Büyükbaş ve Küçükbaş Kurbanlık Fiyatları

Ramazan Bayramını atlatmamızın peşinden Kurban bayramı heyecanı yaşanmaya başladı bile. Bu süreçte maddi durumu kurban ibadetini yerine getirmeye elverişli olan Müslümanlar kurban arayışlarına başladılar. Büyük şehirlere öteki illerden gelen kurbanlık mahiyetindeki küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar illerde ve ilçelerde bulunan Ziraat Müdürlükleri ya da belediyeler tarafınca denetim alanlarına getirilecek. Kesim alanlarının kurulması kararlaştırıldı ve yer satışları başlatıldı.

Kurban fiyatlarında en etkili olan unsur arz- talep ilişkisidir. Nakliye ve belediyelerce sunulan yer tutarları da kurban fiyatlarını etkileyen mühim faktörler arasındadır. Yıllara nazaran değişim göstermesinin yanı sıra kurban tutarları il ve ilçelerde de farklılık göstermektedir. Anadolu’ da kurban tutarları daha uygun olmaktadır. Zira azca ilkin saydığımız nakliye, yer tutarı benzer biçimde fazladan maliyetlerin eklenmesine gerek kalmadan satışlar yapılmaktadır.

kurbanlık

Kurban tutarları

Kurban Edilecek Hayvanın Cinsel

Her hayvanın kurban olarak kabul edilmemesinin yanı sıra hayvanların yaşı da kurban kesmek için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan faktörlerdendir. Koyun, keçi, sığır, deve ve manda kurban olarak kabul edilmektedir. Koyun ve keçinin kurban edilebilmesi için 1 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Sadece koyunlar 7- 8 aylık olsa dahi iyi bakılması sonucu kurban edilmesi mümkün olmaktadır. Sığır ve manda türü olan hayvanlar 2 yaşını tamamlamış olmalıdır. Devenin kurban edilebilmesi için ise 5 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. Büyükbaş hayvanların kurban edilebilmesi için 1 kişinin yanı sıra azami 7 şahıs ortak olunarak kesilmesi de söz mevzusu olmaktadır. Vatanımızda genel olarak minik ve büyükbaş hayvanlar kurban olarak seçilmektedir. Devenin kurban edilmesi uygulaması yaygın değildir.

Kurban Keserken Dikkat Edilmesi Ihtiyaç duyulan Hususlar

Kurban kesmenin hükümlere nazaran belli şartları vardır. Bu şartların yanı sıra usulüne nazaran kesim yapılmadığı taktirde zabıtalar tarafınca tarafınıza ceza kesilmesi söz mevzusu olacaktır. Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan hususlar ise şu şekilde belirlenmiştir ;

  • Bir hayvanın kesilen öteki bir hayvanı görmesi engellenmelidir.
  • Çevre temizliği için lüzumlu önlemler alınmalıdır. Aksi taktirde namınıza ceza kesilmesi söz mevzusu olacaktır.
  • Hayvanlar işin ehli kimselerce kesilmeli ve eziyet edilmemelidir.
  • Başının gövdesinden ayrılma süresine itina gösterilmelidir.
  • Belirtilen usullere uygun kesim yapılmalıdır. Bu kesim türü etlik kesimler de ilgilendiriyor olup Kurban edilecek hayvan için de dikkat edilmelidir.
kurbanlık büyükbaş

Kesimlerin belirlenen usullere uygun olarak yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra hayvanların yaşı da dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan faktörlerdendir.

Kurban Fiyatının Belirlenmesinde Etkili Olan Faktörler

Fiyatlar başlangıçta yüksek olup pazarlık oranı bulunur. Fakat bayrama kısa süre kala yavaş yavaş fiyatlar düşüşe geçer.

Arefe günü ve bayramın 1. günü kurban tutarları aşırı şekilde yükselmektedir. Zira kurban alımını son güne bırakanların seçme şansı olmadığı için fiyat artışı yaşanması normaldir. Bayramın 2. ya da 3. günü kurban seçimi yapmış olursanız fiyatlar bir nebze olsun düşecektir.

Bayramın 4. günü kurban alımı yapmanız durumunda fazlaca uygun fiyata hayvan alımı yapabilirsiniz. Fakat bu durumda da iyi olan hayvanlar seçildiği için seçme şansınız olmaz. Fiyatların uygun olmadığı durumlarda da pazarlık yapmanız yararınıza olacaktır. Zira kurbanlıklarda pazarlık payları bulunmaktadır. El sıkışma sonrası ortada anlaşmak bir anane haline gelmiştir. Eğer pazarlık yapamıyorsanız, bunu sağlayacak bir yakınınız ile kurban bakmaya gitmeniz yararınıza olacaktır.

Kurbanlık Koyun Tutarları

Kurbanlık tercihini küçükbaş seçeneğinden yapanlar için şu anki fiyatlar net olmamakla beraber fiyatların bayrama doğru yükseleceği düşünülüyor. Koyun kredisi ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız. Basında yer edinen haberlere nazaran Temmuz ayında kurban fiyatlarının artacağı söyleniyor. Bölgesel olarak değişmekle beraber piyasada en uygun bulacağınız koyun fiyatı 750 TL‘ dir. Alınan vakit, il ya da ilçe kriterleri de göz önünde bulundurulduğunda 1000- 1300 TL benzer biçimde rakamlardan söz etmek mümkün olmaktadır. Bundan dolayı bir koyundan elde edilecek etin kilosu üç aşağı beş yukarı 18 TL civarında olmaktadır. 700 TL’ ye alacağınız bir hayvan averaj 33 kilo gelecektir. Üçte birinin et olacağı hesaba katılırsa elde edeceğiz net et miktarı 11 kilogram civarında olacaktır.sahibinden.com’ daki kurbanlık küçükbaş hayvan fiyatlarını incelemek için tıklayınız. 

kurbanlık-kuzu

Küçükbaş kurban tutarları illere nazaran değişim göstermektedir.

Kurbanlık Büyükbaş Tutarları

Büyükbaş hayvan küçükbaş hayvana nazaran daha maliyetli olmaktadır. Bunun yanı sıra 7 kişiye kadar hisse ortaklığı yapılabilmekte ve fiyatta azalma yaşanmaktadır. Hayvanın kilosu ve yaşı dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan kriterler arasındadır. Bu mevzuda sıkı bir pazarlık karlı çıkmanıza destek olacaktır. Büyükbaş hayvan fiyatlarının 7 bin TL‘ den başlamış olacağı söyleniyor. Etin kilo fiyatı ise 20 TL’ ye karşılık edecek. İllere nazaran değişkenlik gösteren fiyatlar İstanbul, Ankara, İzmir benzer biçimde büyük şehirlerde daha da artış göstermektedir. 10 bin 15 bin içinde değişen fiyatlarla kurban satışı yapılmaktadır. 7000 TL civarında bir hayvan aldığınızda averaj 300 kilogram civarında olacaktır. Üçte birinin et olabileceği hesaba katılırsa elde edilmiş et miktarı 100 kilogram civarında olacaktır. sahibinden.com’daki kurbanlık büyükbaş hayvan fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

sahibinden-büyükbaş

Resimde örnek bir duyuru gösterilmektedir.

Besin, Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca geçen yıllarda yürürlüğe giren bir uygulamaya nazaran https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ adresinden hayvan küpe numarası ile sorgulama yapılabilecek. Bu sorgulama neticesinde hayvanın ırkı, yaşı vb. bilgilerine ulaşmak artık fazlaca kolay.

küpe-nodan-sorgulama

Küpe numarası üstünden kurban olarak almak istediğiniz hayvan ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çevresi ile yazışma içinde olan, tüyleri parlak ve deri elastikiyeti olan, ağzından ve burnunda akıntı olmaya hayvanlar kurbanlık seçimi için uygun hayvanlardır. Gözünün biri görmüyor, boynunda kırık var ise, ağız ve burnunda akıntı var ise, kuyruğunun bir kısmı eksikse bu hayvanlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Baytar sıhhat raporu kontrolden geçen hayvanları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Kulak küpe numarası üstünden sorgulama yapılarak ya da baytar sıhhat raporuna bakılarak kurbanlık tercihinde bulunabilirsiniz. Belediyeler bu mevzularda 24 saat baytar hizmeti sundukları için bu mevzuda araştırma yapmak hayvan seçiminde itina gösterilmesi ihtiyaç duyulan bir mevzudur. Hamile olmamak koşulu ile dişi hayvan kesimi de günümüzde uygulanmaktadır.

Elektronik Küpe

Küpeleme kayıt işlemleri devletimizde 2002 senesinde yapılmaya başlanmıştı. Büyükbaş hayvanlar Türkvet sistemi üstüne, küçükbaş hayvanlar ise Koyun Keçi Kayıt Sistemine kaydedilmekteydi. Sadece geçtiğimiz yıl Besin, Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca yeni bir uygulamaya geçilerek iki sistem TÜRKVET çatısı altında toplandı. Hayvanların küpelenmesinin sebebi, cemiyet sağlığını bozacak sıkıntılar için ülke genelinde tedbir almaktı. Büyükbaş hayvanlar 3 ay içinde, küçükbaş hayvanlar ise 6 ay içinde sisteme kaydedilmelidir. Hayvan sahipleri ve yetiştiricileri, doğan ya da ölen, satın aldıkları ya da satışını yaptıkları hayvanları il ya da ilçe müdürlüklerinin sistemlerine kaydettirmek ve lüzumlu bildirimleri yapmakla yükümlüdür.

küpe kayıt sistemi

Küpe kayıt sisteminde Türkvet üstünden küpe numaralarına nazaran hayvanlar hakkında detaylı informasyon elde edebilirsiniz.

Türkiye Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik halihazırda 3 milyon civarında küçükbaş hayvan stoğunun bulunduğunu ve bu miktarın kafi bulunduğunu bildirdi. Sektörün sürdürülebilirliği açısından dişi hayvan kesiminin yasaklanması icap ettiğini dile getiren Çelik, sütün sektörde değerlendirilmesi ve hak etmiş olduğu fiyatta satılabilmesi için sektörün destekleme kapsamına dahil edilmesi icap ettiğini bildirdi. Verilen devlet desteklerinin de günümüz enflasyon şartları göz önünde bulundurularak yükseltilmesi icap ettiğinin altını çizdi.

Fiyatlar bu şekilde olup herhangi bir yetkiliden net bir informasyon ulaştığında sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Şimdiden iyi bayramlar diliyoruz. 🙂


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>