Çiftçiye Yüzde 30 Fazladan Destekleme Verilecek!

Tarım ve Orman Bakanlığı ziraat ve hayvancılık ile uğraşan yurttaşlarımıza destek olmaya devam ediyor. Tarımsal Desteklemeler Kapsamında Verilen Karar’ da ziraat ve hayvan yetiştiriciliği sektöründe ürün ve hayvan başına yapılacak destekleme miktarları tek tek belirtilmiştir.  Ek olarak bu karar neticesinde hangi illere hangi oranlarda destekleme yapılabileceği de belirlenmişti. Bu destek sunar çevre şartlarına uygun tarımsal üretimi çoğaltmak, verim seviyesini yükseltmek, kaliteli ürün yetiştirilmesini sağlamak, mevzu ile ilgili sürdürebilirliği sağlamak ve tarımsal faaliyetleri kayıt altına almaktır. ÇKS kayıt evrakları için tıklayınız.

40 bin çiftçiye verilmesi ihtiyaç duyulan ön ödeme ile küspe istihkak bedellerinin ödemesini erken yapılacağını açıklayan Berat Albayrak,

Erken ödeme kapsamında toplam 250 milyon lira, 3 Nisan’da pancar çiftçisinin hesaplarında olacak. dedi.

Tabloda mazot ve gübre destekleme ücretleri mevcuttur.

Mazot Gübre desteği  20 ilde 553.326 üreticiye  1,145 milyar TL  27 Mart Cuma günü (yarın) saat 18.00’dan sonrasında üreticilerimizin hesaplarına TCKimlik Numaralarının son hanelerine bakılırsa yatırılmaya başlanacak.

Ek olarak havza bazlı fark ödemesinin yapılması da söz mevzusudur. Ziraat ve hayvancılık alanlarında yapılacak destekleme ödemelerinden faydalanabilmek ve başvuruda bulunabilmek için bazı şartlara haiz olmanız gerekmektedir. Ilk olarak bu biçim bağışlama ve desteklemelerden yararlanmak için Ziraatçi Kayıt Sistemine kayıt olmanız ve kayıt belgenizi almanız gerekmektedir. Müracaat için köy muhtarından ikamet almanız gerekecektir. Bundan dolayı kırsal alanlarda ziraat ve hayvancılık faaliyetleri gösteriyor ya da gösterecek olmanız gerekmektedir. Minimum tahsilli olmanız ve hiçbir surette hiçbir işte toplumsal güvenceli olarak çalışmıyor olmanız lazımdır. Kendinize ilişkin bir işletmenizin de olmaması gerekiyor.

ÇKS Başvurusu İçin Son Gün Uyarısı !

GTHB’ nin vereceği desteklemelerden faydalanabilmek için Ziraatçi Kayıt Sistemi’ müracaat yapmak sureti ile kayıt olunması gerekmektedir. Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale ürünlerinde dekar başına toplamda 27 TL. destekleme ödemesi yapılacak. Mazot desteği 19 TL. olurken 8 TL. ‘ de gübre desteği yapılacak. Çeltik ve pamuk ürünleri ile geçimlerini sağlayanlara toplamda 66 TL. destek sağlanacak. Bu desteklemeler nohut, mercimek, kuru fasulye benzer biçimde ürünlerde dekar başına 22 TL. olurken, aspirde 17 TL. ayçiçeği ve soya fasulyesinde 26 TL. fındık, çay benzer biçimde ürünlerde ise 17 TL. olacak. Mazot fiyatlarında güncel değişimler söz mevzusu  olursa destekleme ödemelerinde artışa gidilebilecek. Toprak çözümleme desteği ödemeleri 50 dekara kadar 40 TL. ödenmesi şeklinde yapılacak. Organik ziraat desteklemeleri ise 10 TL. ve 100 TL. içinde değişmektedir. Hayvancılık sektöründe yapılacak olan ödemelere ulaşmak için tıklayınız.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ÇKS’ ye kayıt yaptırmayan kişilerin destekten yararlanamayacağının altını çizdi. Gene aynı açıklamaya bakılırsa ÇKS başvurularında son hafta oluşacak yoğunluk sebebi ile çiftçilerin bir an evvel sisteme kayıtlarını yaptırmaları icap ettiğini belirtti. Türkiye’ de 23 milyon 375 hektar ziraat alanı için ayrılan yer olmasına karşın geçtiğimiz yıllarda neredeyse 10 milyon hektarın sisteme kaydının olmadığı kaydedildi. Gene geçen yıl ÇKS kaydı olmamasından dolayı 8 milyon 570 hektarlık arazinin kayıt dışı kalmış olduğu bildirildi. ÇKS kaydı olmayanlar Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca sisteme kayıtlı çiftçilere verilen mazot, gübre, yem, kredi ve bağışlama desteklemelerinden yararlanamayacak. Çiftçi kayıt sistemine kayıt olmak konusunda merak ettiklerinizi sizler için araştırdık.

Bu kayda haiz olmayan çiftçiler yalnızca bu destekleme ödemelerinden yoksun olmamaktadır.

  • Düşük faizli kredi kullanamazlar.
  • Ziraat sigorta başvurusunda bulunamazlar.
  • Naturel afet sonrası yaşanacak durumlar için herhangi bir destek talebinde bulunamazlar.

Ziraatçi Kayıt Sistemine web üstünden üye olmak için tıklayınız.

çks yeni üye

Bakanlık tarafınca hazırlanan bu sistem üstünden üyelik kaydınızı yapabilirsiniz.

Resmi Gazete’ de Piyasaya sürülen Hükümler

Desteklemelerde yapılacak olan değişimler Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Yapılacak olan tarımsal desteklemelere ilişkin kararda değişim yapılması hakkında kararın yürürlüğü beraber Bakanlar Kurulu tarafınca kararlaştırılmıştır.

Tarımsal Sulama Hibe Desteği Yüzde 50 Veriliyor!

Çiftçiye %30 Fazladan Destekleme

İlk değişim tarımsal desteklemelere ilişkin kararın 5. maddesinde yapılmıştır. Maddenin sonuna beraber üretim yapılmasının desteklenmesi ibaresi eklemiştir. Bakanlık tarafınca belirlenecek olan köy yada sonradan mahalle olan köylerin en fazla 300′ ünde olmak koşulu ile, sözleşme neticesinde üretim yapanlara sözleşmeleri gereğince belirlenen ürünler ile ilgili verilecek olan desteklemeler için (mazot ve gübre, yurt içi sertifikaya haiz tohum, gene yurt için sertifikasına haiz fidan- fide, yem bitkileri, pişmemiş süt desteği, koyun, keçi benzer biçimde küçükbaşlar) verilecek olan destekleme ödemelerine ek %30 oranında ek olarak destek ödenmesi kararlaştırılmıştır. Söz mevzusu bu %30′ luk ek destekleme oranından yararlanabilmek için sözleşme maddelerinde bulunan tarımsal üretimi gerçekleştirdiklerini kanıtlamaları gerekmektedir. Bunun için de ÇKS sistemine kayıt olmaları ve İl ve İlçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri ile bir sözleşme yapmaları söz mevzusu olacaktır.


About admin

Check Also

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Kooperatif Kredisi 2020

Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri’ nin verdiği tarımsal krediler ve 2020 yılını da kapsamaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>