ÇKS Belgesi İle Çiftçilere Kredi Veren Bankalar

Çiftçilerimizin hiçbir eğer BA-KUR dan emekli olmadılar ise bir gelir belgesine ne yazık ki haiz değillerdir. Bunun yerine ise bankalar çiftçilerimizden kullanacakları gerekseme kredilerine yönelik başvuruları için ÇKS belgesi göstermelerini istemektedirler. ÇKS belgesi ile kredi alabileceğiniz tüm bankaları ve bu finansmanları şartları ile faiz oranlarını en güncel haliyle sizler için sıralaması burada.

ÇKS Belgesi İle Çiftçilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Hepimizin bilmiş olduğu benzer biçimde bankaların kredi verme prensiplerinin en başlangıcında talep etmiş olduğu evrakların başlangıcında kuşkusuz gelir belgesi gelmektedir. Şu demek oluyor ki herhangi bir bankaya ister SGK lı çalışın ister ise çabalamayın fakat aylık olarak tertipli bir halde belirli bir gelire haiz olduğunuzu kanıtlayamazsanız kredi almanız fazlaca üzgünüm ki bir fazlaca zor olacaktır. Bu durumdan dolayı gerekseme kredisi çekemeyen ÇKS belgesine haiz çiftçilerimize ise bankalar yeni bir formül bulmuş ve ziraat kredisi adı altında gerekseme kredisi olanakları elde etmiştir. Geniş bir potansiyel içeren çiftçilerimizi elinden kaçırmak istemeyen bankalarımızın düzenlemiş olduğu bu olanaklara başvurularda ise ilk talep etmiş olduğu evrak kuşkusuz sizin hakkaten bir ziraatçi olup olmadığınızı gösterecek olan ÇKS belgesidir. Doğal olarak her kredi de olduğu benzer biçimde ÇKS belgesi de tek başına bankalarca istenilen şartlar da ve evraklar da kafi olmamaktadır. Bu belgenin yanı sıra bazı evrakları ve şartları da sizlerden talep edecektir. İsterseniz ilk olarak ÇKS belgesi ile kredi veren bankalara müracaat yapmadan ilkin sizin hakkaten talep edilen şartlara uygunluğunuzu bir denetim edelim, ne dersiniz. ?

ÇKS Belgesi İle Kredi Almaya Uygun Musunuz?

Daha önceleri devamlı olarak ÇKS belgesinin hayvan kredilerindeki öneminden sizlere bahsetmiştim. Bu belge bir tek canlı hayvan alımları için istenilmek ile kalmayıp ihtiyaca yönelik nakit para kullanımları içinde bankalarca talep edilmektedir. Fakat ne yazık ki birazcık ilkin de belirttiğim benzer biçimde ÇKS belgeniz var diye bankalar size kredi verecek diye de bir kural yoktur. Bunun en büyük sebebi kuşkusuz ki her ne kadarda paradan para kazanma amacı hedefleseler bile vermiş oldukları nakittin geri ödenebileceğinin teminatını almaktır. Bu niçin ile ÇKS belgesi ile kredi veren bankalar ilk olarak sizin KKB kredi notu değerinizi sorgularlar. Geçmiş dönemlerde ister çiftçilik ile uğraşın ister ise herhangi bir sektörde çalışan olun meydana getirilen bu danışma sorgulamasında eğer mukataalı iseniz ne yazık ki bir fazlaca bankadan ÇKS belgesi ile kredi alamazsınız. Onun haricinde ise KKB kredi notu değeriniz yüksek olsa dahil sizden bazı talepler öne sürerler bu talepler şu şekildedir.

 1. Sizden en 2 tane tercihen çalışan eşlerinin onayı ile beraber kefil isteyeceklerdir.
 2. Kullanacağınız ziraat kredisinin miktarına bakılırsa ipotek talep edebilirler. (Üzerinize kayıtlı olan tarla yada canlı hayvanlar ile bu talebi es geçebilirsiniz.)
 3. Son yıllarda artık bankalar bu alanda kredi kullanacaklardan vergi daireleri tarafınca verilen devlete hiçbir vergi borcu yoktur yazısı da istemektedir. Ben bunun örneğini son olarak bir kaç ay ilkin Finansbank dan ÇKS belgesi ile kredi kullanmak isteyen kayın babam örneğinde rastladım.
 4. SGK dan BAĞ-KUR ödeme dokümanı isteyebilirler. (Gene buna kayın babam tarafınca kullanılan tarımsal kredi de bizzat tanık oldum.)
 5. Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

benzer biçimde belgeler ve şartları sizler ÇKS ile kredi veren bankalar ne olursa olsun isteyecektir, talep edecektir. Eğer bu şartlara uygun iseniz şimdi gelelim bu olanakları elde eden bankaların size tanımış olduğu imkanlara..

ÇKS Belgesine Kredi İmkanı Sunan Bankalarımız Hangileri?

Yüksek limitler ile ÇKS belgeniz ile Ziraat Bankası üstünden kredi kullanacak sizlere ”İpotekli Kredi” kullanmanızı tavsiye ederim. Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi (Ev, Tarla, Araba, Arsa) benzer biçimde kendinize ilişkin mülkleri rehin etmenize olanak sağlamaktadır. 60 ay vadeli olarak kullana bileceğiniz ipotekli kredi için rehin edeceğiniz mülkünüzün değerine bakılırsa adınıza kredi çıkmaktadır. Ziraat bankası tarafınca belirlenen bu miktarlar ise % oran ile şu şekilde yer alır.

Konut Değerinin %80
İş Yeri İçin %75
İmarlı Arsa İçin %50

Meydana getirilen ekspertiz değerlendirmesine bakılırsa, bu oranlar göz önünde bulundurularak;

 • Konut kıymeti 200.000 TL ise 160.000 TL
 • İş yeri değeriniz 300.000 TL ise 225.000 TL
 • İmarlı arsanız 500.000 TL değerinde ise 250.000 TL kadar

ipotekli gerekseme kredisini ÇKS belgeniz ile beraber MART ayında aylık %1.05 faiz oranları ile kullana bilirsiniz.

ÇKS Belgesi İle Kredi Veren Bankaların Sıralaması

Yazımızın başlangıcında da belirttiğim benzer biçimde ÇKS belgesi ile çiftçilerimize işletme yada ziraat kredisi adı altında gereksinimlerine yönelik kredi imkanı elde eden bir fazlaca banka vardır. Bu bankalardan azca evvel sizlere Ziraat bankası A.Ş. tanıttım. Bu bankamızdan sonrasında ise bu imkanı sizlere elde eden bankaları listeler isek mevcut tablomuz şu şekilde oluşacaktır.

 1. QNB Finansbank; ”Ziraatçi Nakit Kredisi” adı altında ÇKS sahibi çiftçilerimize nakit kredi olanakları sunmaktadır. (Bizzat kendim kefil olarak bu imkandan yararlanılmıştır )
 2. TEB bankası; Yatım ve işletme kredileri adı altında çiftçilerimizin nakit gereksinimlerini karşılayan öteki bir bankamızdır.
 3. Şekerbank; Taksitli Ziraat Kredisi adı altında sizin nakit ihtiyacınız olan şeyi karşılayan öteki bir finansman kurumudur.
 4. Fibabanka, da çiftçilerimize nakit kredi olanağı sağlamaktadır.
ÇKS Belgesi İle Çiftçilere Kredi Veren Bankalar

ÇKS Belgesi İle Çiftçilere Kredi Veren Bankalar

 

Sizlere son önereceğim banka ise kefilsiz ve formalitesiz olarak SMS aracılığı müracaat yapabilme imkanı elde eden Denizbank ‘dır. Üstelik tam 60 ay vade imkanları ile bu olanağı sizlere sunmaktadır. Yan tarafta bankanın tanıtım resmini sizler için paylaştım.

ÇKS ile kredi veren bankalar içinde yer edinen FİBABANKA’dan bu ay 60 ay için %1.19 faiz oranları ile kredi kullana bilirsiniz. Ödeme takviminiz ise örnekte olduğu benzer biçimde olur.

Devlet Faiz Desteği İndirimi Sonrası Hayvancılık Kredisi Hesaplaması
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
34.000 TL 12 Ay 3.103,16 TL 37.237,90 TL
24 Ay 1.683,26 TL 40.398,22 TL
36 Ay 1.214,50 TL 43.721,85 TL
48 Ay 983,47 TL 47.206,23 TL
60 Ay 847,48 TL 50.848,54 TL

İnternet üstünden isterseniz hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

About admin

Check Also

2019-2023 DAP-GAP-KOP-DOKAP Hibe destekleri uzatıldı

2020 senesine kadar verilmesi planlanan DAP-GAP-KOP ve DOKAP destekleri projenin pozitif yönde cevap vermesinden dolayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>