Cazibe Merkezi Programında Yer Alan İllerimiz (23 İL)

Doğu Anadolu bölgesinde toplam 23 ilde hususi sektöre yönelik olarak geliştirilen Çekicilik Merkezleri Programının (CMP) uygulanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Sonucu  29945 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Çekicilik merkezleri projesi Yatırım Yapılacak 23 İl Teşvik Paketi olarak biliniyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde kurulacak olan işletme, yapınak ve hizmet binaları için oluşturulan Çekicilik merkezleri programının başvuruları başlatıldı. Geçen yıl 24 Ocak tarihinde Çankaya köşkünde meydana getirilen lansmanda programın başlatıldığının ve Çekicilik Merkezleri Faizsiz Kredi Başvurularının Kalkınma Bakanlığı tarafınca alınmaya başladığını belirtti.

cazibe-merkezleri

Çekicilik merkezleri

Doğu Anadolu bölgesinde toplam 23 ilde yapılacak yatırımlar için Çekicilik destek programına müracaat icra eden yatırımcılara faizsiz yatırım desteği kredisi ile düşük faizli işletme kredileri verilecek. Devlet tarafınca yatırımcılara uzun vadeli olarak bu desteklerden yararlanmanın tek şartı ise iş istihdamı yaratacak olan yatırımcı olmak ve 2 milyon liralık yatırım yapmak şartı ve minimum 30 kişiyi işe alma verilecek.

Yatırım Yapılacak 23 İl Teşvik Paketi Başvuruları Ne Süre Başlıyor?

Bölgedeki kalkınma ajansları başvuruları almaya başladığı tek tek duyurmaya başladı. Çekicilik Merkezleri Programı başvuruları ile ilgili olarak Kalkınma Bankası Genel Müdürlüğü 1. Müracaat Davet ilanını yayınladı. Yatırımcılar Çekicilik merkezi  destek başvurularını 24 ocak-27 şubat tarihleri içinde yapabileceklerdir.

Çekicilik merkezleri programı kapsamında yatırım desteğine mevzu olan 23 il sıralaması

  • Elazığ  merkezli Elazığ, Malatya, Adıyaman,Tunceli, Bingöl illeri
  • Erzurum merkezli Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt illeri
  • Van  merkezli Van, Hakkari, muş, Bitlis illeri
  • Kars merkezli, Ardahan Kars Ağrı Iğdır illeri
  • Diyarbakır merkezli Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak illerinde yatırım meydana getirecek olan yatırımcılar desteklenecektir.

Çekicilik merkezleri programı

Müracaat iyi mi yapılır?

Kalkınma Bakanlığı tarafınca üstlenilen Çekicilik merkezi yatırım desteği programına başvurular Bakanlığın resmi web adresi olan www.kalkinma.com.tr üstünden müracaat dilekçesi doldurulup, ilgili müracaat formu ve yatırım için taahhütname doldurulup imzalandıktan sonrasında yatırımcılardan istenen öteki belgelerle Kalkınma Bankasına yada bankaya iletilmek suretiyle Kalkınma Ajansları Yatırım Destek Ofislerine Çekicilik Merkezi Programı kapsamında müracaat teslim-tesellüm belgesi imzalanmak suretiyle teslim edilmesi gerekmektedir.

Türkiye Kalkınma Bankası

Faizsiz kredi alarak bölgede işletme, yapınak, ve hizmet binası açacak olan  esnaf, kobi ve yatırımcılara 4 yıl vadeli faizsiz işletme kredisi verilirken, yerli üretime katkı sağlamak amacıyla ekipman ve demirbaş alımlarını ithal etmeyen yerli makine alanlara işletme kredilerinin vadeleri uzatılacak. İşletme kredisi ve yatırım kredisi müracaat yaparak bölgeye yatırım icra eden yatırımcıların yardımıyla bölgede 12 bin 400 kişiye iş verilecek ve istihdam sağlanarak bölgenin kalkınmasına katkıda bulunulacak.

Çekicilik merkezi programı kapsamında verilen destek sunar;

  • Fizibilite iş projesi emekleri için parasız Danışmanlık Hizmeti Desteği,
  • Yatırımcıya kiralanacak ya da bina inşa desteği için kullanılacak olan Yatırım Yeri Tahsisi Desteği,
  • 20.000 m2’ye kadar bina kapalı bina yapım desteği,
  • Faizsiz Yatırım ve İşletme Kredisi Desteği verilecektir.

Faizsiz Yatırım Kredisi Desteği; 2 yıl anapara ödemesiz dönem dahil 6 yıl vadeli olarak verilecek olup makineler yerli malı olması şartı ile 10 yıl vadeli 3 yıl geri ödemesiz olarak verilecektir. Kredi limiti banka tarafınca belirlenecek olan  Desteğin vadesi 1 yıl anapara ödemesiz olmak suretiyle toplamda 4 yıl vadeli olarak verilecektir. Gene yerli sanayiyi teşvik etmek amacıyla yerli malı olan makine ekipman alımları yapanlara ise bu destek  2 yıl anapara ödemesiz dönem dahil 5 yıl vadeli olarak verilecektir.

Şartları nedir?

Doğu Anadolu bölgesine yatırımların kaydırılması amacıyla oluşturan  destek başvurusunu yapanlar yatırım desteklerinden yararlanabilecek. İşçi alımı meydana getirecek , yapınak kuracak davet merkezi kuracak işini büyütecek olanlar Çekicilik Merkezleri Faizsiz Kredi Başvurusunda bulunabilecek. Bunun için tek koşul bölgede  istihdam sağlanmasının taahhüt edilmesi olacak.

Çekicilik merkezi destek programından yararlanabilmek için Asgari Durağan(durgun) Yatırım Tutarı: 2.000.000 TL ve Asgari İstihdam 30 Şahıs şartları aranıyor. Yapınak kurarak bölgede üretim yapanlara bina yapımında ve arsa için destek verilirken bu destek sunar minimum 30 kişinin işe alınmasını garantisini veren ve iş sözleşmesini ibraz eden yatırımcılara verilecek. Hizmet binası açanların desteklerden yararlanabilmesi için de minimum 200 kişiyi işe alması ve iş sözleşmesini ibraz etmesi şartını yerine getirmesi gerekiyor.

Yatırım desteği teşviklerinden Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki 23 ilde yapınak kuracak, hizmet verecek, üretim meydana getirecek, davet merkezi ve veri merkezi açacak ve işsizliğin önlenmesi için işçi alımları icra eden yatırımcılar desteklenecek. Çekicilik Merkezleri Faizsiz Kredi desteği 4 yıl vadeli ilk yılı geri ödemesiz olacak şekilde kullandırılırken, yapınak açılışında alınan vasıta gereçlerin yerli olması halinde  bu vade daha da uzatılarak 6 yıl vadeli olarak verilecek. Çekicilik merkezi programı kapsamında bu şartları yerine getiren yatırımcılara verilecek olan destek sunar ise oldukça göz dolduruyor.

Ilk olarak yatırım meydana getirecek olanlar yatırım yeri tahsisi doğrusu arsa desteğinin yanında 100 milyonluk yatırım yapanlara hususi olarak anahtar teslim yapınak binası yapımı, veri merkezi açanlara % 50 devlet elektrik desteği, davet merkezi açacaklara şahıs başına olacak şekilde 2.500 TL personel eğitim desteği ve yatırım desteği benzer biçimde binaların kurulmasında faizsiz yatırım kredisi ile işletme ve fabrikaların açıldıktan sonraki hammadde desteği için ve üretim için lüzumlu finansman gereksinimleri için sıfır faizli  ve düşük faizli işletme kredileri verilecektir.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde toplam 23 ilde yatırım meydana getirecek olanlar bu bölgedeki işsizliğin önlenmesi için işçi alımı meydana getirecek ve desteklerden sadece bu şekilde yararlanabilecektir.


About admin

Check Also

Esnafa Çiftçiye ve Girişimciye Özel Teşvikler

Devletimiz geçtiğimiz yılda hayvancılık ve ziraat ile uğraşan çiftçilere, üreticilere, kendi işyerini açmak isteyen esnaf …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>