Çeyiz Hesabı Hangi Bankada Açılır? 2020 Banka Listesi

Evlenmek isteyen gençler hangi bankada çeyiz hesabı açmalılar?

Çeyiz hesabı uygulaması ve evlilik kredisi yeni evlenen çiftlere uygulanmaya devam ediyor. Evlenmek ve çeyiz parası almak isteyenlerin, bankalarda çeyiz hesabı açarak, bu hesapta birikim yapması ön şart olması sebebiyle, birçok evlenecek genç, çeyiz hesabı açtırmak için banka şubelerine başvuruyor. Peki, Çeyiz hesabı devlet katkısı alabilmek için şartları neler, çeyiz hesabı iyi mi açılır, çeyiz hesabı ziraat bankası, çeyiz hesabı hangi bankadan alınır, çeyiz hesabı güvence bankasında mevcut mu? İşte çeyiz hesabı açılabilecek bankalar…

Yeni evlenenlere Devlet katkısı ve ayrıntıları

Çeyiz desteğinden yararlanmak için minimum 3 yıl bu hesapta para biriktirmek ve ilk evliliklerini yapıyor olmak gerekecek. Buna nazaran, devletin vereceği çeyiz yardımından alabilmek için en geç 24 yaşlarında hesap açılması gerekecek. Açılacak hesaplar, mevduat yada katılım bankalarının yurtiçi şubelerinde TL cinsinden olacak. Tertipli ödeme koşulu da bulunacak. Desteği alabilmek için 27 yaşından ilkin evlendiğini gösteren evlilik cüzdanının ilgili birimlere gösterilmesi mecburi olacak.

Ödemede hesabın bulunmuş olduğu banka aracılık meydana getirecek. Haksız olarak çeyiz desteğinden yararlanıldığının ortaya çıkması halinde, gecikme faizi ile bu meblağ hak sahibinden geri alınacak. Banka eğer bu tutarı ilgili kişiden eğitim edemezse, kendisinden bu meblağ eğitim edilecek. Çeyiz hesapları için Aile Bakanlığı’na ayrı bir ödenek de aktarılacak. Şu an için 5 bin TL olan azami destek oranını 3 kata kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

ceyiz-hesabı

Hangi bankalar evlenen çiftler için çeyiz hesabı açıyor?

Kamu Mevduat Bankaları ; Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank.
Hususi Mevduat Bankaları; Türk Iktisat Bankası, Akbank, Şekerbank, Türkiye Güvence Bankası, Türkiye İş
Bankası, Yapı Ve Kredi Bankası, Turkısh Bank, Fibabanka, Anadolubank…
Kamu Katılım Bankası; Ziraat Bankası..
Hususi Katılım Bankaları; Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı Ve Kredi Bankası, Turkısh Bank, Fibabanka, Anadolubank.

Gene bu bankalardan evlenmek için kredi başvurusu meydana getiren gençlerimiz evlilik kredisi çekebilirler.

Sizde banka şubelerine başvuruda bulunarak, çeyiz hesabı açtırabilir, bu hesapta 3 yıl süresince para biriktirebilir ve evlilik zamanında ise Devlet destekli çeyiz yardımından yararlanmak için birikim yapabilirsiniz.

Evlenmek yuva oluşturmak isteyen gençlerimiz için verilen Devlet teşvik ve düşük faizli evlilik kredisi yardımlarından yararlanabilir, Devlet yardımı ile yuvanızı kurabilirsiniz.

Halkbank Çeyiz Hesabı

Evlenmek isteyenlere minimum 3 yıl birikim yaparak en geç 27 yaşlarında evlenmek koşulu ile Çeyiz hesabınız Halkbank’ta.

Kimler açabilir?

  • T.C. vatandaşları ve mavi kart sahipleri
  • 18 yaşından küçükler velisi ile açmak kaydı ile
  • 24 yaşını doldurmamak şartı ile

Aylık yada 3 aylık ödeme planına nazaran ödeme yapılabilir. Yurt içi şubelerinde birikimler TL cinsinden yapılmaktadır. Asgari ödeme tutarının hesapta kalması koşulu ile yılda 2 kez hesaptan para çekilebilir. Hesap açmak için Halkbank şubelerini ziyaret ediniz.

evlilik2

Bankaların çeyiz hesaplarına yatırım yapabilirsiniz.

Akbank Çeyiz Hesabı

Şartlar neredeyse tüm bankalarda aynıdır. Hesap 1 alan kişi adına açılabilmekte, aktarma yapılamamaktadır. Bir aylık tertipli ödeme seçtiğiniz taktirde 190,32 ile 1.903,24 TL içinde, üç aylık tertipli ödeme seçildiğinde ise 570,95 ile 5.709,72 TL içinde ödeme yapılmaktadır. Hesabın faiz oranı 1 yıl için banka tarafınca belirlenmektedir. 1 dönem içinde banka sadece iki kez çekim hakkı tanımaktadır.

Albaraka Çeyiz Hesabı

Hesabınız yalnızca TL cinsinden açılabilir. 95 müşteri-5 banka kâr paylaşım oranı söz mevzusudur. Ortak hesap açılamaz. Ya da değişik bankaya taşıma yapılamaz. Brüt kazancınıza %10 stopaj vergisi uygulanır. Hesap işletim tutarı tahsis edilemez. Evlenecek çiftlerden her iki de çeyiz hesabı açtırabilir. Daha çok informasyon için ziyaret ediniz. 

Kuveyt Türk Çeyiz Hesabı

Hem hanımefendi hem de adamların yararlanabileceği çeyiz hesabını açtırmak için 18-24 yaş içinde olmak gerekmektedir. Ödeme periyotları aylık ve 3 aylık şeklindedir. Hesabın açılış tarihinde yalnızca bir defalığına mahsus olmak kaydı ile 28.548,42 TL yatırılabilir. İki kez para çekim hakkınız bulunmaktadır. Cari hesaptan ya da kredi kartından ödeme talimatı verilebilmektedir. 95/5 kar oranı ile çalışır. Sizde Kuveyt Türk’ten çeyiz hesabı açmak istiyorsanız derhal tıklayınız.

çeyiz-hesabı

Tertipli ödeme yapmak sureti ile çeyiz hesabı açabilir ve devlet katkısından faydalanabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası Çeyiz Hesabı

Türk lirası cinsinden 3,4,5 yıl vadeli olarak açtırılabilmektedir. Evlenmeyi planlayan çiftlerin her biri sözü geçen devlet katkısından faydalanabilir. Hesabın açılışında yatırılan ilk meblağ ilk yönerge sayılmaktadır. 2 yıl vade ve üstünde en yüksek faiz oranı belirlenir. Ana vadeden ilkin hesap kapatma işlemi yapılmak istenirse müşteriye faizler ödenmez.

Tertipli ödemelere nazaran devlet katkısı oranları aşağıdaki gibidir;

  • 36 aydan azca süre ile birikim yapılması halinde devlet katkısı ödenmez.
  • 36-47 ay için hesaptaki birikim tutarı yüzde 10 ile çarpılır.
  • 48-59 ay için hesaptaki birikim tutarı yüzde 15 ile çarpılır.
  • 60 ay ve üstü için hesaptaki birikim tutarı yüzde 25 ile çarpılır.

Siz de İş Bankasından çeyiz hesabı açtırmak istiyorsanız tıklayınız.


About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>