Büyükbaş Hayvan Desteklemeleri (Sığır – İnek – Düve)

Devlet ziraat ve hayvancılık faaliyetleri ile uğraşan çiftçilerimize hayvancılık destekleri vermeye devam ediyor. Şartları taşıyan çiftçilerimiz büyükbaş, küçükbaş, arıcılık, kümes hayvancılığı vb. üretim kollarında belirli tutarlarda destekleme alabiliyor.

Büyükbaş Hayvan Üreticilerine Destekleme!

Devlet inek, sığır, dana desteklemeleri her yıl Ziraat ve Orman Bakanlığı vasıtasıyla vermektedir. Bu kapsamda verilen destek sunar bu yılda hayvan baş sayısına nazaran olacaktır. ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçilere her yıl olduğu benzer biçimde bu yılda devlet desteği ödemeleri yapılacaktır.

ziraat-büyükbaş-hayvan-desteklemeleri

Ziraat Bankası büyükbaş hayvan desteklemeleri yapmaktadır.

  • Besilik materyal anaç sığır desteklemesi 350 TL/Baş olarak ödeme yapılır.
  • Sütçü ve kombine ırklar ve melezleri ile etçi ırkların melezleri anaç sığır hayvan başı 225 TL. ödeme yapılacaktır.
  • Etçi ırklar anaç sığır hayvan başına 350 TL ödeme yapılır.
  • Sütçü ve kombine ırklar ve melezleri anaç sığır soy kütüğü ilave hayvan başına 70 TL ödeme yapılır.
  • Islah Amaçlı süt kalitesinin desteklenmesi projesi kapsamında yapılacak analizler için süt içinde ne olduğunun tespiti amacıyla Ankara, İzmir, Balıkesir, Bursa ve Tekirdağ illerinde her bir sığır için 50 TL ödeme yapılır.


Projeler;

Büyükbaş hayvan olarak besilik adam sığır alımı ve kombine ırk besi projesi kapsamında sığırların minimum 7 baş ve minimum 8 aylık olması ve 220 kilogram ağırlığında olacak şekilde besicilik suretiyle yetiştirilmesi projesi ile 4 baş ve 9 aylık damızlık dişi düve yetiştiriciliği projelerini yapmak zorundadır.

Küçükbaş hayvancılık meydana getirecek olan genç çiftçilerin uygulamak zorunda oldukları proje ise 40 başlık küçükbaş hayvan yetiştiriciliği projesidir. Genç çiftçilerin desteklenmesi projesi başvuruları yapanlara genç ziraatçi destekleleri ödendi.

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca DAP, GAP, KOP,DOKAP kapsamında bulunan illerde mevcut sığır, ve koyun keçi işletmelerinin inşaat ve damızlık adam hayvanlarının temininin desteklenmesi amacıyla %50 Bağışlama desteği sağlamaktadır.

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Kredileri

Ziraat Bankası damızlık süt sığırcılığı hayvancılık kredisi almak isteyen çiftçiler hali hazırdaki çiftlik ve damı olanlara hayvan sayılarının 10 baş üstüne çıkarmak isteyenlere Büyükbaş hayvancılık kredisi vermektedir. Brown, Swiss, Holstein, Alaca, Kırmızı, Holstein, Alaca, Siyah, Jersey, Manda, Simental ırkı damızlık süt sığırcılığı için hayvan kredisi alacak olan saydığımız cins hayvanların  kesinlikle Türkvet kayıt sisteminde kayıtlı ve damızlık belgesi olması gerekmektedir. En fazla bir kere doğum yapmış yada ilk doğumuna hamile en fazla 36 aylık olması gereklidir. Manda için 48 ay geçerlidir.

Büyükbaş hayvancılık için Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca verilecek olan desteklemelere ulaşmak için tıklayınız. Aranan şartlara haiz olanlar bu desteklemeler için müracaat yapabileceği benzer biçimde bankalar tarafınca verilecek olan kredilere de başvurarak finansman ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilirsiniz. Bakanlık tarafınca 2020 senesinde da mevzu ile ilgili bağışlama ve destek sunar verilmeye devam edecektir.


About admin

Check Also

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Kooperatif Kredisi 2020

Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri’ nin verdiği tarımsal krediler ve 2020 yılını da kapsamaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>