Çalışan Kadınlara Verilen Doğum Yardım Parası İzin Süresi

Çalışan annelere poşet yasa ile bir fazlaca hak verilmiştir. 2015 senesinde yürürlüğe giren bu haklardan bir tanesi canlı yaptıkları doğum için verilen yardım parası, bir diğeri de gebelik öncesi ve sonrasın da çıktıkları izin haklarıdır. Her ne kadar da süt izin süresi durağan(durgun) olarak kalsa da doğum için verilen yardım parası her yıl artarak verilmeye devam etmektedir. 2020 senesi için ön görülen doğum başına verilen bu paranın ne kadar bulunduğunu ve gene ne kadar süre içinde verileceğini sizler için müracaat şekilleri ile ele aldık.

Çalışan Bayanlara Verilen Doğum Hakları

Devlet çalışan annelere gebelik dönemlerini rahat geçirmesi için ve doğum sonrasında da bebeklerinin ilk aylarında yanlarında olabilmeleri için bazı yasal haklar tanımıştır. Tanınan bu haklardan doğan tüm maddi giderleri ise devlet kendi bütçesinden karşılamaktadır. İş hayatında bayanların daha fazlaca yer alması için tanınan bu hakların içinde izin hakları ile yaptıkları canlı her doğum için verilen yardım paraları mevcuttur. Doğumdan ilkin minimum 3 ay süre ile sigortalı olarak çalışan her anne bu haklardan yararlana bilmektedir.

Gebelik Öncesi Ve Sonrasında Verilen İzin Hakları

Çalışan hanımlarımıza verelin kim bilir en yapıcı haklardan bir tanesi de gebelik dönemlerini rahat geçirmeleri için ve doğum sonrasında da bebeklerini belli bir süre yalnız bırakmamaları için verilen kanuni izin haklarıdır. Devlet tarafınca yasalar altında verilen bu izin haklarını anne ister ise bir defada hepsini doğumdan sonrasında kullanabilir, isterse de toplamda 18 hafta olan kanuni iznin 10 haftasını gebelik öncesinde geriye kalan 8 haftasını da doğumdan sonrasında değerlendirebilmektedir. Annenin tüm izin hakkını doğumdan sonrasında kullana bilmesi birazcık kendi elinde iken birazcık da doktorunun inisiyatifine kalmıştır. Gerçi sağlığınız tüm izin haklarınızı doğum sonrasında kullanmanıza izin vermiyorsa doktorunuzun bu mevzuda yapacağı pek de bir şey elinden gelmemektedir.

Kıymetli anneler, eğer 0 ile 12 aylık alacağınız evlatlık bebekler içinde aynı şartlarda ( tıp ki kendiniz doğum yapmış şeklinde ) izin hakkına sahipsiniz.

Çalışan Babada Doğum İzinlerinden Yararlanmaktadır

Hususi sektörde ben eşimin doğum yapmasıyla beraber 5 gün izin kullanmıştım. Fakat bu süreyi bazı fabrikalar 3 gün olarak da vermektedir. Fakat ”Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı” tarafınca gösterilen genelgeye bakılırsa 2015 sonrasın için işçinin yada memurun eşi doğum yapması ile 3 gün yasal izin kullanabilir ibaresi mevcuttur.

Çalışan Babaya Verilen Doğum İzni Gün Sayısı

Çalışan Babaya Verilen Doğum İzni Gün Sayısı

Canlı Doğumlara Verilen Yardım Parası Miktarları

Çalışmayan anneye devlet doğum yardım parası sağlamış olduğu şeklinde çalışan annelere de aynı miktarlar da yaptıkları her canlı bebek doğumları için doğum parası vermektedir. Çalışmayan anneler bu parayı alabilmeleri için müracaat dilekçesi doldurup çeşitli devlet kurumlarına müracaat etmesi gerekir iken çalışan annelerimiz yalnız yaptıkları doğumu gösteren belgeyi iş yeri personel şefliklerine götürmeleri kafi olacaktır. Bu belgeyi ister kendiniz ister iseniz herhangi bir tanıdığınız ile iletebilirsiniz. Yaptığınız doğuma bakılırsa belirli oranda verilecek olan paranız ise en geç bir da ki maaş bordrosunda gözükecektir. 2020 senesi için ön görülen doğuma bakılırsa verilecek olan yarım parasının miktarlarını merak ediyorsanız, aşağıyı inceleyebilirsiniz.

  1. Canlı olarak dünyaya ilk yavrusunu getirecek olan çalışan bir annenin ilk maaşında göreceği fark miktarı 500 TL
  2. Gene ilk çocuğundan sonrasında ikinci evladını dünyaya sağ salim bir halde her annemiz için verilecek olan para 600 TL
  3. 2 Çocuk yetmedi deyip 🙂 3 çocuğunu dünyaya getirecekler için ödenecek miktar 700 TL
  4. Daha fazlaca tüp bebek tedavilerinde görülen ekiz çocuk dünyaya getirenlere verilecek olan yardım oranız ise 1.100 TL olmaktadır.

Yargıtay’da Çalışan Annelerin Arkasında Durdu

Bilinmiş olduğu şeklinde doğum meydana getiren annelerin evlatları 1 yaşına şu demek oluyor ki tam 12 aylık olana kadar süt izni kullanmak için izin hakkına sahiplerdir. Sadece bir fazlaca iş veren hanım işçisi için bu yasal izni verme taraftarı değil. Sadece yargıtay meydana getirilen bir müracaat sonrasında kullandırılmayan süt iznini fazla mesai olarak anneye ödenmesi gerektiğine yargı etti. Süt iznini kullanamayan tüm hanım işçilerimiz bu süre zarfında eğer çalıştırılmak zorunda bırakıldı ise fazla mesai yapmış olarak maaş ödemesi yapılacak.

Bu karar doğrultusunda süt izni kesinlik ile iş verinin inisiyatifi olmadığı, doğum meydana getiren anneye süt izni vermediği taktir de ise %50 olarak mesai zamlı ödeme yapması yargıtay tarafınca onanmıştır. İş veren tarafınca verilmesi ihtiyaç duyulan mesai zammına bakılırsa yapılacak bir küçük hesaplama ise şöyledir.

Haftanın 6 günü emek harcama olan bir yapınak (iş yeri) da diyelim ki 1 ağustos 2020 senesinde doğum meydana getiren 2 ağustos 2021 evveliyatına kadar süt izinli olaması gerekiyor. Toplam 264 gün süt izni kullanmak için gerçek sahibi olmaktadır. Bu süre zarfında eğer çalışan anne asgari ücretli ve süt izinlerini asla kullanımı durumda saati 8 TL 43 Kuruş üstünden alacağı toplam 3 Bin 358 TL süt parası almaya hak kazanmaktadır.

 

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>