Can Suyu Kredisi ile Esnaf Nefes Alıyor!

2020 senesinde da gene esnafa faizsiz destek verileceği söyleniyor. Esnaf ve zanaatkarlar kimi zaman zor duruma düşebilir ve finansal desteğe gereksinim duyabilirler. Bu ihtiyaçlarının giderilebilmesi için akrabalardan ya da arkadaşlardan finansal destek isteyebilirler. Fakat kimi zaman nakit sıkışıklığı ya da güvensizlik şeklinde nedenler ile bu gruptan da para alamayabilirler. Bu tabloda üreticinin tek çaresi kredi çekmek olacaktır. Sadece alınan bu kredi sonucunda yüksek faiz ödeme istemedikleri için fazla yanaşmazlar. Biz de bu kredi imkanlarını esnaflar, iş bölgeleri, ziraat ve hayvancılık ile uğraşan kişiler, devlet destekli can suyu kredisi çekmek isteyenler, ev hanımları ve tüm çalışanlar için devletten destek bekleyen esnafların destek  başvurusu şeklinde mevzuları ele alacağız.

Can suyu kredisi

Can suyu kredisi

Can Suyu Kredisi Nedir?

Faiz oranlarının yüksek olması sebebi ile ve iş gücü olarak Minik ve Orta büyüklükteki işletmelere (kobi) verilen faizsiz kredi türüdür. Bilhassa yeni bir girişimcilik örneği göstererek, yeni bir tesis açan, yeni bir iş kuran, dükkan, iş yeri ya da mağaza açan, hayvan alımı yaparak, minik baş yada büyük baş hayvancılık icra eden, ziraat ile uğraşan çiftçiler, üreticiler ve ülke genelindeki tüm esnaf için verilen teşvik ve bağışlama kredilerdir.

Hükumet bu kredi ile yatırımların hızlanmasını ve piyasadaki nakit akışını hızlandırmayı amaçlamıştır. Bu şekilde yatırımların daha çok olmasının yanı sıra iş gücünün artması ile beraber işverenler yeni personel alımlarına da başlayacaktır. Ekonominin canlanması amacı ile bu tür destek sunar devamlı yararlı olmaktadır. Ve Türkiye’de bulunan işletmelerin %99’undan fazlası Kobi kapsamında değerlendirilir. Bahsetmiş olduğumuz şeklinde bu kredi Kosgeb kısaltması olan Minik ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafınca organize edilmektedir.

Can Suyu Kredisi Şartları Nedir?

Can suyu kredisi devlet destekli olarak verildiği için, genel anlamda faizsiz ve bağışlama olarak sunulmaktadır. Kosgeb bağışlama kredilerinde olduğu şeklinde, bu kredilerden geri ödeme talep edilmemektedir. Gene bazı kredi paketlerinde ise, 3 yılda geri ödeme alınırken, faiz talep edilmemektedir. Bu kredinin bağışlama kredi olarak verilmesi ya da uzun vadeli sıfır faizli olarak geri alınması esnafları, üreticileri ve girişimcileri rahatlatması sebebi ile de kredisi adı verilmektedir.

Esnaflara kredi veren devlet bankaları, Kosgeb, kurum ve kuruluşlar tarafınca verilecek kredilere ilişkin lüzumlu evraklar ve şartlar ek olarak bildirilmektedir. Genel olarak; Daha öncesinden Esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatiften kredisi kullanmamış olmak, Kosgeb kredisi kullanmamış olmak ve devlet destekli bağışlama kredilerden can suyu kredisi almamış olmak gerekmektedir.

Bu krediden yararlanmak için; TESK onaylı kapasite raporuna haiz olmanız gerekir, bahsi geçen firmanın esnaf ve sanatkarlar siciline ve odasına kayıtlı olması gerekir, kredi desteğinden yararlanmak isteyenler, Kosgeb veri tabanına kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Kobi beyannamesi ve yararlanıcı durum tespit formu belgelerini doldurmaları gerekiyor. Bu belge Kosgeb hizmet merkezi müdürlüklerinde doldurulacaktır. İlk aşamaları tamamlayan esnaf ve sanatkarlar can suyu kredisi veren bankalara müracaat ederek kredi talebinde bulunacaklardır.

Pek oldukça banka kobilere bu kredi paketini sunmaktadır. Bunlar; Halk bankası, Ziraat bankası, Türkiye iş bankası, Yapı kredi bankası, Vakıfbank, Güvence bankası ve Türk iktisat bankası ve Akbank diyebiliriz. Belirtmiş olduğumuz bu bankalara kredi taleplerini veren Minik ve orta ölçekli işletmelerin değerlendirilmeleri bankalar ve Kosgeb tarafınca belirtilen kriterlere nazaran yapılmaktadır. Esnaf kooperatif kredisi bilgileri ile ilgili yazımızdan da gene esnaflar ve sanatkarlar için faizsiz  ve düşük faizli kredi paketleri hakkında informasyon verilmektedir.

Esnafa kredi desteği alarak sizler de yükünüzü sıfır faizli ile azaltabilirsiniz. Sadece dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta can suyu kredisinin bir tek bir kere yüzde sıfır faiz ile verilmesidir. Bu sebeple kredinizi alacağınız vakit dikkatli bir halde seçmelisiniz. Doğrusu özetlemek gerekirse bu krediyi yüzde sıfır faiz diye derhal kullanmaya kalkışmanızda yarar var. Bu sebeple esnafların ne vakit zora düşeceği asla belli olmaz. Bu sebeple bir kere kullanabilecekleri bu hakkı doğru bir zamanda değerlendirmelerini tavsiye ederiz.

Sizler de en uygun vade ve faiz oranları ile  kredi veren bankalara ve  kredilerine online olarak başvuruda bulunabilir sıfır faizli oranından bir defaya mahsus olarak yararlanabilirsiniz. Bunun haricinde Kobilere ve girişimcilere kobi destek kredisi, iş yeri kredisi ve esnaf destek paketi sunan pek oldukça banka da mevcuttur. Bankaların dönemsel olarak uyguladığı faizsiz iş yeri kredisi, düşük faizli esnaf destek paketi şeklinde avantajlardan da yararlanabilirsiniz.

Esnaf can suyu kredisi

Esnaflara kredi imkanı tanıyan pek oldukça kurum ve müessese bulunmaktadır. Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaflara TESKOMB tarafınca sunulan kredilerin gecikme faizlerinde indirime gidildiği duyurulmuştur. 1 aya kadar gecikme süresi olan esnaf kredilerinin gecikme faiz oranları yüzde 16′ ya , süre olarak 1 ayı geçenlerin faiz oranları ise yüzde 20′ ye çekilmiştir.

Ek olarak 2020 senesinde devlet  tarafınca 18-29 yaş arasındaki gençlerimize yönelik olarak prim ve 3 vergi yılı süresince vergi muafiyeti sağlanacaktır.

Halkbank Esnafa Faizsiz Kredi Veriyor

Gömü ve Maliye Bakanı tarafınca kobilere yönelik olarak 2020 yılı içerisinde kredi desteği sağlanacağı duyurulmuştu. Esnaf kefalet kooperatiflerine üye olanlar birleşke üstünden, üyeliği olmayanlar ise Halkbank üstünden yapacakları başvurular ile kredi alabilirler. Esnafın kredi notunun yüksek ve sicilinin temiz olması gerekiyor. Unutulmaya yüz tutmuş meslek kollarında etkinlik gösteren, ustalık belgesi olan ve genç girişimci eğitimi almış olan gençlere yönelik olarak banka tarafınca 30 bin TL. faizsiz esnaf kredisi imkanı sağlanmaktadır. Lüzumlu evraklar ile banka şubelerine giderek detaylı informasyon alabilir ve kredi şartlarını taşıyor olmanız durumunda kredinizi alabilirsiniz.

En düşük faizli gereksinim kredisi veren bankaların faizleri yukarıda yer verilmiştir. 2020 senesinde da bankalar Kobileri desteklemeye devam edecek.


About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>