Çeyiz Parası ve Evlilik Yardımı Sorgulama İşlemi (GÜNCEL)

Yeni evli çiftlere devlet tarafınca çeyiz parası verilmektedir. Çeyiz param ne vakit elime geçer diye merak edenler telefon yolu ile sorgulama yapabilmektedir. Bankalardan devlet katkılı çeyiz hesabı açılarak da birikim yapılabilir.

Evlenecek Çiftlere Evlenme Yardımı

Bu haberimizde, yeni evlenen ve yuva kuranlar için, çeyiz parası iyi mi alınır, devlet destekli çeyiz hesabı hangi bankada açılır SSK ve SGK çeyiz yardımı ve katkısı sorgulama öğrenme, hangi bankaya yatar, çeyiz parası almak isteyenler ne yapmalı, çeyiz parası kaç günde gelir, sgk emekli sandığı çeyiz parası sorgulama, evlilik yardımı,  dilekçe örneği şeklinde soruları yanıtlayacağız.

Çeyiz Parası Nedir? Iyi mi Alınır?

Devletimizde SGK tarafınca bayanlara sağlanmakta olan yardımlardan birisi de bilenen genel adı ile çeyiz parası şu demek oluyor ki evlenme yardımı ödeneğidir. SGK çeyiz parası şu demek oluyor ki evlenme ödeneği, toplumsal güvenlik kapsamı içinde anne ya da babası vefat etmiş ve aylık almakta olan kız evlatlarının evlenmeleri durumunda yapılmakta olan maddi yardımı açıklamaktadır.

SSK şu demek oluyor ki SGK Müdürlüklerinden çeyiz parası alabilmek için talepte bulunan kız çocuğunun baba yada annesinin vefat etmesinden dolayı ölüm aylığına bağlanmış olması gereklidir. Bu kapsamda erkekler çeyiz parası alamazlar. Çeyiz parası alabilmek için lüzumlu şartlar ise;

evlilik

Çeyiz parasına müracaat iyi mi yapılır?

  1. Çeyiz parası şu demek oluyor ki evlenme ödeneği alabilmek lüzumlu olan şartlardan birincisi kız evlatlarının vefat eden anne yada babasından ölüm aylığı alması durumudur.
  2. İkincisi ise kız evlatlarının bu ölüm aylığını almaya devam ederken evlenmiş olmasıdır.
  3. Dul olan eşlerin eşler tekrardan evlenmeleri halinde çeyiz parasından yararlanamazlar.
  4. Çeyiz parası almak isteyen kız evlatlarının İl yada İlçelerde bulunan  Toplumsal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

SGK çeyiz parası kız evlatlarının anne yada babalarının vefatı sebebiyle aldıkları son ölüm aylığının iki senelik toplamı yirmi dört katı olarak ödenmektedir. Çeyiz parası alarak evlenen kız evlatlarının ölüm aylıkları da durdurulmaktadır. Kız çocuğunun boşanması durumunda tekrardan ölüm aylığı alabilir.

Çeyiz Parasının miktarı SGK’dan alınmakta olan son olarak gelir yada aylığının 2 senelik tutarı, şu demek oluyor ki 24 katıdır. Bu miktar peşin ve bir defada ödenmektedir.

SGK’ dan 700 TL ölüm aylığı alan bir kız çocuğuna evlendiğinde 16.800 evlenme ödeneği verilecektir.

Çeyiz parası alabilmek için SGK İl yada İlçe Müdürlüklerine hitaben aşağıda belirtilen şekilde bir çeyiz parası dilekçe örneği ile başvurabilirsiniz.

ANKARA … SGK İL/İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNE
Anne yada babamın ölümünden dolayı ölüm yardımı almaktayım. Bu kapsamda …. tarihinde evleneceğim. Tarafıma SGK tarafınca  çeyiz yardımı yapılmasını isterim. Gereğini arz ederim.

Devlet Destekli Çeyiz Katkısı Nedir? Iyi mi Alınır?

Yukarıda bahsedilen çeyiz parası haricinde, Devlet yeni evlenen ve evlenmek isteyen kişilere Devlet destekli çeyiz parası vermektedir. Bu katkıdan yararlanabilmek için, çeyiz parası hesabı açılan bankalardan herhangi birinde çeyiz hesabı açtırmalı ve bu hesaba minimum 3 yıl süresince para yatırmanız gerekmektedir.

Çeyiz hesabında biriken paraları, hesabı açmış olduğunuz bankalardan, web bankacılığından, telefon şubesinden sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonunda hesabınızda biriken parayı tespit edebilir, ne kadar paranız bulunduğunu öğrenebilirsiniz. Bu işlem için web bankacılığı kullanabilirsiniz. Bu işlem haricinde herhangi bir halde Çeyiz parası sorgulama yapılamaz.

Kısaca özet geçmek gerekirse, düğün, nişan, kına, söz, beyaz eşya alımı, düğün harcamaları, çeyiz alımı, balayı şeklinde tüm düğün harcamalarında kullanabileceğiniz devlet katkısından yararlanmak için çeyiz hesabı açtırmalı ve bu hesapta 3 yıl süresince para biriktirmeniz gerekmektedir. 3 yıl sonunda Devlet biriktirmiş olduğunuz paraya %20 oranında bağışlama ilave ederek tarafınıza ödeme yapmaktadır. Bu da yuva oluşturmak isteyen gençlere katkı amacıyla devlet katkısı olarak ödenmektedir.

Çeyiz parası sorgulama adlı yazımızda, Devlet destekli çeyiz ödeneği ve parası ile yeni yürürlüğe giren Devlet çeyiz ödeneği hakkında bilgiler verdik. Eğer 3 yıl süresince birikim meydana getirecek süreniz yok ise, sitemiz üstünden en uygun evlilik kredisi seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Devlet Destekli Çeyiz Katkısı Nedir? Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Çeyiz Katkısı Nedir? Iyi mi Alınır?

Çeyiz Hesapları ve Evlilik Kredileri

%20 Devlet Katkılı Çeyiz Hesabı Ziraat’te !

Minimum 3 yıl olmak suretiyle 27 yaşını doldurmadan evlenenlere toplam tutarlarının en fazla %20’si devlet katkısı olarak eklenecektir. 24 yaşını doldurmamış ve daha ilkin evlilik yapmamış Türk vatandaşı yada 5901 sayılı kanuna doğal olarak olanlar,evlilikten minimum 3 yıl süresince tertipli olarak ödeme yapanlar, evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde belgeleri ile başvurmuş olanlar yararlanacaktır. Tertipli ödemesi olmayanlar devlet katkısından faydalanamayacaktır. 2020 senesinde açılış esnasında bir defaya mahsus olmak suretiyle azami 28.548,42 TL‘ye kadar para yatırılabilir. Daha çok data için tıklayınız.

%25 Katkılı Çeyiz Hesabı Güvence’de !

27 yaşına kadar ilk evliliğini yapmış olanlar, T.C. vatandaşı ya da mavi kart sahibi banka müşterileri,minimum 3 yıl birikim yapmaları şartı ile, biriktirilen tutarın %25’i oranında devletin sağlamış olduğu katkıdan yararlanabilecek.

Devlet katkısı;

  • Tertipli olarak ödeme süresi 36 ile 47 ay içinde olanlar için, hesap birikim tutarının %20’sidir.
  • Tertipli olarak ödeme süresi 48 ile 59 ay içinde olanlar için, hesap birikim tutarının %22’sidir.
  • Tertipli olarak ödeme süresi 60 ay ve üstü olanlar için, hesap birikim tutarının %25′ idir.

Daha çok data almak için tıklayınız.

%1,33 faiz oranı ile krediniz Qnb Finansbank’ta !

Kampanya 3-48 ay vadeler için geçerlidir.35.000 ve üstü talepler için banka şubesine gitmek gerekmektedir. İnternet üstünden müracaat yapmak için tıklayınız.

qnb-finansbank

48 aya varan vadelerle evlilik krediniz Yapı Kredi’de !

48 ay vadeler ve değişik faiz oranları ile sizde bütçenizi sarsmadan kredinizi Yapı Kredi’den alabilirsiniz.

İstenecek belgeler,

  1. Gelir belgesi
  2. Nüfus cüzdanı fotokopisi
  3. Elektrik,su,doğalgaz faturaları(kişi üstüne düzenlenmiş ve 3 ay öncesine kadar olmak kaydı ile) yada 3 ay içinde alınmış olan ikametgah

Başvurunuzu web üstünden yapmak için tıklayınız.

Türkiye İş Bankası Çeyiz Hesabı

Evlilik masraflarınızın karşılanması amacı ile Türkiye İş Bankası’ nda çeyiz hesabı açabilir ve yüzde 20 oranlarında verilecek olan devlet katkısından yararlanabilirsiniz. 24 yaşını doldurmamış gençler için çeyiz hesabı açılabilir. Ek olarak 18 yaşını doldurmamış çocuklar adına velileri çeyiz hesabı açtırabilmektedir. 3,4 ve 5 yıl vadeli olarak hesap açılmaktadır. İlk evliliğini meydana getirecek olanlar devlet katkısından yararlanabilir. Ortak hesap açılması mümkün değildir. Hesaba tertipli aralıklar ile para yatırmanız gerekmektedir.

Siz de çeyiz hesabı açtırarak devlet katkısından yararlanabilirsiniz.


About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>