Çiftçilere Borç Yapılandırması 2020 Başvuru Şartları

2020-2025 Ziraatçi Borçları Yapılandırılması

Uzun süreden beri çiftçilerimiz tarafınca beklenen iyileştirme Ziraat bankasından geldi. Tarımsal faaliyette bulunan çiftçilerimiz ödemelerin ertelenmesini bekliyordu. Ziraat bankası çiftçiler için vadelendirme getirdi. Çiftçilerimizin kredi borçları 5 yıl’a kadar vadelendirme yapılarak yapılandırmaya gidiyor. 3 Ocak 2020 tarihindeki Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe giren tarımda kredi vadelendirme sonucuna ilişkin detaylı bilgiler yer verilmiştir.

Çiftçiye çiftçinin beklediği müjde.. Ziraat Bankası borçlarını ödemekte zorluk çeken çiftçiye müjde Gömü ve Endüstri Bakanı Berat Albayrak’tan geldi. Çiftçilerimizin ödemedikleri yada ödeyemedikleri tarımsal borçları yapılandırılacak ve refinansman sağlayarak kapatılacak. Meydana getirilen açıklamada çiftçinin yükü azaltılacak. Borçlarında vadelendirme imkanı sağlanacak. Bu yapılandırma Ziraat Bankasına olan borçları kapsıyor. Ziraat Bankasından kullandıkları kredilerin tümü için 5 yıl vade ile yüzde 9 oranında uygulanacak faiz oranları geçerli olacak. Tarımsal faaliyetlerde kullanmak suretiyle aldıkları kredi borçlarını ödemeye zorluk çeken çiftçilere Ziraat Bankasından kullandıkları kredi borçlarının yapılandırılması imkanı sağlanmış oldu. 31 aralık 2019 itibariyle ödenmesi ihtiyaç duyulan fakat ödenmeyen borçları kapsıyor.

Ziraat bankası geçtiğimiz yıllarda da çiftçilerimizin gerekseme duyduğu tarımsal faaliyetlerde kullandırılmak suretiyle çiftçilere verilen ziraat kredilerini 5 yıl’a varan vadelendirme imkanı sunuyordu. 2020 senesinde da bu anane bozulmadı ve düşük faizle birlikte yapılandırmaya gidildi.

Berat Albayrak Ziraatçi borç yapılandırması için şöyleki konuştu;

“Organik afetlerden etkilenen yada ekonomik sebeplerden dolayı kredi geri ödemelerinde mesele yaşayan, tüm tarımsal faaliyetleri devam eden üreticilerimize yapılandırma imkanı getiriyoruz. Çiftçilerimizin Ziraat Bankasından kullandığı kredilerin tümü için mühim bir müjde. Yüzde 9 faiz oranıyla 5 yıla kadar uzun vade istiyorlardı bizlerden, tekrardan vadelendirebilecekler artık. Ziraat Bankası burada mühim bir yük almış olacak ve üreticilerimizin mevcut borçlarının bir tek bir tek sezonda edilecek tarımsal gelirlerle ödenmesindeki tüm bu zorluklar göze alınarak, ürün, zamanlama, iklim şartları borçları minimum 5 senelik bir süreçte piyasanın oldukca oldukca altında, oldukca daha düşük bir faiz oranıyla geri ödenmesiyle hepsini rahatlatacak yeni bir yapılanmanın önünü açıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun.”

Çifçilere Yapılandırma Müjdesi 2020

Resmi Gazetenin 2015 karar sayılı  3 ocak 2020 tarihindeki sayısında gösterilen 2020 senesinde uygulanacak olan kredi bilgileri ise;

 • Verilen kredinin kullandırılma tarihleri içinde ( 1 Ocak 2020-31 Aralık 2022) krediye mevzu olan varlıklarda meydana gelebilecek herhangi bir naturel afetlerden etkilendiği tespit edildiğinde Ziraat Bankasının ve Ziraat Kredi Kooperatifinin mevzuatları gereğince vade tarihinden itibaren taksitlendirilebilir.
 • Organik afetlerden dolayı oluşacak hasarı karşılamak için kullandırılacak olan kredinin vadelendirme tarihleri içinde ( 1 Ocak 2020-31 Aralık 2022) meydana gelmiş olması gerekir.
 • Krediyi gerçek ve tüzel kişi-üreticiler kullanabilecek.
 • Her yıl afetlerde etkilenen üreticiler hasar raporunu TARSİM’den temin ederek müracaat yapabilecek.
 • 1 ay içinde hasar tespit raporunu alan üreticiler Ziraat Bankasına müracaat etmelidir.
 • Müracaat işlemlerinde gecikme yaşayan üreticiler için başvurularda 15 gün ek bir süre daha tanınıyor.
 • Ertelenen krediler için vade sonuna kadar takip işlemleri başlatılamaz.
 • Erteleme işleminde borçlu ve kefillerin kefaletten çekilme hakkı yoktur.
 • Hasarlar üretici tarafınca belirlenme zorunluluğu vardır. Organik afetlerin hasar tespitinde TARSİM raporu esas alınır. TARSİM’e mevzu olmayan tespitler il ve ilçe hasar tespit komisyonlarınca yapılır.
 • Hasar tespit komisyonunda işleyiş, mevzuat detayları Ziraat ve Orman Bakanlığınca yayınlanacak tebliğde belirtilir.
 • Ertelenecek kredi tutarı hasar oranına %10 risk primi ilave edildikten sonra hesaplanır. Hesaplanan tutarı aşmamak kaydıyla Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Ko. tarafınca belirlenir. Hasardan etkilenen ürünlere kredi kullandırılır. Sigorta tazminatları hesaplanan kredi tutarında düşüldükten sonrasında anapara üstünden hesaplanır.
 • Yatırım periyodu kredilerinde yalnızca ilgili dönemdeki kredi taksitlendirme erteleme işlemi yapılır.
 • Erteleme işlemi bir yıl süre % 25 ile taksitlendirme ise % 20 faiz oranı ile 5 yıl olarak yapılır.
 • İlgili krediden 3 kez ardarda yararlanma imkanı mevcuttur.
 • Sözleşmeli üretim icra eden çiftçiler yukarıda bahsettiğimiz madde hükümlerinden faydalanamaz.


Borç Yapılandırma Şartları Neler?

Ziraat Bankası yada Ziraat Bakanlığınca müracaat şartları ve başvurulacak kurumlar için hemen hemen bir izahat yapılmadı sadece sayın Bakanımızın açıklamalarına nazaran aşağıda ki şartların geçerli olacağı değerlendirilmektedir.

 • Borcun ziraatçi tarafınca tarımsal faaliyetler için kullanılmış kredi olması, (Konut, vasıta vs. hariç)
 • Borcun Ziraat Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği yada Ziraat Bankasından kullanılmış olması, (Öteki bankalar hariç)
 • 31 ARALIK zamanı itibariyle borcun ödenmesi gerekirken ödenmemiş olması gerekmektedir.  (Bu tarihten sonrasında ödenmeyen yada yeni oluşacak borçlar hariçtir.)
çiftçi3

Çiftçilere borç yapılandırması 2020

Ziraatçi Yapılandırma Örnek Ödeme Planı;

 1. İLK TAKSİT: EKİM 2020
 2. İKİNCİ TAKSİT: EKİM 2021
 3. ÜÇÜNCÜ TAKSİT: EKİM 2022
 4. DÖRDÜNCÜ TAKSİT: EKİM 2023
 5. 5. VE SON TAKSİT: EKİM 2024

Ziraatçi Yapılandırma Kredisi Şartları Neler?

Ziraat yada Ziraat Kredi kendi bünyesinde bulunan temerrüte düşmüş borçlar için yapılandırma meydana getirecek ve 5 yıl vade ve yüzde 9 faiz ile ödenmesini sağlayacak.

 1. Borcun ödenmesi gerekirken ödenmediği tarihten (temerrüt tarihinden) itibaren yapılandırma evveliyatına kadar arada geçen vakit için çiftçilerimize %9 oranında faiz uygulanacak.
 2. Uygulanan bu faizin yarısını Gömü Müsteşarlığının Gelir Kaybı ödeneğinden karşılanarak müracaat icra eden ziraatçi ise, tarımsal cari faiz oranının yarısını ödemekle yükümlü olacak.
 3. Uygulama Ziraatçi Yapılandırma Kredi Mevzuatının Resmi Gazete’de yayımlanması ile başlamış olacak.
 4. Çiftçilere borçları için toplam 5 taksit yapılacak.
 5. Yapılandırma başvuruları başladığı vakit çiftçimiz ilk taksiti ödeyecek.
 6. Borçlar 5 yıl süresince yılda bir kez ödemeli olacak.

Ziraatçi Borç Yapılandırma Kredisi için Başvurular Nereye Yapılacak?

Çiftçilere verilecek olan borç yapılandırma kredisi kanunun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesini müteakiben uygulanmaya başlamış olacak. Borcunu yapılandırmak isteyen çiftçilerimizin Yürürlük tarihinden adım atmak suretiyle Türkiye Ziraat Bankası Şubelerine yada Ziraat Kredi Kooperatiflerine müracaat yapmaları gerekecek. Borucunu yapılandıran ve ilk taksiti ödeyen çiftçinin ikinci ödemesi 1 yıl sonraya yapılandırılacak.

Bu uygulamadan 320.87 çiftçinin yararlanması umut ediliyor.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>