Çeyiz Hesabı 2020 En Yüksek Devlet Desteği Veren Bankalar

Devlet  yeni evlenecek olan çiftleri de unutmadı. Evlenmek isteyen ve maddi anlamda sorun yaşayanlara müjde! Bankalarda açacağınız çeyiz hesapları için devlet, belirlenen tutarlarda çeyiz hesabı desteği verebilmektedir. Hesaplarınızı Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Güvence Bankası ve öteki bankalardan açmanız durumunda eğer lüzumlu şartları sağlıyorsanız devlet  tarafınca verilecek olan katkılardan yararlanabilirsiniz. Çeyiz hesabı açmak için kullanıcı yorumlarını da okuyabilirsiniz. Çeyiz hesabı iyi mi açılır, devlet ne kadar katkı veriyor benzer biçimde tüm soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Nedir? Iyi mi Açılır?

Evlenmek isteyen sadece maddi anlamda sorun yaşayan gençlerimize devlet tarafınca çeyiz katkısı verilmektedir. Evlilik her gencin hayalidir, sadece maddiyat gerektiren bir iştir. Her kız ne kadar gelinlik düşsel kursa, evlenince şöyleki oturma grubum olsa dese de, bir evi oluşturmak kolay değil. Her iki tarafa da düşen hem de oldukca büyük olan sorumluluklar var. Hatta yeni evlenecek olan bilirler, web üstünde adam tarafının alacakları, kız tarafının alacakları şeklinde sayfalarca listeler bulunmaktadır. Doğal olarak birikim yapmamış olanların çalacakları ilk kapı bankalar oluyor. Evlenme kredisi veren bankaları, faiz oranları ve 2020 kampanyalarını inceleyebilirsiniz. Bankalardan kredi çeken gençler, evliliklerinin tadını çıkaramadan borç ödemeye başlıyor.

Sadece bu biçim sıkıntıları yaşamamanız için sizi bir hesap ile tanıştırmak istiyoruz? Bankalardan çeyiz hesabı açarak birikim yapanlara devlet tarafınca belirlenen oranlarda katkı yapmaktadır. Yetim aylıklarından yararlananlar için ise SGK tarafınca verilen çeyiz parası ödeneği olduğu bilinmektedir. Sadece birikim yaparak ve devlet katkısı alarak nişan, kına, düğün benzer biçimde merasimlerinizi borçsuz bir halde yapabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

T.C. kimlik belgeniz ile banka şubelerine giderek hesap açabilirsiniz.

Bilhassa 2015 senesinde Resmi Gazete’de gösterilen Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik kapsamında gençlerimize destek olunmaktadır. 15 Mart 2019 tarihindeki ve 822 sayılı karar ile yönetmelikte bazı değişimler yapılmış ve çeyiz hesabına devlet tarafınca verilecek olan destek tutarları artırılmıştır. Bankaların çeyiz hesabı kampanyalarını inceleyerek aşağıdaki şartları tamamlamanız dahilinde hesabınızı açabilir ve tertipli birikim yaparak devlet tarafınca verilen çeyiz katkısından yararlanabilirsiniz. Bu hesaplar katılım hesabı, cari hesap ve mevduat hesaplarını ifade etmektedir. T.C. kimlik belgeniz ile banka şubelerine giderek hesabınızı açabilirsiniz.

Kimler Çeyiz Hesabı Açabilir?

Birazdan bahsedeceğimiz şartlara haiz olmayanlar ne yazık ki çeyiz hesabı açamıyor. Üstelik çeyiz hesabı açarak birikim icra eden sadece hesaplarından devamlı olarak para çekimi yapanlara da devlet katkısı verilmiyor. Bu sebeple şartları iyi idrak etmek gerekiyor.

 • T.C. vatandaşları ve mavi kart sahipleri
 • 18 yaşını doldurmuş olanlar şahsen,
 • 18 yaşından küçükler velileri ya da vasileri aracılığı ile çeyiz hesabı açabilir.
 • Hesap açabilmek için ilk evliliğin 27 yaşına kadar yapılıyor olması gerekir.
 • 24 yaşına kadar hepimiz çeyiz hesabı açabilir.
 • Çiftlerin ortak hesap açması mümkün değildir.
 • Yatırım yapmak isteyen çiftlerin hesapları ayrı ayrı açması gerekir. Böylece her ikisi de devlet katkısı alabilir.
 • Hesaplara 3 yıl tertipli olarak ödeme yapılması gerekiyor.
 • Ödemeler aylık ya da 3 aylık yapılabiliyor.
 • Bir dönem içinde iki defadan fazla para çekimi yapılmaması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyanlar bankalara giderek hesaplarını açabilirler. Sadece ortak hesap açılamayacağı benzer biçimde her insanın 1 hesap açma hakkı bulunmaktadır. Bir kişinin aynı anda birden fazla çeyiz hesabı açması mümkün değildir. Konut almak isteyen çiftlere de çeyiz desteğinin yanı sıra devlet konut katkısı vermektedir.

Değişik Bir Bankaya Çeyiz Hesabı Göç eder mı?

Bir bankadan açtığınız çeyiz hesabını daha çok katkı vermesi benzer biçimde gerekçeler ile değişik bir bankaya taşıyabilirsiniz. Sadece hesap taşıma işleminde yatırım icra eden ferdin zarara uğratılmaması esas alınmaktadır. Evrakların ve yatırımın değişik bir bankaya taşınması durumunda meydana gelebilecek olan hak kayıplarından hesabın bulunmuş olduğu banka görevli olmaktadır. Fakat hesabını taşımak isteyenlerin ise 1 ay evvelden hesabını değişik bir bankaya taşımak istediğini bildirmesi gerekmektedir.

1 dönem içinde çekim hakkı en fazla 2 defaya mahsus olarak kullanılmaktadır. Sadece çekim yaptıktan sonrasında kalan tutarın asgari tutardan azca olmaması gerekmektedir. Bu asgari tutarın hesaplanmasında tüm aylar esas alınmaktadır. Evlilik maksadı ile parasını çekmek isteyenler de bu hakkı 1 kez kullanabilir. Şu demek oluyor ki evlilik sonucu verildikten ve hesaptan tüm parayı çektikten sonrasında tekrar hesaba para yatırılmaz.

Farklı Bir Bankaya Çeyiz Hesabı Taşınır mı?

Yeni düzenleme ile çeyiz hesapları başka bankalara taşınabiliyor.

Fakat, evlilik tarihinden ilkin parayı çekmişseniz ve evlilik kararınız gerçekleşmediyse evlenme dairesine müracaat yaptığınıza (paranızı çektiğiniz tarihten itibaren 3 ay içinde) dair bir belge ile hesap çeyiz hesabı statüsünde kullanılabilmektedir.

Devlet Ne Kadar Çeyiz Katkısı Veriyor?

Tebliğe bakılırsa devlet tarafınca verilecek olan destek birikim oranının %20′ sini aşamıyor.

 • Tertipli ödeme süresi 36 ay ile 47 ay içinde olanlara birikim tutarının %10‘ u kadar 6 bin 500 TL‘ yi geçmeyecek şekilde devlet katkısı verilir.
 • Tertipli ödeme süresi 48 ay ile 59 ay içinde olanlara birikim tutarının %22‘si kadar 7 bin 500 TL’ yi geçmeyecek şekilde devlet katkısı verilir.
 • Tertipli ödeme süresi 60 ay ve üstünde olanlara birikim tutarının %25‘ i kadar ve 9 bin TL‘ yi geçmeyecek şekilde devlet katkısı verilir.

Devlet katkısı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca belgelerin ulaşmasından sonrasında 30 gün içinde ulaşan belgelerin teyit edilmesinden sonrasında çeyiz hesabına aktarılmaktadır. Ek olarak bankalara hesap açmaya gittiğinizde faiz oranı ve ödeme planını her dönem başlangıcında değiştirebilirsiniz.

Devlet Ne Kadar Çeyiz Katkısı Veriyor?

Devlet tarafınca 60 ay ve üstü yatırımlara %25 katkı veriyor.

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı

Minimum 3 yıl birikim yaparak %25 devlet katkısı alabileceğiniz bankalardan bir tanesi Ziraat Bankası’dır. 27 yaşınızı kadar ilk evliliğinizi yapmanız durumunda devlet desteği alabilirsiniz. Sadece tertipli ödemelerini aksatanlar ya da bir yıl içinde hesaptan 2 defadan fazla para çekenler devlet katkısından yararlanamayacaktır. Hesabın açılışında üst sınırı aşan bir tutarın yatırılması mümkün olmaktadır. Türk Lirası cinsinden hesap açabilirsiniz. Sadece ortak hesap açılması mümkün olmayacaktır. Hesap bir tek bir şahıs adına açılacaktır.

Yılda  kez hesaptan para çekebilirsiniz. Verilecek olan devlet katkısı tutarları tabloda gösterilmektedir.

Vade Devlet Katkısı Oranı En Fazla Katkı Tutarı
36 ay – 47 ay %10 5.019,45
48 ay – 59 ay %15 5.646,89
60 ay ve daha çok %25 9.279,75

Hesabınızı açtığınızda 2020 yılı içinde 23 bin 289,62 TL’ yi aşmamak kaydı ile para yatırabilirsiniz.

 • 1 aylık ödeme periyodunu tercih ettiğinizde : minimum 155,26 TL, en fazla ise 1.553,65 TL yatırım yapabilisiniz.
 • 3 aylık ödeme periyodunu tercih ettiğinizde : minimum 465,77 TL, en fazla ise 4.657,95 TL yatırım yapabilirsiniz.

Vakıfbank Çeyiz Hesabı

Çeyiz hesabı açarak devlet katkısı almak ister misiniz? O halde Vakıfbank şubelerinden çeyiz hesabı açabilir ve 3 yıl süresince tertipli olarak yatırım yaparak devlet tarafınca verilen %25 destekten yararlanabilirsiniz. 18 yaşından ufak çocuklarınız için de hesap açabilirsiniz. 24 yaşını dolduranlar ne yazık ki hesap açamıyor. Bir şahıs ise 1 tane hesap açabiliyor. Hesaplar Türk Lirası cinsinden açılıyor ve hesap işletim tutarı talep edilmiyor. İkinci evliliğini yapanlara ise devlet katkısı verilmiyor. Eğer 36 aydan azca bir sürede yatırım yapmışsanız bu durumda da çeyiz katkısı almanız mümkün olmayacaktır.

Hesabınızı açarak tertipli birikim yapmanızın arkasından devlet katkısı hakkı bir defalığa mahsus olduğundan dolayı kaybedilmektedir. Bu süreçten sonrasında hesabınız çeyiz hesabı olmaktan çıkacaktır. Sadece açık kalmaya devam eder. Bankanın brüt faiz oranı ise %19 olmaktadır.

Vakıfbank Çeyiz Hesabı 

Vakıfbank Çeyiz Hesabı açarak birikim yapabilirsiniz.

Evlilik sonucu verdikten sonrasında hesabınızdaki parayı çekerek evleneceğinizi nikah dairesinden alacağınız bir belgeyle kanıtlamanız durumunda devlet çeyiz desteği ödenecektir. Nikah başvurusunda bulunmak için lüzumlu olan evrakları hazırlayarak müracaatınızı yapmalısınız. Evlilik için sağlık raporunu iyi mi kolay yoldan alabileceğinizi içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Açabileceğiniz Öteki Bankalar

Bu aşamada yanlış bir algıyı düzeltmek istiyoruz. Devlet bir tek devlet bankasından hesap açanlara değil, öteki bankalardan hesap açan ve tertipli ödeme icra eden kişilere de devlet katkısı veriyor. Garanti Bankası, Halkbank, İNG Bank, Kuveyt Türk, Akbank, Yapı Kredi, Türkiye İş Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Türkiye Finans, Albaraka Türk benzer biçimde bankalar aracılığı ile de çeyiz hesabınızı açabilirsiniz.

Devlet tarafınca verilecek olan üst destek tutarı, şartlar, minimum ve en fazla ödeme tutarı, en fazla yatırım yapılacak meblağ vb. tüm şartlar bankalarda sabittir. Bu sebeple bankalardan katılım hesabı, cari hesap ve mevduat hesabı açarak ve minimum 3 yıl tertipli ödeme yaparak devlet tarafınca verilen katkıdan yararlanabilir ve düğün masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Mutluluklar diliyoruz. ❤


About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>