlı fındık için 35 ilde 408.373 üreticiye 849 milyon lira,
  • Mazot ve gübre için 2 ilde (Çanakkale-Kilis) 27.213 üreticiye 48 milyon lira,
  • 5 dekar altı minik aile işletmeleri için 74 ilde 36.728 üreticiye 12 milyon lira,
  • Dane mısır için 24 ilde 26338 üreticiye 89 milyon lira,

Hububat baklagil için 21 ilde 43.842 üreticiye 115 milyon lira ödeme yapacağız.

Ödemeler, TC kimlik numarasının son hanesine bakılırsa üreticilerimizin hesaplarına aktarılacak.

Buna bakılırsa, TC kimlik numarasının son hanesi “0” olanlara 20 Mart, “2” olanlara 27 Mart, “4” olanlara 03 Nisan, “6 ve 8” olanlara 10 Nisan 2020 zamanı, saat 18.00 itibariyle ödeme yapacağız.

20.03.2020 bugün tek seferde, saat 18.00 itibariyle de;

  • Yaş çay primi için 183 milyon lira,
  • Sertifikalı tohum üretimi için 8 ilde 120 firmaya 61 milyon lira,
  • Biyolojik ve biyoteknik mücadele için 6 ilde 2.624 üreticiye 5,5 milyon lira,
  • Kırsal kalkınma için 28 yatırımcıya 9 milyon lira,
  • Ziraat sigortaları için 201 milyon lira, ödeme yapılacak.

Toplamda 1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapılacak.Buğday Destekleme Miktarları

devlet-buğday-destekleme-ne-zaman-odenecek

Buna bakılırsa, kilogram başına meydana getirilen fark ödemesi desteği, yağlık ayçiçeğinde 30 kuruş, kütlü pamukta 65 kuruş, soya fasulyesinde 50 kuruş, kanolada 40 kuruş, dane mısırda 4 kuruş, aspirde 45 kuruş, zeytinyağında 70 kuruş, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikalede 5 kuruş, kurufasulye, nohut ve mercimekte 20 kuruş, çeltikte 10 kuruş, çayda ise 12 kuruş olarak belirlenmişti.

Meydana getirilen değişim ile arpa ve buğday üretiminde verilecek olan prim destekleri % 100 oranında artış göstererek 5 kuruştan 10 kuruşa yükseltildi. Ziraat ve Orman Bakanı tarafınca meydana getirilen açıklamalar neticesinde, arpa ve buğdayın dünya standartlarındaki destek miktarına kavuşacağını ve üreticilerin mağdur edilmeyeceklerinin altını çizdi.

arpa-buğday-desteklemeleri

Arpa ve buğday destek miktarları arttı.

Mazot Başvuruları;

Mazot desteklemesinden yararlanabilmek için ziraatçi kayıt sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. Ziraatçi kayıt sistemine kayıt olmuş iseniz bu dilekçeyi bağlı bulunduğunuz Ziraat il yada ilçe müdürlüğüne vermeniz yeterlidir. Mazot desteklemesinden yararlanabilmek için minimum 1 dekar ziraat arazinizin olması yeterlidir. Doğal olarak müracaat tarihlerinde, başvuruda bulunmayı da ihmal etmeyin!

Gübre Desteği Iyi mi Alınır?

Gübre desteklemesinden yararlanabilmek için ÇKS. kaydınız bulunmalıdır. Ziraatçi kayıt sistemine kayıt olmuş iseniz bu dilekçeyi bağlı bulunduğunuz Ziraat il yada ilçe müdürlüğüne vermeniz yeterlidir.Gübre desteklemesinden yararlanabilmek için minimum 1 dekar ziraat arazinizin olması yeterlidir.Gübre desteklemesinde mühim bir detay vardır. Eğer tek parça 50 dekar ve üstü araziniz var ise o arazi için toprak tahlili yaptırmaz iseniz o arazinin mazot desteğini alırsınız fakat gübre desteğini alamazsınız.Şu demek oluyor ki diyelim 122 dekar tek parça araziniz var. Bu arazi için 3 tane toprak tahlili yaptırmanız gerekmektedir.Zira her toprak analizi 50 dekarlık alanı kapsamaktadır.Eğer 122 dekarlık arazi için 2 toprak analizi yapar iseniz 100 dekarlık alanın gübre desteğini alırsınız sadece 22 dekarlık alanın gübre desteğini alamazsınız.Toprak analizi yaptırırken bu ayrıntıya özenle dikkat etmelisiniz.

Daha ilkin prim ( fark ödemeleri ) desteği ise şu şekilde belirlenmişti.
Yağlık ayçiçeği ( 30 Krş/Kilo ) , soya fasulyesi ( 50 Krş/Kilo ) , kanola ( 40 Krş/Kilo ) , dane mısır ( 4 Krş/Kilo ) , aspir ( 45 Krş/Kilo ) , buğday (5 Krş/Kilo ) , arpa ( 5 Krş/Kilo ) , çavdar ( 5 Krş/Kilo ) , yulaf ( 5 Krş/Kilo ) ve tritikale (5 Krş/Kilo )

Çiftçilerimiz ÇKS ve ekim belgeleri ile İl yada İlçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri’ ne başvuruda bulunabilirler. Ziraat sektöründe krediye gerekseme duyanlar ise, banka kredilerine başvurabilirler.

Mazot Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? adlı içeriğimiz den detaylı data alabilirsiniz. Havza bazlı ürün desteklemelerinden sonrasında belirlenen ürünlerde ekim meydana getiren çiftçilerimize ton başına destek verilmektedir. Ek olarak bu ürünleri eken çiftçilerimiz belirlenen oranlarda gübre ve mazot desteği de alabilecektir.


About admin

Check Also

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Kooperatif Kredisi 2020

Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri’ nin verdiği tarımsal krediler ve 2020 yılını da kapsamaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>