Çalışan Annelere Kreş Parası Yardımı Nasıl Alınır?

Çalışan Anneye Kreş Parası Devletten

Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı çalışan annelere destek olmak için  kolları sıvadı. Buna nazaran oldukça zenginler hariç çalışan annelerin çocuğunun kreş parası devletten. Hanımefendilere 6 ay doğum izni de gündemde. Çalışan annelerin iş hayatında istihdamların devam ettirilmesine ilişkin olarak yürütülen uygulamaların başlangıcında gelen kreş yardımı Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca tekrardan gündeme getirildi.

Devlet çalışan anneler için kreş parası verilmekte idi. Bu durumda işverenler her çalışanı için ödedikleri kreş parasını vergiden düşmekte idiler. Devlet bu duruma yeni bir ilave getirdi. %15 olan vergiden düşme oranı %50’ye çıkarıldı.

çalışan-anneye-kreş-parası

Kreş Parası Nedir?

Hükumet tarafınca son zamanlarda gündeme getirilen toruna bakma parası, çalışan anneye kreş yardımı, bakıcı parası şeklinde projelerin hayata geçirilmesi son aşama süratli bir halde yapılmaya devam etmektedir. Geçmişte bir halde gündeme gelen fakat hayata geçirilemeyen birçok projeyi hükumet son zamanlarda, son aşama süratli karar mekanizmasıyla hayata geçirirken çalışan annelerin problemlerine ciddi adımlar atılarak  çalışan annelerin istihdamları kolaylaştırılıyor. En oldukça dört gözle beklenen projeden birisi de kreş yardım yasasının ne vakit hayata geçirileceği.

Kreş yardımı mevzusunun ciddi bir halde çalışmaların yapılarak çalışmaların hızlandırılması ve son şeklini alması nihayet gerçekleştirildi. Peki 2020 senesinde kreş yardımı iyi mi alınır?

Kreş Yardımı Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Çalışan anneleri rahatlatmak için meydana getirilen emekler üstüne verilecek olan kreş yardımı çocuk sahibi  olan ailelere ilk olarak dul annelere, boşanan ve eşi ölen annelere ve geçim sıkıntısı yaşayan babalara yasa kapsamında 2020 senesinde da kredi yardımı verilecek. Çocuk sahibi olan anneler kreş yardımı alarak kafaları daha rahat bir halde işe gidebilecek. Evlatların ise 0/5 yaş aralığında olması kreş yardımı için geçerli yaş sınırlaması olarak yasa kapsamına alındı. 0 ila 5 yaş aralığında evladı olan ve çalışan anneler kreş yardımı alarak iş hayatlarını bir taraftan daha rahat bir halde devam ettirebilecekler.

Kreş Parası Şartları Nedir?

Devlet çalışan ebeveynleri son aşama rahatlatacak ve çokta sevindirecek bir projeyi hayata geçiriyor. Devlet  0 ila 5 yaş içinde evladı olan ailelere kreş yardımı verecek.

Ev kirası kadar kreş parası ödemeye son. Verdiğiniz kreş parasını artık devlet ödeyecek. Çalışan annelerin en büyük rüyası artık gerçek oluyor. Devlet 0 – 5 yaş arasındaki evlatların kreş parasını ödeyecek. Bu şekilde bir emek vermeyi en çokta çalışan ve ufak yaşta evladı bulunan anneler destekliyor. Çalışan bayanların çocuklarına bakmak için vakit bulamaması ve işlerinden ayrılmak zorunda kalması Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığını harekete geçirdi.

Çalışan Annelere Kreş Parası Yardımı Nasıl Alınır?

Çalışan Annelere Kreş Parası

Nitelikli genç nüfusu sağlayabilmemiz için, bilhassa çalışan bayanların yaşamını kolaylaştırmak için harekete geçen Bakanlık çalışan ailelere kreş yardımı ile destek olacak.

Çocuk yapmayı ertelememek ve çocuklu iken çalışmak ve işinden ayrılmak istemeyen her bayanın düşsel olan kreş yardımı hayata geçirildi. Yeni düzenleme ile gelir düzeyi devasa yükseklikte olanlar hariç 0- 5 yaş içinde evladı bulunan annelere devlet kreş yardımını meydana getirecek böylelikle aileler işinden ayrılmak zorunda kalmadan çocuk yapmayı ertelemeden kariyerlerine devam edebilecek.

Iyi mi Alınır?

Hanım istihdamının artırılması için Bakanlık tarafınca projelendirilen kreş yardımında öncelikli hedef evlatlarının bakımı sebebiyle istihdam dışına çıkmaları önlemek bunun için çalışan annelere Kreş desteği veriyor.

Kreş desteğinden yararlanabilmek için ilk olarak Aile,Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı başvurulması gerekiyor. Kreş desteğinden ailenin gelir düzeyi belirleyici rol oynuyor. Başvuruyu değerlendirmede esas kişinin gelir düzeyi olacak. Mahalle kreşleri kurulacak. Tübitak destekli toplumsal yardım data sistemi başvuruda bulunan kişinin gelir durumu 0 ila 100 puan içinde belirlenecek. Değerlendirmeden çıkan puana nazaran kreş yardımı verilecek. Ücret ise direkt aileye değil, kreşe ödenecek.

Kreş yardımında hemen hemen sayı net değil. Proje içindeki anne çocuk eğitim vakfının önerisi aylık 300 TL fakat kreş tutarları yüksek. Düzgüsel bir kreşin fiyatı 500 ila 1000 lira içinde değişiyor. Bakanlık verilen rakamı değerlendirmeye aldı.  Uygulama ile kreş ihtiyacı da artış gösterecek. Buna nazaran kooperatifler vasıtasıyla mahalle kreşlerinin de kurulması gündemde. Projenin alt yapı emek harcamaları tamamlanarak kısa sürede hayata geçirilmesi planlanıyor.

2020 senesinde Kreş parası 1.015 TL.’den 1500 TL’ yükseltileceği konuşuluyor. Sadece bu miktar işverenlerin vergiden düşecekleri miktardır.

Bir başka emek harcama ise doğum izninin artırılması emek harcaması. Annelere 4 aylık yasal izin veriliyor bu iznin 6 aya çıkarılması planlanıyor. Uygulamaya son biçim araştırmalardan sonrasında verilecek.

Şuan için Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’ nca çalışan annelere kreş parası veriliyor. 

Müracaat Nereye Yapılıyor?

  • Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlükleri
  • Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
maddi-yardımlar

Müracaat Nereye Yapılıyor?

Başvuruyu yukarıdaki birimler Bakanlığa gönderiyor. Değerlendirme Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca yapılıyor. Bakanlık değerlendirme sonucunda aileye kreş parası verilmesine karar verebiliyor. Değerlendirme de;

  • Ailenin toplumsal ve ekonomik durumu,
  • Öteki aile fertlerinin varlığı,
  • Ailenin aylık kazancı ve şahıs başına düşen gelir durumu,
  • Annenin emek harcama durumu esas alınıyor.


About admin

Check Also

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Başvuru Şartları

Ülkemiz toplumsal bir devlet olduğundan gereksinim sahibi vatandaşlara yardımlar sunmaya devam etmektedir. Kamu kurum ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>