Çalışan Annelere İŞKUR Kreş Yardımı 1471 TL (Yeni Hesaplama)

Çalışan anneleri iş hayatında tutmak ve kazandırmak adına 70103 SAYILI RESMİ GAZETE ile başlatılan uygulama ile kreş yardımı 2020 senesin de %400 bir artış yapılarak 1471 TL çıkarıldı. İŞKUR kaydı olarak yada olmadan direkt herhangi bir yerde SGK (sigortalı olarak) çalışan ev hanıma verilecek kreş desteği imkanlarından yararlanmak için bazı şartları sağlamanız yeterlidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafınca başlatılan uygulama İstanbul dahil başkent Ankara olmak suretiyle bir oldukça ilimizde çalışan annelere verilmeye başlanmıştır. Yalnız çalışan anneleri kapsayan bu fırsatlardan en süratli bir halde iyi mi yararlanacağınızı, lüzumlu görülen evrakları ile yer verdik.

Çalışan Annelere Verilen Kreş Yardımı 1471 TL Çıkarıldı

Çalışan kadınlara verilen doğum yardım parası ve izin hakları sonrasında şimdide devletimizden TORBA YASA ile devasal bir hamle geldi. Devletimiz ilk olarak 30 günlük süre için 304 lira olarak çalışan anneleri desteklemek adına vermiş olduğu para yardımının miktarını ortalama %400 şeklinde devasa bir artış ile tam 1055 liraya çıkardı. Ev hanımlarını iş hayatına kazandırmak için yapmış olduğu bu destek için bu yıl hazineden 4.3 milyar lira ayırın devletimiz çalışan anneleri daha önceleri %15 vergi diliminden destek sağlarken 2020 senesinde bu oranı tam %50 oranına çıkarmıştır. Böylece bürüt asgari ücret 2.943 TL %15 = 441 olan hesaplama tekrardan yapılarak 2.943 %50 = 1471 TL olarak karşımıza çıkmıştır. Senelik asgari ücret üstünden meydana getirilen bu hesaplama sonrası RESMİ GAZETE de yer edinen haklardan 28.03.2018 tarihinden sonrasında yararlanmak için çalışan bayanların şu şartları taşıması gerekmektedir.

(Hesaplama işlemi 2020 yılının bürüt asgari tutarı baz alınarak yapılmıştır)

Çalışan Annelere Verilen KREŞ DESTEĞİ Şartları Nedir?

Çalışan annelerin nüfuslarına kayıtlı çocuklarına kreş desteğinden yararlana bilmeleri için İŞKUR üstünden yada direkt müracaat yaparak herhangi bir işletmede SİGORTALI olarak emek vermesi gerekmektedir. Sigortaları 30 tam gün üstünden yatan çalışan annelere verilecek kreş desteği DOĞRUDAN çocuklarını bıraktıkları bakım evlerine VERGİ İNDİRİMİ olarak 2020 yılı için NET 1.471 lira olarak verilir. Devlet tarafınca karşılan bu rakamın üstündeki tutarın geri kalanını ise çalışan anne tarafınca karşılanmaktadır. Ek olarak devlet bu desteği çalışan anneye vermeden ilkin aile gelir durumunu incelemektedir. Bu sebep ile;

  1. Ailenin toplam geliri
  2. Çalışan annenin eşinin çalışırlık durumuna
  3. Ailenin eş ve akrabalarının yanında kalıp, kalmadığına bakılmaktadır.

Kreş ödemesini aile kendi cebinden yapmamaktadır. Ödemeleri çalışan annenin çalışmış olduğu iş veren tarafınca DOĞRUDAN çoğun bakılmış olduğu BAKIM EVLERİNE yapılmaktadır. KREŞ DESTEĞİ almak için detaylı bilgiyi çalışmış olduğunuz iş yerinin PERSONEL İŞLERİ departmanında da alabilirsiniz.

Başvurular Iyi mi Yapılıyor?

5 yaşına kadar bakmak ile yükümlü olduğunuz çocuğunuzu kreşe bırakıyor ve bundan 2020 senesinde NET 1.471 lira vergi indirimi almak istiyorsanız başvuruları direk çalıştığınız işletmenin personel şefliğine yapmalısınız. İşletme sahibi sizden şu belgeleri ister.

  1. Çocuğuna ilişkin nüfus cüzdanı fotokopisi
  2. Kreşe gönderdiğine dahil ıslak imzalı belge
  3. Aylık kreş ödeme faturası

bu belgeleri işverende SGK dokümanını ilave ederek müracaatınızın onayı için dosyanızı Aile ve Toplumsal Politikalar Müdürlüklerine yada Toplumsal Yardımlaşma Dayanışma Vakıflarına gönderir. Ailenin meydana getirilen başvurusu ilgili kurum tarafınca incelenir. Eğer müracaat icra eden çalışan hanım GERÇEKTEN KREŞ DESTEĞİ almaya uygunsa çocuğun bakımının üstlenildiği kuruma 1.471 TL vergi indirimi uygulayarak, sizin aylık çocuk bakım ücretinizden bu tutarın düşürülmesini sağlar.

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>