Çiftçinin Kooperatif Kredileri Yapılandırılacak

Ziraat Kredi Kooperatifleri’ ne olan borçların yapılandırılması mevzusu gündeme gelmiştir. Ek olarak borç erteleme benzer biçimde bir durum da söz mevzusudur. Birleşke ortaklarının borçlarını yapılandırmasının sağlanması ile geri ödemeler de kolaylaşacak, ek olarak hakkında icra takip edeni olanların da haklarında verilen icra sonucu kaldırılacaktır. Borcunuzu öğrenmek için web üstünden sorgulama yapabilirsiniz. Tarımsal kredi borcu olanlar içeriğimizden detaylı data alabilir.

Devlet Destekli Ziraat Kredi Kooperatifi Ortaklarının Borç Yapılandırması

Türkiye Ziraat Kredi Kooperatifi ortaklarının borçlarının yapılandırılmasına ilişkin olarak yeni bir fırsat getirildi. Türkiye Ziraat Kredi Kooperatifi ortaklarının borçlarının yapılandırılmasına ilişkin olarak 6824 sayılı Kanun 8 Mart itibariyle yürürlüğe girdi ve ilgili uygulamadan yararlanmak isteyen ortakların yapılandırma başvuruları alınmaya başlanacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafınca onaylanan kanun kapsamında başvurular ile yapılandırılacak olan ortakların borçları ise 31.12.2016 zamanı itibariyle ortakların takip hesaplarında izlenen kredi alacakları olacak. Ziraat Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması ile 34 bin birleşke ortağının kredi borçları % 5 faiz oranları uygulanarak 4 senelik vade ile yapılandırılacak isterlerse tek seferde borçları kapatan ortakların sicilleri de uygulama kapsamında temize çekilecek.

Devlet destekli olarak Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarının borçları  14 yıl sonrasında yapılandırma imkanının getirilmesi Ziraat kredi kooperatifi ortaklarını ve üyelerini sevindirdi. Uygulama ile kredi borcu bulunan 34 bin Ziraat Kredi Kooperatifi Ortakları için yapılandırma imkanı getirildi.

Esnaf kefalet kredi yapılandırması hakkında bağlantıya tıklayarak data alabilirsiniz.

Yapılandırma uygulaması ile ortakların takip hesaplarındaki kredi alacakları 4 yıl süresince % 5 faiz oranı ile taksitlendirilerek yapılandırılacak. Hesaplanan borçlar bir defada ödenebileceği benzer biçimde yüzde yirmisi peşin olarak da kapatılabilecek geri kalanı 4 senelik % 5 faiz oranı uygulanarak taksitler halinde kapatılabilecek.

Devlet Destekli Tarım Kredi Kooperatifi

Devlet Destekli Ziraat Kredi Kooperatifi

Ziraat  Kredi Kooperatifi ortakları 3 aylık süre içinde bağlı bulunmuş olduğu ve ortağı olduğu Ziraat Kredi kooperatiflerine ve Kooperatife bağlı olan hizmet bürolarına  yapılandırma için başvuruda bulunabilirler. Devlet destekli olarak uygulamaya konulmuş olan Ziraat Kredi Kooperatifleri borç yapılandırmasından vadesi geçmiş borcu bulunan ortalama 34 bin ortak yararlanabilecek.

Ziraat Kredi Kooperatifi ortaklarının kredi borçlarının yapılandırılması uygulamasında ortaklara % 5 faiz oranı uygulanacak. Gene yapılandırılacak olan borçların esas tutarın belirlenmesinde ve taksitlendirmeye ilişkin faiz işlemlerinde, ortakların % 6 oranındaki faiz ise Gömü Müsteşarlığı tarafınca karşılanacak.

Ziraat Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması Başvurusu

Vadesi geçmiş borçlar sebebiyle bankalardan finans erişimi önünde engeller bulunan ve kredi kullanamayan ortaklar bir defada borçlarını kapatmak için müracaat yapmaları yada yapılandırma için müracaat yapmaları halinde Kooperatifteki negatif sicilleri de düzeltilecek temizlenecektir. Ortaklar için af durumunda olan yapılandırma imkanından yararlanmak isteyen kredi geçmişi bozuk olan ortaklar en geç 27 Temmuza kadar Kooperatiflerine yada hizmet bürolarına  peşin ödeme yada yapılandırma için müracaat yapmaları gereklidir.

Sorunlu kefilliklerin çözümü kanunu kapsamı esnetilmiştir. Böylece geçmiş yıllara ilişik eski vadeli borcu bulunan kefillerin kendi borçlarını ödemeleri ya da yapılandırmaları halinde kefillikten doğan sorumlulukları kaldırılacaktır.

Sizde Ziraat Kredi Kooperatifi ortağıysanız;  Ziraat Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması başvurularınızı Kooperatiflere ve hizmet bürolarına giderek başvurularınızı derhal yaparak kredinizi yapılandırma ve kooperatifteki vadesi geçmiş borçlar yüzünden oluşan fena sicilinizi temize çekme imkanından yararlanabilirsiniz.

Türkiye Ziraat Kredi Kooperatifleri tarafınca 6 türde kredi verilmektedir. İşletme Kredileri, yatırım kredileri, belge karşılığı krediler, tüketim kredileri, vadeli faizsiz krediler, genç ziraatçi kredileridir. Kredi alabilmek için kredi miktarının 3 katı tutarında, işyeri, konut ya da arsa ipoteği gerekmektedir. Ya da gene 3 katı değerde taşıt aracının ipotek ettirilebilmesi yolu ile kefilsiz olarak kredi kullandırılmaktadır. Ek olarak kredi tutarının 1 ya da  2 katı tutarında güvence mektubu verilmesi ile güvence ya kefil şartı aranmadan kredi kullandırılmaktadır. Bu destek sunar 2020 senesinde verilmeye devam edecektir. Ziraat Kredi Kooperatifleri, krediler için geri ödeme planı hazırlarken hasat sürecini dikkate alır.

Borç Yapılandırma Şartları

Borç yapılandırması için bazı şartlara haiz olmak gerekmektedir. Bu şartlar;

  • Borcun ödeme vaktini aşmış olması doğrusu vaktinde ödenmemesi
  • Kredinin birleşke ve Ziraat Bankası tarafınca sağlanmış olması
  • Kredinin tarımsal faaliyetler için kullanılmış olması gerekiyor.

Bu şartları taşıyanların borçları rahatça yapılandırılabilecektir. Bu borçlardan dolayı sicilleri fena olanlar, sicillerini temizleyebilecektir. Fakat iki kefil getirmek zorunludur.  Bireysel, konut ya da taşıt kredileri için herhangi bir yapılandırma işlemi yapılamıyor. Borç yapılandırmasının vadesi 5 yıl olacak.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>