Cimer Şikayet Hattı ve Sonuç Sorgulama

CİMER 20 Kasım 2006 tarihinde Resmi Gazete’de piyasaya sürülen yasa ile vatandaşların her türlü talep, suç duyurusu ve şikayetlerini direkt cumhurbaşkanlığına iletebilmesi amacıyla kurulan bir web servisidir. 9 Temmuz 2018 tarihinde meydana getirilen düzenleme ile eskiden BİMER olarak malum hizmetin adı CİMER olarak değiştirilmiştir. Başkanlık sistemi sonrasında Başbakanlık kaldırıldığı için  isim değişikliği yapılmıştır.

Yazımızda ”Millet ile devlet arasındaki yazışma köprüsü” sloganıyla hayata geçirilen Cimer üstünden müracaat iyi mi yapılır, Cimer yazışma detayları, Cimer yakınma dilekçesi doldurma, Müracaat netice sorgulama işlemleri detaylı şekilde anlatılmıştır.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi CİMER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi olarak hizmete sunulan web servisi CİMER, vatandaşların yakınma ve dileklerini dile getirebildikleri bir sistemdir ve vatandaşlar bu hizmeti alabilmek için mail, telefon ve fiziki posta ile iletişime geçerek her türlü problemlerine yanıt alabilir. Cimer her konudaki başvuruyu titizlikle inceleyip ilgili birimlere ulaştırıp ve sonuçlandırmaktadır. Cimer’e meydana getirilen tüm başvuruların cevaplandırılması kanunidir ve tüm başvurulara 2 hafta içinde dönüş yapılmaktadır,  dönüş yapılmayan başvurulara ise en geç 1 ay içinde dönüş yapılması kanunen zorunludur.  CİMER’e talep yakınma ve öneride bulunmak için meydana getirilen başvuruların derhal cevaplanması yasal bir zorunluluktur. direkt Cumhurbaşkanlığına iletilen problem talep ve isteklerin cevaplanması için oluşturulan hizmet sağlayıcısı CİMER yardımıyla milyonlarca vatandaşın tüm sorunlarının anında çözüme kavuşturulmaktadır.

Bunun yanında Cumhurbaşkanlığına süratli ve güvenli ulaşım sağlamak isteyen yurttaşlarımız Alo 150 Direkt Cumhurbaşkanlığı hattına telefon üstünden de talep tavsiye ve şikayette bulunabilir.

Cimer Yakınma Hattı İletişim

Cimer başvuruları cep telefonu üstünden Alo 150 hattından yapılabileceği şeklinde e-devlet üstünden elektronik ortamdan tüm tablet ve mobil cihazlarınızdan gerçekleştirilmektedir.

Alo 150 Direkt Cumhurbaşkanlığı Hattı

ALO 150 hattından Şikayetlerinizi Cimer’ e ileterek sizde çözüme ortak olup yönetime katılabilirsiniz.

Cimer Yakınma Hattı Müracaat

Cumhurbaşkanlığına direkt talep tavsiye ve şikayette bulunmak için E-devlet üstünden müracaat yapabileceğiniz şeklinde Cimer müracaat ekranından TC kimlik numaranızı Adınız Soyadınız Annenizin kızlık soyadı ve cep telefonunuzu yazarak telefonun ileti kısmına gelecek onay kodunu göndererek başvuruda bulunarak her türlü istekte bulunabilirsiniz.

Kamu kurumları ve görevlileri ile ilgili talep, tavsiye, yakınma ve ihbarlarınızı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) hizmetini kullanarak yada 150 numaralı davet merkezini arayarak iletebilir, başvurunuzun durumunu takip edebilirsiniz.

Cimer Yakınma Hattı ve Netice Sorgulama

İstek, tavsiye, suç duyurusu data edinme hakkı ve yakınma başvurunuzun sonucunu takip no ile sorgulama imkanınız bulunmaktadır. Vatandaşların hangi mevzuda olursa olsun yapacakları tüm başvurulara ve dilekçelere en geç 30 iş günü içinde gerekçeli olarak yanıt verilmektedir. Informasyon Edinme Hakkı dilekçelerine meydana getirilen başvurular ise kanun gereği en geç 15 iş günü içinde cevaplandırılmaktadır İki değişik müracaat türünün iki değişik sonuçlanma süresi mevcuttur. Müracaat yapanlar gene aynı ekran üstünden müracaat sorgula bölümünden yaptıkları başvuruların cevaplarını görüntüleyebilirler.

Yaptığınız her türlü tavsiye talep yakınma başvurularını sorgulama aşamasını takip etmeniz gerekiyor. Cimer Yakınma Hattı ve Netice Sorgulama için iki yol vardır. Bunlardan ilki Alo 150 CİMER telefon numarasını arayarak bilgilerinizle birlikte başvurunuzun sonucu sorgulayabileceğiniz şeklinde CİMER müracaat sorgulama ekranından  başvurularınızın sonucunu ve akıbetine  ilişik tüm bilgileri da görüntüleyebilirsiniz.

Cimer Portal

Cimer talep tavsiye ve şikayette bulunmak isteyen yurttaşların CİMER PORTAL üstünden TC kimlik numarası ve gizyazı yazarak her türlü yazılı istekte bulunabilirler. Gizyazı almak için şifremi unuttum linkinden kimlik numaranızı ve cep telefonu bilgilerinizi doldurup gizyazı talebinde bulunarak cep telefonunuza gönderilecek gizyazı ile giriş yaparak kullanıcı işlemlerini tamamlayıp oluşturulan sayfa üstünden her türlü talebinizi Cimer ‘ e iletebilirsiniz.

CİMER Gizlilik

Müracaat yaparken kimlik bilgilerinizin görüntülenmesini istemiyorsanız başvurularınızı gizli saklı olarak gerçekleştirmek istiyorsanız  yapmanız ihtiyaç duyulan şey ise müracaat esnasında müracaat tipini  suç duyurusu olarak seçmek olacaktır. Kimlik bilgilerim gizlensin seçeneğini tıklayarak tüm kimlik bilgilerinizi gizleyebilirsiniz. Müracaat sonucu gene e-posta hesabınıza gelecektir.

Cimer Yakınma Dilekçesi Iyi mi Yazılır?

Cimer yakınma dilekçesi için ilk olarak e-devlet üstünden giriş yaptıktan sonrasında yakınma formunuzu doldurmanız kafi olacaktır. Ekranda da görüldüğü suretiyle Kimlik bilgilerine tüm bilgilerinizi eksiksiz doldurduktan sonrasında açılacak Müracaat detayı ekranına şikayetinizi talep görüş tavsiye suç duyurusu yakınma data edinme hakkı mevzu hangisi ile ilgili ise o kutucuk seçildikten sonrasında şikayetinizin özetlemek gerekirse özetini çıkan ekrana yazarak başvuruyu tamamla ekranı üstünden başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Informasyon edinme hakkı müracaat sonucu 15 gün içinde cevaplanacaktır. Öteki talep tavsiye suç duyurusu ve yakınma başvurularının cevaplanma süresi kanunen 30 iş günüdür. Yakınma dilekçesi doldurup başvuruda bulunan kişilerin başvurularının neticelerini yanı ekran üstünden takip etmeleri gereklidir. Gizli saklı olarak başvuruda bulunan kişilerinde suç duyurusu nitelikli başvurularının neticeleri gizlilik politikası sebebiyle neticeleri mail adreslerine gönderilmektedir.

Cimer Yakınma Dilekçe Örneği

Cimer Müracaat 2020

İstek, tavsiye ve suç duyurusu durumunda Cimer başvuruları e-devlet üstünden elektronik ortamdan yapılabileceği şeklinde, yukarıdaki yazılı dilekçe ile başvurular telefon, faks, elden posta ile de müracaat yapılabilmektedir. Posta ile başvurular için adres detayları;

  • Müracaat Adresi: Cimer T.C Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe – Ankara
  • Tel: 0 312 583 60 00
  • Adres için tıklayınız.


About admin

Check Also

Adımı Değiştirmek İstiyorum 2020 Kanunu ve Maliyeti

İsmini değişiklik yapmak isteyenler için düzenlenen bir kanun bulunmaktadır. İsim değişiklik yapma yasası dahilinde belirli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>