ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

Tarımsal ve hayvansal alandaki tüm yatırımlarınızdan devletten 2020 yılı ve sonraki senelerde destekleme almak için ne olursa olsun ÇKS belgeniz olması gerekmektedir. Ek olarak herhangi bankadan gene ziraat ve hayvancılık için yapacağınız kredi başvuruları dahil olmak suretiyle kredi kartları içinde sizden ilgili finansmanlar ÇKS belgesini ne olursa olsun talep ederler. Ziraat üstünden BAĞ-KUR dan emekli olamak için bile istenilen ziraatçi kayıt belgesi iyi mi alınır ? Gösterilen resmi gazeteye gore ÇKS belgesi çıkarmak için istenilen EK müracaat ve güncelleme formalarını sizler için sitemde yer verdim.

ÇKS Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

İster her türlü hayvancılık ile uğraşın ister ise kırsal alanda herhangi bir ziraat ile meşgul olun eğer aşağıdaki belirteceğim imkanlardan yararlanmak istiyor iseniz ne olursa olsun ÇKS belgeniz olması gerekmektedir.

 1. Devletin genç ziraatçi projeleri kapsamında vermiş olduğu hibelerden.
 2. Ziraat Kredi Kooperatifleri ve Ziraat bankasını sunmuş olduğu düşük faizli krediler ile canlı hayvan alımından tutunda tüm ziraat kredilerinden yararlanmak için.
 3. Hususi bankalar dahil olmak suretiyle tüm finansmanlardan size hususi kredi kullanmak için.
 4. Gene vatanımızda etkinlik gösteren bir fazlaca bankadan ziraatçi kredi kartı alabilmek için.
 5. BAĞ-KUR üstünden emekli olabilmek.
 6. Üretmiş olduğunuz tarımsal ürünleri nakliyesini yapmak için gerek duyulan ” Üretici Yol Belgesi ” çıkarmak için. (hasat sonu güncel olması şartı ile)

Sizlere sunulan bu imkanlar için kamu kurumları ile {özel sektör} deki firmaların ne olursa olsun isteyeceği bu belgeyi sizler de rahatlık ile çıkarabilirsiniz. Bunun için lütfen aşağıdaki müracaat koşullarını sağlayınız.

ÇKS Belgesi Iyi mi Çıkarılır?

Ziraatçi Kayıt Belgesi olarak da malum ÇKS’nin çıkarılması için iki şekilde başvuruda bulunabilirsiniz. Bunlardan ilki e-devlet üstünden kişisel kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak müracaat formu doldurmanız. 2. yol ise Çiftçi Kayıt Sistemi Başvuru Formu EK1 doldurarak İlçe Ziraat Müdürlüklerine elden teslim edilmesi iledir. Yalnız şunu bilmesiniz ki her ne şekilde başvuruda bulunur iseniz bulunun ne olursa olsun sizden bazı evrakları da beyan etmeniz istenecektir. Bu evrakların bir bir çok hakikaten ziraat yada hayvancılık ile uğraşıp uğraşmadınız tespit edilmesi amacı ile istenen belgelerdir. Bu belgeleri ve ilgili EK formları sırayla listeler isek eğer.

ÇKS Belgesi İçin İstenilen Belgeler Nedir?

ÇKS belgesi başvurusunu ister e-Devlet üstünden gerçekleştirin ister iseniz birazcık ilkin sizler ile paylaştığım EK-1 olarak geçen müracaat formu ile sağlayın ne olursa olsun bu forma ilaveten aşağıdaki belgeleri de iliştirmemiz gerekmektedir.

 1. Arazisini kullandığınız kişilerin yada kendi arazini kullanıyor iseniz sizin kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Gene kullandığınız arazi her kimin ise o araziye ilişik tapu kadastrodan alınacak tapu kayıt örneği. ( Kadastro da yer almayan tapular için ise Arazi Keşif Raporu EK-2 doldurularak istenilmektedir.
 3. Eğer ziraat yapılacak arazi kiralanmış ise kira kontratı istenilmektedir.
 4. Eğer var ise müracaat sahinin vergi numarasını gösteren belge
 5. Döner ana para yardım belgesi
 6. Taahhütname
 7. Ekili alanların muhtarlık tarafınca onaylatılmış olan C Formu

istenilmektedir.

ÇKS Belgesi Güncellenmesi İçin İstenilen Belgeler Nedir?

Çeşitli hallerde ÇKS belgenizin güncellenmesi istenilmektedir. Bu devlet desteklerinde ve Üretici yol belgesi almak için daha fazlaca istenilmektedir. ÇKS belgenizi gene resmi gazetede beyan edilen tarihler için de ilçe ziraat müdürlüklerinden aşağıdaki belgeler ile yapabilirsiniz.

 1. ÇKS güncelleme müracaat formu
 2. Döner ana para makbuzu
 3. Kira kontra namesi (arazi kiralık ise) Arazi Kira Sözleşmesi
 4. MUVAFAKATNAME

benzer biçimde evraklar istenilmektedir. Lüzumlu evraklar ve müracaat İlçe Müdürlüklerin eline eksiksiz bir halde ulaşmasına takiben ÇKS belgeniz averaj 5 iş günü içinde elinizde olacaktır.

Kurye ve PTT ile size teslim edilecek olan ÇKS belgesinden 2020 senesinde 25 TL alınmaktadır.

About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>