Büyükbaş Hayvancılık Teşvikleri ile Sektöre Başlama 2020

Büyükbaş yada küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenler, büyükbaş hayvancılık kredileri ile ilgilenirler. Büyükbaş hayvan almadan ve büyükbaş hayvancılık kredisi veren bankalara başvurmadan ilkin Devlet destekli hayvancılık teşviklerini değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

TKDK;

Büyükbaş hayvancılık teşvikleri veren ilk kurumumuz TKDK. Bu kurum tarafınca ülke genelinde yüzlerce ziraatçi ve üreticiye büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık bağışlama kredisi ve teşvikleri verildi. Kırsal kalkınmayı destekleme teşvikleri devam ediyor. Ilk olarak bu kurumu araştırmanızı ve teşvikleri hakkında data almanızı tavsiye ederiz. TKDK Hayvancılık desteklemeleri 3 değişik alanda yapılıyor.

büyükbaş

Büyükbaş Hayvancılık Desteklemeleri

101 Nolu Teşvik

 • Süt Üreten Tarımsal İşletmeler için teşvik ve hibeler,
 • Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler bağışlama ve teşvik kredileri,
 • Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler için hayvancılık teşvikleri,
 • Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler için destekleme teşvik ve hibeleri,

103 Nolu Yatırımlar

 • Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması teşvikleri
 • Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması hibeleri
 • Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Teşvik ve Bağışlama Kredileri
 • Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması için lüzumlu teşvik hibeleri
 • Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması amaçlı krediler

302 Nolu Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme

 • Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması teşvikleri,
 • Arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve pazarlanması teşvik kredisi,
 • Zanaatkarlık ve mahalli ürün işletmeleri için teşvikler,
 • Kırsal gezim ve rekreasyon faaliyetleri destekleri,
 • Su ürünleri yetiştiriciliği desteği,
 • Makine Parkları ve yenilenebilir enerji yatırımları için Devlet teşvik ve destekleri

TKDK tarafınca başlatılan IPARD programı 2020 yılına kadar geçerlidir.

buyukbas-hayvan-tesvikleri

TKDK bağışlama değil belirlenen oranlarda destek vermektedir.

Kosgeb;

Kosgeb tarafınca tüm girişimciler için 50 bin lira bağışlama, 100 bin lira faizsiz kredi verilmektedir. Doğal olarak bu krediyi alabilmek için KOSGEB tarafınca belirlenmiş olan şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Ilk olarak Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılıp, sertifika almak ve bu sertifika ile iyi bir iş planı hazırlayarak başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Dünyanın birçok ülkesinde Devlet tarafınca bu tür yardımlar bulunmaz iken, vatanımızda, KOSGEB’ den yararlanarak bağışlama ve sıfır faizli kredi alan birçok girişimci, esnaf yada ek iş sahibi şahıs mevcuttur. Sadece bazı kullanıcımız, KOSGEB’ in şartlarının oldukça ağır bulunduğunu öne sürerek 50 bin lira bağışlama kredi için uğraşmaya değmeyeceğini düşünmektedir. Bu durumda büyükbaş hayvancılık kredisi veren Devlet bankalarına, TKDK’ na, Kalkınma ajanslarına yada hususi bankalara hayvancılık kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvan Kredileri

 • Ziraat Bankası; 10 baş ve üstünde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği işletmesi oluşturmak ve/yada kurulu işletme kapasitesini 10 baş ve üstüne çıkarmak isteyen üreticilerine Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredileri,
 • Manda yada Holstein Siyah Alaca, Holstein Kırmızı Alaca, Brown Swiss, Simental (Flekvi) ve Jersey ırkı hayvanlarla 10 baş ve üstünde işletme oluşturmak ve/yada kurulu işletme kapasitesini 10 baş ve üstüne çıkarmak isteyen üreticilerine Büyükbaş Damızlık Süt Sığırcılığı Kredisi,
 • Manda dahil olmak suretiyle 10 baş ve üstünde büyükbaş besi işletmesi oluşturmak yada işletme kapasitesini 10 baş ve üstüne çıkarmak isteyen üreticilerine Büyükbaş Besicilik Kredileri vermektedir.


Bu kapsamda, Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Besiciliği, Damızlık Düve Yetiştiriciliği, Küçükbaş Süt Hayvancılığı, Büyükbaş Süt Hayvancılığı, Damızlık Etçi Sığır Yetiştiriciliği, Damızlık Süt Sığırcılığı teşviklerinden yararlanmak isteyen tüm üreticiler, Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilirler.

Hükumet her haneye 5 hamile inek bağışlama edileceğinden bahsetti. Proje hemen hemen netleşmese de, büyükbaş hayvan bağışlama almak isteyen çiftçiler için hayvan kredisi çekmeden ilkin bu teşvik büyük yarar elde edecektir. Koyun ve tavuk çiftlikleri içinde durum aynıdır. 30 bin tl. bağışlama hariçtir.

Ziraat Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası 2020 senesinde tarımsal ve hayvancılık mevzularında kredi vermektedir. Kredilere ek olarak faiz indirimleri de yapılacaktır. Sütçü, kombine sığır yetiştiriciliği, su ürünleri, kanatlı, damızlık kanatlı, damızlık düve, büyükbaş, küçükbaş, arıcılık şeklinde sektörlerde kredi verilecektir.

Birden fazla mevzu için kredi başvurusunda bulunabilir. Sadece daha evvel Ziraat Kredi Kooperatiflerinden hayvansal destekleme ödemesi alanlar yeniden müracaat yapması imkansız. Ziraatçi Kayıt Sistemine kayıtlı ve finansal desteğe gereksinim duyan çiftçilerimiz Ziraat Bankası ve TKK tarafınca verilecek olan kredileri kullanabilir. Tablonun ilk sütunu yatırım dönemine ilişik olan faiz indirim oranlarını, ikinci sütunu ise işletme dönemine ilişik olan faiz indirim oranlarını belirtmektedir.

Qnb Finansbank Büyükbaş Hayvancılık Teşvikleri

Finansbank süt hayvancılığı kredisi; büyükbaş hayvancılık yapanların harcamalarına destek olmak amacıyla verilmektedir. Finansbank büyükbaş hayvancılık teşvikleri ve kredisi ile  hayvanlarınızın yem, ilaç ve bakım giderlerini zorluk çekmeden giderebilirsiniz. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan husus ise bu kredi İşletme maliyetinin %85’ini karşılar, 24 aya kadar vadelidir ve 1,3,6 ayda bir ödemelidir.

ÇKS (Çiftçilik Belgesi), kimlik fotokopisi, damızlık birliği, süt üreticileri birliği üyelik belgeleri, büyükbaş hayvan sayısını gösterir varlık sıralaması ve işletme izin belgesi gerekmektedir. İnternet üstünden ziraat  ve hayvancılık için verilen gereksinim kredilerine başvurabilirsiniz.

Ziraat Bankasının sunmuş olduğu hayvansal krediler hakkında data almak için tıklayınız.

Ziraat ve Orman Bakanlığı

Bakanlık tarafınca pek oldukça mevzuda hayvancılık desteği sağlanmaktadır. Bu destek sunar aşağıdaki tabloda ifade edilmektedir.

4 Ay ve Üstü Buzağı-Malak 350 baş
Soy kütüğü 500 baş
Döl Kontrolü 50 baş
​Yetiştiricilik Bölgesi İlleri ​200 baş
​Anaç Manda ​250 baş
​Soy kütüğüne kayıtlı manda ​400 baş
​Malak ​150 baş
​Soy kütüğüne kayıtlı Malak ​400 baş
Koyun- keçi 250 baş
Arılı kovan Tane fiyatı 10 TL
Ana arı Tane fiyatı 15 TL
Damızlık arı Tane fiyatı 40 TL

Bunlara ek olarak verilen destek sunar hakkında detaylı data almak için tıklayınız.

Siz de bakanlık, Ziraat Kredi Kooperatifleri, Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve bankalar tarafınca verilen desteklemeler ile hayvancılık yapabilirsiniz. Ziraat Bankası ile Ziraat Kredi Kooperatifleri tarafınca çiftçilere kredi imkanı sunulmaktadır. Bu kredilerden de yararlanabilirsiniz. Ziraat ve Orman Bakanlığı 2020 senesinde da çiftçilerimize destek olmaya devam edecek.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>