Ceviz Yetiştiriciliğine Devlet Desteği 2020 Hibeleri

Ceviz yetiştiriciliği mevzusunda çiftçilere devlet tarafınca verilen pek oldukca destek bulunmaktadır. Lüzumlu destekleme şartları sağlayanların destekleme ödemesi almalarının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ceviz desteği veren kurumlara bir proje örneği hazırlayarak başvurmak gerekmektedir. Ceviz bahçesi kurulumu maliyetli bir iştir. Bu desteklerle maliyetlerin bir kısmını karşılayabilirsiniz. Hibelerin yanı sıra bankalardan alacağınız kredilerle de ceviz bahçenizin kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Orman Genel Müdürlüğü tarafınca verilen destek sunar de bulunmaktadır.

Devletten Ceviz Yetiştirenlere Tam Destek

Devlet tarafınca yerli üretimi desteklemek amacıyla, çiftçilere destekleme verildiği şeklinde ceviz yetiştiriciliğine devlet desteği de sağlanmaktadır. Tüm üreticiler Devlet destekleri ile tarımsal faaliyetlerini gerçekleştirdikleri şeklinde, ceviz yetiştiriciliği içinde destekleme başvurusu yapabilirler.

Müracaat Nereye Yapılır?

Ceviz yetiştiriciliğine devlet desteği başvurusu Ziraat İl yada İlçe Müdürlüklerine yapılmaktadır. Ziraat İl Müdürlüklerine yapacağınız başvurunuz projelendirilmelidir. Projelendirme sonrasında, ceviz ekeceğiniz bölgede toprak analizi yaptırılacaktır. Sonrasında ekim yapacağınız tarlanın büyüklüğü, dikim sıklığı, eşeysel, elektrik & su durumu şeklinde çeşitli durumlara gore tarafınıza kredi verilmektedir.

ceviz yetiştiriliği devlet desteği

ceviz yetiştiriliği devlet desteği

Dönüm Başına Ne Kadar Kredi Veriliyor?

Dönüm başına averaj 1.000 TL. civarında Devlet Destekli kredi verilmektedir. Geri ödeme 15 yıl sonrasında yapılmaktadır. Devlet ceviz destekleme ödemeleri, proje dahilinde yapacağınız harcamalar karşılığında verilmektedir. Doğal olarak ilk olarak iş planınızın Ziraat İl Müdürlükleri tarafınca onaylanması ve kabul edilmesi gerekmektedir. Ödemeler yaptığınız işlerin karşılığı olarak satmaca karşılığında yapılmaktadır.

Cevize Niçin Destekleme Sağlanıyor?

Ceviz ithalatı icra eden Türkiye’nin ceviz üretim miktarını çoğaltmak, ağaçlandırma çalışmalarında katma kıymeti yüksek meyveli çeşitlere yönelmek, kırsal alanda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesine olanak sağlamak, kırsalda yaşayan yurttaşlarımızın gelir seviyelerini yükseltmek, geniş sahalarda ağaçlandırma emek harcamaları yaparak kırsalda yeni iş istihdam imkanları ve fırsatları oluşturmak, tertipli ve dengeli beslenme için ceviz tüketimini çoğaltmak ve benzeri gayelerle Ziraat ve Orman Bakanlığı son yıllarda ağaçlandırma çalışmalarında cevize ayrı bir ehemmiyet vermiştir. Hususi ağaçlandırma çalışmalarında cevizin öteki türlere gore ağaçlandırma oranı % 13’tür.

Ceviz, antepfıstığı, okaliptüs,  kavak, kestane, badem, harnup, mahlep, şeklinde süratli gelişen ve daha ziyade meyvesinden faydalanılan türlerle meydana getirilen hususi ağaçlandırma emek harcamaları için verilen kredilerden senelik Ziraat Bankasının ufak ölçekli tarımsal işletme tanımına giren üreticilere uyguladığı kredi faizinin yedide biri oranında faiz alınır. Bu faiz oranı genel olarak % 1,5–2,0 arasındadır. Verilen krediler on beşinci (15) senenin ekim ayında faizi ile beraber bir defada geri alınır. İptal edilen bağışlama yada krediler ise “yasal faizi” ile beraber eğitim edilir.

Ziraat Bakanlığı, büyüklüğü minimum 10 dekar olan tarlasına sertifikalı fidan diken her insana müracaat halinde dekar başına 100 TL. bağışlama destek veriyor. Bunun için Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olmanız ve her yıl (tarih değişebilir) 31 Temmuz geçmişine kadar Ziraat İl/İlçe Müdürlüklerine, fidanları aldığınız yerden size verilecek olan belgeler ve sertifikalar ile beraber başvurmanız gereklidir. İlgililer sizin kapama bahçenize gelip, dikilen fidanları yerinde görüyorlar. Ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile bir sonraki yıl, Haziran ayına kadar yapılıyor.

Fidan Yetiştiriciliği Hakkında Notlar

Orman Genel Müdürlüğü tarafınca kredi olarak ödenen bu para hususi ağaçlandırma kapsamında değerlendirilmektedir. Bu kredilerden yararlanabilmeniz için bir orman mühendisine Hususi Ağaçlandırma Projesi yaptırmanız gerekmektedir. Yalnız kişisel arazileriniz üstünde değil orman arazileri ve gömü arazileri de müracat sahipleri kura ile belirlenerek tahsis yöntemi ile de hususi ağaçlandırma yapabiliyorsunuz. Proje yatırım giderleri içinde belirtilen proje bedeli, fidan bedeli, arazi hazırlığı, fidan dikimi, ihata ve 3 senelik bakım gideri altındaki kalemlerden kredi alabiliyorsunuz (15 yıl geri ödemesiz ve ziraat bankası ziraatçi kredilerinin 1/7 faiz oranı ile).

Orman Genel Müdürlüğü projelere 100.000 TL.’ ye kadar destek vermektedir. İster Orman nitelikli araziler üstünde, ister gömü arazilerini kiralayarak, isterse kişisel arazileriniz üstünde proje yaptırmak kaydı ile bu kredilerden faydalanabilirsiniz. Bu kredinin haricinde Tarımın da bağışlama ve kredileri mevcuttur. Sertifikalı fidanlarda dekara 200 -300 TL. içinde bir fidan desteği verilmektedir.

Hali hazırda kurulmuş ve tesisi tamamlanmış bahçeler için kredi alamazsınız. Kredi kullanabilmeniz için tesise başlanmadan ilkin proje yaptırmanız ve meydana getirilen projenin onaylanması gerekiyor. Fakat Ziraat Müdürlüklerinden arazinin büyüklüğü bakımından mazot, alet vb. ekipman desteği alabilirsiniz. Bunun için bağlı bulunduğunuz il/İlçe Ziraat Müdürlükleri ile görüşebilirsiniz.

Ceviz iklime dayanıklıdır. Soğuk havalara dayanıklı olduğundan ürün vermemesi şeklinde durumlar söz mevzusu olmaz. Ceviz bahçesi kurulum tutarı dönüm başına 2 bin TL civarındadır. Meyve alana kadar ise gene daha pek oldukca harcamanız olacaktır. Sadece meyve almaya başladıktan sonrasında ciddi manada para kazanacaksınız. Aradan 18 yıl geçtikten sonrasında ceviz ağaçları 100 kilograma yakın ceviz vermektedir.

Devlet tarafınca dönüm başına 300 TL’ ye yakın hibeler verilmektedir. Fidan mevzusunda ise gene bakanlık daha uygun fiyatlar sunacaktır. Ceviz bahçesi kurulumunu tek tek anlatmayacağız. Şu sebeple her ilde, ilçede, bulunulan bölgede şartlar değişim arz edecektir. İl ve İlçe Ziraat Müdürlükleri’ nden detaylı şeklinde alabilirsiniz.

Devlet tarafınca meyve bahçesi yetiştiriciliği ile ilgili informasyon alabilir ve bu desteklerden yararlanabilirsiniz.

Sizde Devlet destekli olarak verilen tarımsal kredilerden ve Ceviz dikimi için destekleme kredilerinden yararlanabilirsiniz. Devlet destekli bağışlama ve teşvik kredilerine derhal başvuruda bulunabilirsiniz. Devlet tarafınca mevzu ile ilgili desteklerin 2020 senesinde da verilmesi planlanıyor. 500 dekara kadar araziye haiz olanlar bu destekleme ödemelerinden yararlanabilir.


About admin

Check Also

Çiftçilere Borç Yapılandırması 2020 Başvuru Şartları

2020-2025 Ziraatçi Borçları Yapılandırılması Uzun süreden beri çiftçilerimiz tarafınca beklenen iyileştirme Ziraat bankasından geldi. Tarımsal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>