Bugün Hangi Noter Nöbetçi? Cumartesi Pazar 2020 (GÜNCEL)

Nöbetçi noter olur mu demeyin, artık var! Konya, Bursa, Ankara, İstanbul Anadolu yakasında ve ülkemiz genelinde artık nöbetçi noterler cumartesi ve pazar günleri de hizmet verecek. Hasta sonu açık noter arayanlar için başlatılan uygulama tıpkı nöbetçi eczaneler şeklinde işleyecek. İşte detaylar..

31 Aralık 2019 İstanbul Nöbetçi Noterler

Hemen hemen yayınlamadı.

1 Ocak 2020 İstanbul’da Nöbetçi Noterler

Hemen hemen yayınlamadı.

Noterler, şahısların haklarının korunması amacı ile çalışırlar. Bu hakların güvence altına alınması amacı ile mevcut anlaşmazlıkları ortadan kaldırırken, bu tarz şeyleri sonuçlandıran ve meydana getirilen işlemler sonrası hukuki belge düzenleyen kişilerdir. Noterlerin yaptıkları pek oldukca işlem bulunmaktadır. Asliye ve Barış Hukuk Mahkemelerinin bulunmuş olduğu alanlarda kendilerine rastlamak mümkündür. Hukuk Fakültesi’ ni bitirdikten sonrasında noterlik stajını tamamlayanlar göreve başlayabilir
.

İşte bu vazifede bulunan kişilere günlük hayatımızda pek oldukca mevzuda gereksinim duyuyoruz. Noterlerin bildiğimiz tek vazifesi alım satım işleri için satış sözleşmesi hazırlamak. Oysa ki geniş bir vazife alanları bulunmaktadır. Yasalar gereği tescil işlemi ihtiyaç duyulan evrakları tescil ederken, uyarma çekebilir, ihbarname ya da protesto gönderebilirler. Gayrimenkul ve taşıtlar için satış sözleşmeleri imzalayabilirler. Kanunlara uygun bir halde hazırlanmış olan belgelerin onaylanmasını sağlarlar. Bu işlemi imza ya da mühür yöntemlerini kullanarak yaparlar.

Bir işlemi yapması ihtiyaç duyulan makam kanunlarca düzenlenmemiş ise, bu işlemleri düzenlerler. Ek olarak gene kanun kapsamında bir işlemi yapılması için bir kurum ya da kişi belirtilmemişse bu işlemleri Noterlik Kanunu hükümleri gereği gerçekleştirirler. Bu görevler için belirlenmiş olan mesai saatleri bulunmaktaydı. Noterler 09:00 – 12:30 ve 13:30 ile 17:00 saatleri içinde hafta içi 5 gün çalışıyordu. Meydana getirilen düzenleme ile beraber artık karşımıza nöbetçi noterler çıkacak. Noterlerin emek verme saatleri esnetilerek bu işlemleri hafta sonları da yapmalarına olanak tanınacaktır. Ad değiştirme kanunu isminde içeriğimizden data alabilirsiniz. İsminden memnun olmayanlar yazacakları bir dilekçe ile dava açabilirler.

Noter Cumartesi Açık mı?

Hakkaniyet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül, Yargı Düzeltim Belgesi ile ilgili oldukca çarpıcı açıklamalarda bulunmuş oldu. Meydana getirilen bu açıklamada nöbetçi noterlik uygulamalarına gidileceğinin altı çiziliyor. Bakan tarafınca meydana getirilen izahat neticesinde yurttaşlarımızın alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi için kendilerinin hafta sonu, cumartesi ve pazar günleri de noterlere giderek işlem yapabilecekleri belirtiliyor. Başlatılacak olan bu uygulama ile noterlerin emek verme saatleri artıyor. Noterler artık nöbetçi eczane şeklinde etkinlik gösterecek.

Hakkaniyet Bakanı tarafınca meydana getirilen izahat;

Noter Cumartesi Açık mı?

Noter Cumartesi Açık mı?

⚖️ Yurttaşlarımız cumartesi ve pazar günleri noterlere giderek işlemlerini yapabilecek. Nöbetçi noterlik uygulaması ile hafta sonu da sözleşme yapılabilecek, vekalet verilebilecek ve lüzumlu tespitler yapılacak. Yurttaşlarımız yalnız gündelik hayatlarında değil iş ve ticari hayatları için de ev otomobil alabilecek ya da satış işlemleri yapabilecek. Yurttaşlarımızın işlerini kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Lüzumlu emek harcamalar noterler ile beraber yapılmaktadır. Yargının güçlenmesi için hakimlerin bağımsız ve yansız olması, avukatların ise müdafa mevzusundaki haklarının güçlendirilmesi için emek harcamalar yapılırken yurttaşlarımız da unutulmuyor. Vatandaşlarımızı hak arama yollarının açılarak işlemlerin hızlandırılması ve yargıya olan güvenin artması için çeşitli emek harcamalar yapılmaktadır.⚖️

Bu açıklamalar neticesinde noterlerin cumartesi ve pazar günleri açık olacağını belirtelim. Bu haber bilhassa otomobil alım satımı icra eden şahıslar için mutlulukla karşılandı. Araya hafta sonunun girmesi durumunda işlemler aksıyor ve satış sözleşmesi için ne yazık ki haftanın ilk günü olan Pazartesi gününü beklemek gerekiyordu. Meydana getirilen bu düzenleme ile beraber nöbetçi noterler belirlenecek ve hangi noterlerin nöbetçi olduklarının duyurusu yapılacak. Vatandaşımız data edinerek nöbetçi olan notere giderek yasal işlemlerini gerçekleştirebilecektir.

Nöbetçi Noter Olur mu?

Noterler hafta içi çalışıyorlardı ve hafta sonu etkinlik göstermeleri yasalar gereği sınırlandırılmıştı. Sadece meydana getirilen düzenleme ile beraber artık nöbetçi noterler etkinlik gösterecek. Bilhassa ikinci el oto galeri sahipleri, vasıta alım ve satım faaliyetlerinde bulunanlar ile büyük şehirlerdeki galeriler bu karardan oldukça memnun. Zira Bursa, Ankara, İstanbul Anadolu yakası şeklinde büyük şehirlerimizde vasıta almak isteyenler, vasıta bakmak için galerilere ya da oto pazarlarına hafta sonu gidebiliyor. Nöbetçi noterlerin emek verme saat sorgulama işlemlerini portal.tnb.org.tr üstünden yapabilirsiniz.

Nöbetçi Noter Olur mu?

Artık nöbetçi noter de oluyor.

Burada almak istedikleri araca karar verdikten sonrasında ne yazık ki pazartesi gününü bekliyor, satış sözleşmesini imzalayıp bedeli teslim ettikten sonrasında bulundukları şehirlere dönüyorlardı. Sadece meydana getirilen bu düzenleme ile artık yurttaşlarımızın beklemesine gerek kalmayacak. Hafta içi noterde herhangi bir faaliyeti gerçekleştiremediğimiz durumlarda bu uygulama yardımıyla hafta sonu da nöbetçi noterler ile hizmet verilecektir. 

Noterler yurttaş odaklı iş yapmaktadır. İşlemlerin süratli ilerlemesi için bu uygulamanın yararlı olduğu kanaatindeyiz. Aşağıdaki bağlantılardan bazı şehirlerimizde yer edinen noterlere ve yazışma bilgilerine ulaşabilirsiniz.

📝 BURSA NOTERLERİ

📝 KONYA NOTERLERİ

📝 ANKARA NOTERLERİ

📝 ANTALYA NOTERLERİ

📝 ESKİŞEHİR NOTERLERİ

📝 İZMİR NOTERLERİ

Nöbetçi Noter Uygulaması Başladı mı?

Bilhassa 2. el alım satım işlemi icra eden yurttaşlarımız tarafınca nöbetçi noter uygulamasının başlayıp başlamadığı merak edilmektedir. 6 NİSAN 2019 Cumartesi gününden itibaren İstanbul’da 4, Ankara ve İzmir’de 2 ve öteki illerimizde birer tane nöbetçi noter cumartesi ve pazar günleri hizmet verecektir. Sizler için tarihlere nazaran hangi noterlerin nöbetçi olduklarını araştırdık.

Nöbetçi Noter İstanbul Anadolu Yakası

İstanbul 15 milyonu aşkın nüfusu yardımıyla en oldukca noter bulunan illerimizden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İstanbul Anadolu yakasında resmi işlemlerini sürdürmek isteyen ve işlemleri uzayanlar bu işlemleri artık nöbetçi noterler yardımıyla cumartesi ve pazar günleri de gerçekleştirebilecek. Aşağıdaki İstanbul noterler sıralaması ve telefon numaraları yer verilmiştir. Artık noterler belirlenen nöbet listelerine nazaran hafta sonları da etkinlik gösterecektir. Emniyet kemeri takmamanın cezası nı biliyor musunuz? 2020 yılı ceza tutarlarını bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

İstanbul Nöbetçi Noterler Cumartesi günü listesi

İstanbul Nöbetçi Noterler Cumartesi günü sıralaması

İstanbul Nöbetçi Noterler Pazar günü listesi

About admin

Check Also

Adımı Değiştirmek İstiyorum 2020 Kanunu ve Maliyeti

İsmini değişiklik yapmak isteyenler için düzenlenen bir kanun bulunmaktadır. İsim değişiklik yapma yasası dahilinde belirli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>