Çalışmayan Anneye Devlet Doğum Yardım Parası

Çalışmayan annelerde devletten 633 sayılı kanun hükmünde kararname ek 4 maddesi doğrultusunda yaptıkları doğum sayılarına nazaran belli bir oranda yardım parası alabilmektedir. 2020 senesine ilişkin doğum yardım parası miktarları dahil olmak suretiyle, bu destekten yararlanmak isteyen hanımefendilerin hangi kurumlara iyi mi başvurabileceklerini, dilekçe örneği ile paylaştık. Ek olarak gene hamile kalmış ev hanımları için bir defaya mahsus olarak verilen doğum yardım paralarının ne vakit hangi tarihte alabileceğini en fazlaca dört gözle beklenen sorulara istinaden cevap olduk.

Çalışmayan Anneye Doğum Yardım Parası

SSK’lı olarak çalışan anne kadar herhangi bir kurumda çalışmayan ev hanımları da devletten doğum yardım parası alabilmektedirler. Yaptıkları doğum sayılarına nazaran verilecek olan doğum paralarını devletimiz Türkiye’de il ilçe ayrımı yapılmaksızın tüm annelere doğum yaptıktan en geç 2 ay içinde vermektedir. Çocuk sayısına nazaran verilecek olan doğum parasının miktarları 2019 senesine ilişkin güncel miktarı şöyledir.

  1. İlk kere doğum meydana getirecek olan en hanımı annelerimize bir defaya mahsus olarak verilecek olan doğum parası miktarı tam 300 Türk Lirasıdır.
  2. İkinci çocuğuna doğum yapmış olan annenin 2019 senesi için alacağı yardım parası ise 400 TL.
  3. 3 çocuğuna hamile kalıp doğumunu başarı göstermiş bir halde gerçekleştirip hayata yeni bir yavru katan anneye verilecek olan para miktarı ise 600 TL olmaktadır.
  4. Ekiz çocuk olması durumunda da 1000 TL ödenmektedir.

Devletimiz tarafınca çalışmayan ev hanımlarına bir defalık verilen bu yardım paraları adam yada kız evladı dünyaya getirmeye bakılmaz sızın verilmektedir. Ek olarak bu miktarlarda verilen destek sunar aynı ölçekte çalışan annelere de verilmektedir.

Ev Hanımları Doğum Yardım Paralarını Iyi mi Alabilirler?

Evde çalışmayıp kendilerini evlatlarının bakımlarına adamış olan ev hanımlarını da devletimiz unutmayıp ufakta olsa yaptıkları doğum için yukarıda belirtmiş olduğumuz paraları armağan olarak vermektedir. 15.05.2015 tarihinden sonrasında verilmeye süregelen bu yardım paraları için müracaatlarınızı bir dilekçe ile aşağıdaki kurumlara yapabilirsiniz.

  1. Şehirde ikamet edenler için Aile Bakanlığı İl Müdürlükleri
  2. Toplumsal Hizmetler Müdürlüklerine
  3. Kasabada ikametgah edenler ise her Kaymakamlık binalarında bulunan ” Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ” için başvurularını aşağıdaki evrak ve dilekçe örneği ile sağlayabilirler.
  4. Yurt dışındaki gurbetçi vatandaşlarımızda başvurularını konsolosluklara yada büyük elçiler ile yapabilirler.

Müracaat İçin Lüzumlu Evraklar ve Dilekçe Örneği

Doğum yaptıktan sonrasında istediğiniz vakit size tanınan yardım parasını almak için belirtilen kurumlardan herhangi birine çocuğunuza ilişkin kimlik belgesi yada doğum belgesi ile buradaki çalışmayan kadın doğum yardım başvuru dilekçe örneği ile başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuz sonrasında hak ettiğiniz yardım parası averaj 2 ay içinde adınıza (T.C. Kimlik numarası) PTT’ye yatırılacaktır.

Haber Videosu ( Birazcık  eski fakat yönetim lütfen : )

Bu imkanlar bir tek Türkiye Cumhuriyeti hanımlarına hususi olarak tanınmış olan bir haktır. Yabancı uyruklu ev hanımları Türkiye’de doğum yapsalar bile bu imkanlardan yararlanamazlar. Mevzu hakkında detaylı informasyon yada destek almak isteyenler ücretsiz bir şekilde Bankanlığa ilişkin olan 183 yada 144 numaraları araya bilirler.

Çalışan işçi (SSK ‘lı) yada işyar (Emekli Sandığı Mensupları) hanımlarda gene başvuruları için yukarıda paylaştığımız dilekçeyi kullanabilirler.

About admin

Check Also

65 75 85 Yaş Üstü Emeklilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Çeşitli kurumlardan emekli olmuş olan büyüklerimiz bankaların değişik yaş sınırı politikalarından dolayı gereksinimlerini karşılamak amacı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>