Cazibe Merkezi Destek Verilen 13 İl 2020 Başvuru Şartları

23 İl için destek başvurusu yapanların neler yapmaları gerekiyor sizler için araştırdık. Bilinmiş olduğu suretiyle 23 ilin Çekicilik Merkezi Destek programı yürürlüğe girdi. Buna bakılırsa yatırımcılarımızdan, program dahilinde belirlenen 23 ilimizde, yatırım yapanlara devlet destek verecek. Bu şekilde, hem istihdam sağlanacak hemde doğu ve güneydoğuda bulunan illerimiz destek ve teşvik programı dahilinde, kalkınması sağlanacak. İşte Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde yer edinen teşvik paketine dahil 23 ilimiz ve Devletin Çekicilik Merkezleri Teşvik Paketi ayrıntıları haberimizde..

Çekicilik Merkezleri Programı 23 ilde hususi sektöre destek paketi TBMM Bakanlar Kurulunda onaylandı. 29945 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak Geçen yıl 11 Ocak tarihinde tarihinde yürürlüğe girdi. Hükumetin Geçen yıl 24 ocak tarihinde düzenlemiş olduğu lansman töreninde Çekicilik Merkezleri Programı başlatıldı. Buna bakılırsa, geçen yıl içinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde bulunan 23 ilimize yatırım yapmak isteyen girişimciler ve iş adamları geçen yıl ilk aylarında 24 ocak- 27 şubat tarihlerinde başvurularını yaptılar.

Cazibe Merkezleri Programında Destek Verilen 23 İlimiz

Çekicilik Merkezleri Programında Destek Verilen 23 İlimiz

 1. Elazığ Merkezli; Elazığ, Adıyaman,Tunceli, Malatya, Bingöl
 2. Van Merkezli; Muş, Hakkari, Van ve Bitlis İllerimiz,
 3. Diyarbakır Merkezli; Siirt, Şırnak, Batman, Mardin, Şanlıurfa ve Diyarbakır
 4. Kars Merkezli; Iğdır, Kars, Ağrı illerimiz,
 5. Erzurum Merkezli;Gümüşhane, Bayburt, Erzincan ve Erzurum illerimize;

Çekicilik Merkezleri Programı dahilinde teşvik programı uygulanacak, bu illerimize Devlet desteği sağlanacaktır. Bu projenin aslolan amacı, imalat endüstri, veri merkezleri, davet merkezleri ile yatırım projeleri ve imalat sanayinde ana para  yetersizliğinden dolayı tamamlanmamış kalmış gerçekleşmeyen projelere yönelik Devlet desteğinin sağlanması, bu tesislerin tekrardan Türk Ekonomisine kazandırılması amacıyla verilmektedir.

Sektörler;

 1. Veri merkezleri ve davet merkezleri yeni yatırım projeleri,
 2. İmalat sektöründe ki, yeni yatırım projeleri teşvik paketi kapsamında olup ek olarak, bu durumda olupta ana para yetersizliğinden dolayı yarım kalan işletmeler Doğu ve Güneydoğu Çekicilik Merkezleri Teşvik Paketi kapsamındadır.
çağrı-merkezi

Sektörler

Bu programdan aşağıda yer almakta olan Destek programı unsurlarını içermektedir. Yatırımcılar aşağıda yer edinen 4 pakete müracaat yapacaklardır. Paketlerin hizalarında destek verilen alanlar da belirtilmiştir.

Cazibe Merkezleri Programında Destek Verilen 23 İlimiz

Çekicilik Merkezleri Programında Destek Verilen 23 İlimiz

 1. Davet Merkezleri Desteği; Bina tesisi, Fiber İletişim Altyapısı, Personel eğitim desteğini kapsar.
 2. Yatırım ve Üretim Desteği; Danışmanlık, yatırım yeri alanı, bina inşaatı, faizsiz yatırım kredisi, faizsiz indirimli işletme desteğini kapsar.
 3. Veri Merkezi Yatırım ve Enerji Desteği; Enerji, Fiber Altyapı, Yer, Faizsiz Yatırım desteğini kapsamaktadır.
 4. Üretim Tesisi Taşıma Desteği; Nakdi taşıma, teşvik ve taşınan tesisler için geçerli olan Faiz indirimli kredi ve yatırım yeri desteklerini kapsamaktadır.


 Güneydoğu ve Doğu Anadolu da bulunan yukarıda yazılı 23 ilimiz için yatırım meydana getirecek olan girişimci, iş adamı ve yatırımcılar ile yarım kalan projeler bu 4 ana destek unsuru içinde yer almalıdır. Bu projeler ve destek verilen sektörler dahilinde bağışlama ve faizsiz krediler sağlanmaktadır.

Çekicilik Merkezleri Destekleme Programı 2020 Müracaat Şartları

İmalat endüstri firmaları için minimum 30 kişiye istihdam sağlamak minimum 2 milyon lira yatırım yapmak ilk koşuldur.

Davet merkezleri için müracaat meydana getirecek olan firmalar, minimum 200 kişiye istihdam  sağlamalı ve bu istihdama yönelik hizmet sözleşmesi imzalamalıdır.

Veri Merkezi kurumak isteyen yeni yatırımcılar, minimum 5.000 m² alanı bulunmaları ve veri merkezlerinin taşıması ihtiyaç duyulan şartlardan olan ANSI/TIA-942 alt yapısına haiz olmaları ve buna bakılırsa TIER-3 yada üstü seviyelerde olmaları şarttır. (TIER-3 bu mevzuda Dünya genelinde kabul gören tek sertifikadır)

Üretim tesislerinin taşınması amacıyla verilen destek paketinden bankalarca, minimum son 2 senedir üretim yapıyor olması,  Resmi Gazete’de piyasaya sürülen kararın yürürlüğe girmiş olduğu an itibariyle, 2 yıl içinde tesisin taşınması ve taşıma işlemi tamamlandığında tesisin minimum 200 kişiye istihdam sağlamak için taahhütte bulunması şarttır.

cazibe-merkezi

Çekicilik merkezleri

Yatırımı için kredi isteyen yatırımcıların minimum %30 oranının öz kaynaklardan karşılanıyor olması şarttır. Çekicilik Merkezleri Teşvik destek paketi kapsamında verilen destek sunar öz kaynak ile orantılı olmak zorundadır. Banka eğer lüzumlu görürse, öz kaynak için destekten ilkin yatırırım harcanması talep edebilir.

OSB haricinde imalat endüstri yatırımı yapmak isteyen girişimcilere verilen desteklerden olan alt yapı desteği bu proje ile desteklenmez. Kısaca yatırımcılar Organize Endüstri Bölgelerini tercih etmeleri esas olup, Devlet tekrardan bir alt yapı için para ödemeyecektir.

Kalkınma Ajansları Destek Ofisleri İletişim Bilgilerine ise bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Müracaat için Lüzumlu Evraklar ve Belgeler

 1. Müracaat Dilekçesi – örnek
 2. Müracaat Formu form
 3. Genel Taahhütname link
 4. Var ise Son 2 yıla ilişkin gelir belgesi beyannameleri
 5. Yatırımcıların ortakların ve yönetim kurulu üyelerinin kimlik fotokopileri
 6. Eğer var ise  Fizibilite Raporu yada Yatırıma/Projeye İlişkin Özet Detayları
 7. İmza Sirküleri, Son olarak tarihindeki Genel Kurul Toplantısı’na ilişkin Tutanak ve Hazirun Cetveli,  Yetki Belgesi,
 8. Eğer mevcut ise, yatırımcı ve Var ise Tüzel Şahıs Ortağa Ilişkin, İlgili Vergi Dairesinden ve SGK’ dan Alınmış Borç Durumunu Gösteren Yazı Asılları yada E-Borç Belgeleri
 9. Destek Mevzusu Yatırıma İlişkin İlgili Kurum ve Kuruluşlardan Alınmış İzin, Ruhsat, Lisans, ÇED Belgesi, Antak kalma, Proje, vb.
 10. Eğer mevcut ise etkinlik raporu

Notlar

 • Bu evrakların tümü bir dosya haline getirilecek ve tüm evraklar yatırımcıyı temsil ve imza yetkisine haiz kişiler tarafınca mavi kalemle imzalanacaktır.
 • Bazı belgelerse mevcut ise terimi geçerli olup, tamamlanmamış belgeler müracaat süresi sonuna kadar tamamlanabilmekte olup, bu süreye kadar tamamlanmamış belge sunanların başvuruları kabul edilmeyecektir.


About admin

Check Also

Esnafa Çiftçiye ve Girişimciye Özel Teşvikler

Devletimiz geçtiğimiz yılda hayvancılık ve ziraat ile uğraşan çiftçilere, üreticilere, kendi işyerini açmak isteyen esnaf …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>