Cimer Şikayet Sonucu Ne Olur?

Cimer yurttaş ile devlet içinde adeta bir köprü görevi görmektedir. Bu sistem yardımıyla Türkiye’ nin her yerinden dilekçeler idareye iletilmektedir. Cimer’ e yapılacak başvurularda kimlik bilgilerinizi açık tutabilir ya da gizleyebilirsiniz. Ek olarak yaptığınız şikayetleri de geri alabilirsiniz. Data Edinme Kanunu’ na nazaran Cimer’ e yazılan dilekçelerin sonuçlanma süresi müracaat şeklinize nazaran değişmektedir.

Cimer Nedir?

Cimer  Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi anlamına gelmektedir. Yazılımı Başbakanlık Data İşlem Daire Başkanlığı tarafınca 2006 senesinde yapılmıştır. İnternet sitesi mahiyeti taşımaktadır. Bilişim teknolojileri kullanılarak hazırlanmış bir halkla ilişkiler yazılımıdır. Vatandaşın sorun yaşamış olduğu herhangi bir mevzuda rahatça devlete yetişmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda yurttaş ile devlet içinde bir köprü görevi görmektedir. Bu anlamda Türkiye’ nin her yerinden vatandaşın iletmek istediği mesajları gönderebilmesinin önü açılmıştır. Bu uygulama Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun ve Data Edinme Hakkı Kanunu zeminine oturtularak yasal bir hal almıştır. Bu bağlamda kontakt merkezine yapılacak olan suç duyurusu, tavsiye, görüş ve yakınma kabul edilmektedir. Bu sayede alt kademede ve mahalli yönetimlerde çözülemeyen sorunların en üst birime yetişmesi mümkün olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, karşılıklılık usulü ile Türkiye’ de yaşayan yabancılar, mavi kartlılar mektup, faks, telefon, web ya da şahsen müracaat kanalları ile tavsiye, görüş ve şikayetlerini Başbakanlık’a iletebilirler.
bimer

Cimer Başbakanlık ile yurttaş içinde köprü görevi görmektedir.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezinin Yararları

Bu yazılımın vatandaşa sağlamış olduğu pek oldukca avantaj olduğu benzer biçimde merkezi yönetime de katkıları olmuştur. Yurttaş için faydası ilgili birimlere şikayetlerini edebilmesi ve düşüncelerini bildirmesine olanak tanımasıdır. Kimi zaman bu sorunların çözümünde mahalli yönetimler kafi olmamaktadır. Ya da mevzu mahalli yönetimleri aşmaktadır. Bu anlamda yurttaş ülkenin en ücra yerinde dahi yaşasa Ankara’ ya gitmeden iletmek istediklerini rahatça ifade etme imkanı bulur. Merkezi yönetim ise vatandaşın taleplerini ve dilekçelerini tek tek incelemektedir. Bu incelemeler sonucunda eğer bir problem var ise bu problem çözüme kavuşturulmaktadır. Bölgede yaşayan vatandaşlar hizmet istiyorsa mevzu ile ilgili lüzumlu çalışmaların yapılması amacı ile mahalli yönetimlere talimatlar verilebilmektedir. Sadece devletimizde bu sistem üstünden oldukca fazla yakınma dilekçesi gönderilmektedir. Genel kanaat sistemdeki yoğunluğun sona ermesi ve dilekçelere en kısa sürede yanıt verilmesi için yetkililerin gereksiz başvurular ile meşgul edilmemesidir. Bazı mevzuları belediyeler, valilik ya da kaymakamlıklar rahatça çözebilmektedir.

Müracaat Kanalları

Cimer’e başvurmak için pek oldukca müracaat kanalı vardır. Sadece burada mühim olan nokta iletmek istediğiniz metnin kısa ve anlaşılır olmasıdır. Ek olarak verdiğiniz bilgilerin de doğru olması gerekmektedir. Aksi taktirde mevzu ile ilgili hakkınızda işlem başlatılacaktır.

  • Ilk olarak Başbakanlık kontakt merkezine giderek şahsen başvuruda bulunabilir ve yetkililer ile görüşebilirsiniz. T.C. Başbakanlık Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Kızılay Ek Bina B.Blok P.K.:06640 Kızılay/Ankara adresinden başvurular kabul edilebilmektedir.
  • Alo 150 cimer Hattı’ dır. Bu numarayı aramanız dahilinde bağlı bulunduğunuz ilin Valiliğinde bulunan görevliler tarafınca talebiniz dinlenmektedir. Buradaki görevliler İletişim Merkezinin ilgili birimine sizleri yönlendirecektir. Başvurunuz dinlenerek Başbakanlık’ a iletilecektir. Müracaat incelendikten ve karara bağlandıktan sonrasında yanıt vatandaşa iletilecektir.
  • İnternet aracılığı ile müracaat yapmak da mümkündür. Başvuruda bulunmak için tıklayınız.
  • Başvurularda dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta, TC Kimlik numarası, e posta seçeneklerini doğru bildirmek, kontakt bilgilerinizi doğru belirtmektir.
  • E-devlet müracaat ve müracaat sorgulama işlemi de yapılmaktadır.

Müracaat Iyi mi Yapılır?

İnternet üstünden müracaat yapmak isteyenlerin ilk olarak web sitesine girmesi gerekiyor. Burada yer edinen alanları doldurmanız Müracaat yapmak için sizden istenen bilgiler T.C. kimlik numaranız, isim ve soy isminiz, annenizin kızlık soyadının ilk ve son harfi, cep telefon numaranızdır. Bu alanları doldurduktan sonrasında onay kodu gönder butonuna basmanız gerekiyor. Bu butona bastıktan sonrasında cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir. Bu onay kodunu ilgili alana yazarak müracaat işleminine başlayabilirsiniz. Ek olarak e- devlet üstünden müracaat yapmanız da mümkündür. E-devlet’ e girerek kimlik doğrulaması yapınız. T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile beraber giriş yapabilirsiniz. Cimer başvurularınızı e-devlet üstünden yapmak ya da müracaat sorgulamak için tıklayınız.


bimer-başvuru

Cimer müracaat sayfası giriş ekranı

Müracaat yaptıktan sonrasında ise müracaat sorgula butonundan gene ilgili detayları ve cep telefonunuza gelen onay kodunu doldurarak daha ilkin yaptığınız başvuruları ve yetkililer tarafınca verilen cevapları denetim edebilirsiniz. Telefon ile aramanız dahilinde ise halkla ilişkililer yetkililerine durumunuzu anlatmanız gerekiyor. Bu görevliler arzu, yakınma ve önerilerinizi Başbanlık’ ın ilgili birimlerine gönderiyor. Posta vasıtası ile şikayette bulunmak için Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Merkez Binasına, Valiliklere, Başbakanlık’a bağlı kontakt bürolarına mektup ya da dilekçe yolu ile müracaat edebilirsiniz. Yazdığınız mektup ya da dilekçede T.C. kimlik numaranızın, ikametgah bilgilerinizin, cep telefonu ve ev telefonu bilgilerinin olması gerekiyor. Ek olarak talebinizi, arzu ya da şikayetinizi kısa ve anlaşılır cümleler ile ifade etmelisiniz.

Sadece kimlik bilgilerinizin gizli saklı kalmasını istiyorsanız görüş, tavsiye, yakınma yayınlarını kullanamazsınız. Başvurunuz suç duyurusu mahiyetinde kabul edilir. Müracaat dilekçenizi yazdıktan sonrasında kimlik bilgilerim gizlensin kutucuğa tik atarak  bilgilerinizin yetkililer tarafınca görünmesini engelleyebilirsiniz. Bu şekilde bir durumda ise cevabınız e-posta adresinize e-mail yolu ile iletilecektir.  2020 Yeni bakanlıkların listesini incelediniz mi?

Yakınma Dilekçesi Iyi mi Yazılır?

Yakınma dilekçesi yazarken dilekçe kurallarına dikkat edilmelidir. Dilekçenizin sağ üst köşesine muhakkak tarih yazmalısınız. İlgili kurum Cumhurbaşkanlığı olduğundan T.C diye başlamanız gerekiyor. Talebinizi, şikayetinizi, ihbarınızı net cümleler ile ifade etmelisiniz. Resmi bir kuruma hitaben dilekçe yazdığınızı ihmal etmeyin ve dilekçeyi konuşma ağzı ile yazmayın. Anlaşılır cümleler kurun ve devrik cümleler kurmaktan kaçının. Bazı olayların detaya inmeden de anlaşılması mümkündür. Bu sebeple tabiri caizse vakası oldukca dallandırıp budaklandırmayın. Kendiniz yazamıyorsanız bir yakınınızdan da yardım alabilirsiniz. Dilekçede muhakkak T.C. kimlik numaranız, ad, soyad, ikametgah adresi, iş yeri adresi, iş, cep ve ev telefonları, e-mail adresi benzer biçimde bilgilerin yer alması gerekiyor. Şu sebeple bu bilgiler hatalı olduğunda size yanıt iletilmeyecektir. Kimi zaman müracaat icra eden kişiler kendilerine oldukca geç dönüldüğünü anlatmaktadır. Devletimizde yurttaşlarımız bu mevzuda oldukça şuursuzca hareket etmektedir. Mahalli birimlerce çözülebilecek ve büyütülmeyecek vakaları dahi sisteme yazanlar ya da ilgili adrese dilekçe yolu ile müracaat yapanlar vardır. Bu da iş yükünü artırmaktadır. Bu sebeple tarafınıza geç dönülmesi ihtimaller içinde bir durumdur.

Müracaat Neticeleri

Ilk olarak şunu belirtelim ki Cimer başvurularına verilecek cevapların yasal süresi 30 gündür. Kısaca 30 gün içinde vatandaşa mevzu ile ilgili bilgilendirmenin yapılması gerekiyor. Sadece müracaat şeklinize nazaran süre değişebiliyor. Genel anlamda telefon ya da sistem üstünden meydana getirilen başvurulara 15 gün içinde dönülüyor. Sadece şahsen ya da posta yolu ile başvuruda bulunduysanız bu süre gittikçe uzayabiliyor. Ek olarak yanıt verme süresi birazcık da iş yükü ile doğru orantılıdır. Türkiye’ de siyaset denen terimi kırtasiyecilikten söküp almak oldukça zor olsa gerek. Örneğin Adalet Bakanlığı‘ na bağlı mahkemelerin geç sonuçlanmasının sebebi birazcık da bu kavramdan meydana gelmektedir.

Müracaat sonucunuzu;

  • Cimer sistemi üstünden
  • E-devlet kapısından sorgulayabilirsiniz.

Alo 150’yi arayarak da müracaat durumunuz hakkında data alabilirsiniz. E-posta yolu ile geri dönüşün sağlanacağı durumlarda mail hesaplarınızı incelemenizde yarar var. Posta yolu ile bilgilendirmede ise adres bilgilerinizi doğru yazdığınızdan güvenilir olunuz. Ek olarak yakınma talebinizin etkili olması için Cimer’ in yanı sıra hakkınızı yasal yollardan da aramanız gerekiyor. Mevzu ile ilgili mağduriyetinizi ilgili adli birimlere ileterek dava açabilirsiniz. Bu şekilde netice almanız daha da kolay olacaktır. Başvurunuzu okuyan görevliler sistem üstünden ilgili birimlere yönlendirme yapmış olacaktır.

Yeni hükumet sistemi olan başkanlık sistemine geçmemiz ile beraber yurttaş ile devlet içinde köprü görevi gören Bimer sistemi Cimer’e taşındı. Müracaat durumunuzu bu sistem üstünden takip edebilir, arzu, yakınma ne önerilerinizi Cimer’ e yapabilirsiniz. 2020 senesinde da herhangi bir mevzu ile ilgili şikayetiniz olduğunda Cimer yolu ile ilgili kurumlara yazacağınız dilekçeler yolu ile şikayetinizi dile getirebilirsiniz.


About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>