Büyükanne Toruna Bakma Parası Nasıl Alınır?

Büyükanne Toruna Bakma Maaşı Projesi İmzalandı!

Protokol imzalandı ve İzmir, İstanbul, Bursa, Tekirdağ, Antalya, Konya, Ankara, Kayseri, Sakarya ve Gaziantep adlı pilot 10 ilimiz için başvurular Geçen yıl Şubat ayı içinde başlayarak tamamlandı. Maaşlar PTT tarafınca ödenmektedir.

 Anneanne ve babaanneler Devlet yardımı ile Mart ayında torunlarına bakmaya başlayacaklar ve Nisan ayı içinde ilk maaşlarını alacaklar. Başvurular Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, SGK Müdürlükleri ve İŞ-KUR Müdürlüklerine yapılacak. 65 yaşından minik olan ve tabip raporuyla torununa bakabilecek durumda olduğu ispatlanan, 0-3 yaş içinde torunu olan büyükanneler bu şartlar dahilinde Devletten maaş alabilecekler. İşte tüm ayrıntıları ile Toruna bakma maaşı bilgileri..

büyükanne-torun

TORUNA BAKMA MAAŞI ŞARTLARI KESİNLEŞTİ!

 1. Türk vatandaşı olmak,
 2. Belirlenen illerde ikamet ediyor olmak,
 3. Çocuk ve annenin aynı evde, büyükannenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,
 4. Müracaat zamanı itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması,
 5. Annenin minimum 18 yaşlarında olması,
 6. Annenin hususi sektörde, iş sözleşmesine doğal olarak ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi süresince işten ayrılmaması(sigortalı adına Toplumsal Güvenlik Kurumu’na minimum 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.),
 7. Annenin 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenen analık hali izin süresini (doğum sonrası 8 hafta) geçirmiş olması ve müracaat tarihinde fiilen çalışıyor olması,
 8. Anne ve babanın ücret gelirinin belirlenecek üst sınırı aşmaması,
 9. Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü aşama dâhil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması,
 10. Karşılıksız desteğin verildiği süre süresince çocuk bakımı amacıyla ek olarak bir bakıcı istihdam edilmiyor olması,
 11. Büyükannenin çocuk bakımını engelleyecek fizyolojik yada ruhsal rahatsızlığının bulunmaması.
 12. Projeye katılımınızın Bakanlıkça uygun görülmesi halinde; yukarıda sayılan tüm şartları taşıdığınıza ilişkin yazılı taahhüt/resmi belge vermeniz istenecektir.
 13. Proje kapsamında yalnızca aşağıdaki illerde ikamet edenler müracaat yapabilecektir:
 14. Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri, Gaziantep


büyükanne-maaşı

BAŞVURU

 • Başvurular, Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın web ana sayfasından (https://www.ailevecalisma.gov.tr/) erişilebilecek formu doldurmak suretiyle elektronik ortamda yapılacaktır.
 • Elektronik ortamda müracaat yapmayan/yapamayan yurttaşlarımız proje kapsamındaki illerde bulunan il müdürlükleri;
  1. Emek verme ve İş Kurumu İl Müdürlüğü,
  2. Toplumsal Güvenlik İl Müdürlüğü ve bu kuruluşların hizmet merkezleri aracılığı ile yapılacak.

Bu kapsamda web üstünden büyükanne toruna bakım maaşı başvurusu yapılabildiği benzer biçimde, yukarıda yazılı kuruluşlara da müracaat yapılabilecektir.

Bakan, toruna bakma maaşına 65 bin adayın başvurduğunu ve müracaat yoğunluğu sebebiyle bugün başvuruların sona ereceğini deklare etti. Her ne kadar ŞUBAT ayı içersinde başvuruların sürdürüleceği bildirilmiş ise de, Sayın Bakanın açıklamasına gore başvuruların fazlaca olması sebebiyle müracaat zamanı uzatılmıştı.

65 bin müracaat içinde 19 bin 100 ailenin şartlarının uygun bulunduğunu açıklayan sayın Bakan, şartları uygun olan büyükannelerin belirli kriterlere gore elemeye doğal olarak tutulacakları ve kaçıncı çocuk olduğu, ailenin maaş durumu ve doğumun düzgüsel/sezeryan olma durumuna gore belirleme yapılacağını söyledi. Bugün başvuruların son bulmasını müteakiben önümüzde ki hafta itibariyle değerlendirmelerin başlayacağını ve büyükannelerin  maaş karşılığında işlerine başlayacaklarını açıkladı.

SONUÇLARI AÇIKLANDI

Sonuçlar açıklandı ve projeye dahil 10 ilimizde 6.500 büyükannenin tespit edilmiş olduğu bildirildi. Maaş ödemeleri PTT tarafınca yapılacak.

Proje 10 il haricinde Tüm Türkiye’de tekrardan uygulanacağı belirtiliyor. 2020 senesinde uygulamanın yeniden hayata geçirilip geçirilmeyeceği bilinmiyor.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>