Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) Nasıl Kayıt Olunur? (EN BASİT YÖNTEM)

ÇKS Kaydı Iyi mi Yapılır?

Destekleme almak için ÇKS Belgesi şarttır. Çiftçiler için bu belge nüfus cüzdanı kadar önemlidir.  İl Ziraat ve Orman Müdürlüklerince ziraatçi kayıt sistemine iyi mi kayıt yapılacağını, müracaat yollarını incelerken, ÇKS kaydı iyi mi yapılır? sorusunu siz kıymetli çiftçilerimiz için yanıtlayacağız.

çiftçi-kayıt-sistemi

İlk kayıt 3 değişik şekilde yapılmaktadır.

Ziraatçi Kayıt Sistemine İlk Kayıt Iyi mi Yapılır?

Ziraatçi kayıt sistemine ilk kayıt 3 değişik şekilde yapılmaktadır. Bunlar arazi sahiplerinin başvurusu, arazi kiralayanların başvurusu ve arazisi birinci dereceden yakınlarına ilişik olanların başvurusu şeklindedir. Şimdi bu tarz şeyleri inceleyelim.

Ziraatçi kayıt sistemine ilk kez müracaat ediyorsanız ilk olarak kimlik bilgilerinizi beyan edeceğiniz aşağıdaki evrakları doldurmalısınız. Tapularınız fotokopisini çektirip tapu sicil müdürlüğünden aslına uygundur kaşesi bastırmalısınız.Tapu sicil müdürlüğünden sonrasında boş C formuna ektiğiniz arazilerin tapu bilgilerini ve o yıl yetiştirdiğiniz ürünleri yazmalısınız. Ondan sonra doldurduğunuz bu C formunu ekilişini yaptığınız arazilerin bulunmuş olduğu köyün yada mahallenin muhtarına ve azasına imzalatmalısınız. Eğer değişik ilçelerde arazileriniz var ise; başvurunuzu ikamet ettiğiniz yerde araziniz var ise oranın Ziraat ilçe müdürlüğüne, yoksa arazinin bulunmuş olduğu Ziraat ilçe müdürlüğüne, arazi merkez ilçede ise Ziraat il müdürlüğüne yapmalısınız.

Hicar Ekenler İçin ÇKS Başvurusu ve Evrakları

Ziraat arazisi başka bir gerçek yada tüzel kişiye ilişik ise, o şahıs yada kurum ile kira sözleşmesi yapmalısınız. Şahıslardan kiraladığınız arazilerin toplamı 100 dekarın üzerindeyse muhtardan değil noter onaylı kira sözleşmesi yapmalısınız. Eğer 100 dekarın altındaysa Muhtar ve azalar tarafınca onaylanan kira sözleşmesi yapmalısınız.

Eğer kiraladığınız arazi Gömü malıysa defterdarlıktan yada mal müdürlüğünden kiraladığına dair kira sözleşmesi yapılmalıdır. Ziraat arazisinin mülkiyeti vakıflara ilişik ise, ilgili vakıflarla yapılmış kira sözleşmesi ve onaylı tapu sureti koymalısınız. Ziraat arazisi köy tüzel kişiliğine ilişik ise, muhtar ve minimum iki aza tarafınca onaylanan köy senedi ile beraber köye aidiyetini gösterir onaylı tapu sureti koymalısınız. Tapularınız fotokopisini çektirip tapu sicil müdürlüğünden aslına uygundur kaşesi bastırmalısınız.

Tapu sicil müdürlüğünden sonrasında boş C formuna ektiğiniz arazilerin tapu bilgilerini ve o yıl yetiştirdiğiniz ürünleri yazmalısınız.Ondan sonra doldurduğunuz bu C formunu ekilişini yaptığınız arazilerin bulunmuş olduğu köyün yada mahallenin muhtarına ve azasına imzalatmalısınız.

Eğer değişik ilçelerde arazileriniz var ise; başvurunuzu ikamet ettiğiniz yerde araziniz var ise oranın Ziraat ilçe müdürlüğüne, yoksa arazinin bulunmuş olduğu Ziraat ilçe müdürlüğüne, arazi merkez ilçede ise Ziraat il müdürlüğüne yapmalısınız.

Akrabalarının Tarlasını Ekenler İçin ÇKS Başvurusu

Ektiğiniz arazilerin sahibi eşiniz yada anne, baba ve çocuklarınız ise onlardan bu arazilerin kullanım hakkını Muvafakatname-2 belgesi doldurtarak almalısınız. Tapularınız fotokopisini çektirip tapu sicil müdürlüğünden aslına uygundur kaşesi bastırmalısınız.Tapu sicil müdürlüğünden sonrasında boş C formuna ektiğiniz arazilerin tapu bilgilerini ve o yıl yetiştirdiğiniz ürünleri yazmalısınız.

Ondan sonra doldurduğunuz bu C formunu ekilişini yaptığınız arazilerin bulunmuş olduğu köyün yada mahallenin muhtarına ve azasına imzalatmalısınız.

Eğer değişik ilçelerde arazileriniz var ise; başvurunuzu ikamet ettiğiniz yerde araziniz var ise oranın Ziraat ilçe müdürlüğüne, yoksa arazinin bulunmuş olduğu Ziraat ilçe müdürlüğüne, arazi merkez ilçede ise Ziraat il müdürlüğüne yapmalısınız.

Birçok banka hayvan kredisi çekmek isteyenlerden çks kaydı istemektedir.

ÇKS Güncelleme İşlemi

Her yıl  başvuruyor iseniz, bağlı bulunduğunuz Ziraat İl yada İlçe Müdürlüğüne yıl boyu direk olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Bu işlem güncelleme işlemidir.

Uzun Zamandır ÇKS Başvurusu Yapmayanlar Iyi mi Başvurmalı?

Eğer bir yıl içinde, ziraatçi kayıt sistemine kayıt yaptırmamış iseniz ertesi yıl ilk kez başvuruyor şeklinde müracaat yapmanız gerekmektedir. İlk kez başvuracakların yapmaları gerekenler, Çks Ziraatçi kayıt sistemine iyi mi kayıt olunur adlı yazımızın üst bölümünde anlatılmaktadır.

Ziraatçi Kayıt Sistemine Başvurmak İçin Lüzumlu Evraklar

Ziraat İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurmadan ilkin aşağıdaki ÇKS müracaat evraklarının üstüne tıklayarak indirebilir ve müracaat formlarını doldurabilirsiniz. Çks kayıt sorgulama işlemini E-devlet üstünden gerçekleştirebilirsiniz. Çks kayıt formu, dilekçesi, dilekçe örneğine ulaşabilirsiniz.

Kayıt için lüzumlu olan evraklar alttadır;

Sitemiz üstünden, Devlet Destekli Bağışlama ve Kredileri inceleyebilir ve en uygun Ziraat Kredilerine başvuruda bulunabilirsiniz. Tüm kayıt işlemleri tamamlandığında eğer belgenizin size posta yolu ile gönderilmesini istiyor iseniz tarafınızdan 10 TL. posta tutarı alındığını bilmenizi isterim.

E-devlet üstünden ÇKS sorgulaması da yapabilirsiniz.


About admin

Check Also

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Kooperatif Kredisi 2020

Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri’ nin verdiği tarımsal krediler ve 2020 yılını da kapsamaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>