ÇKS Kaydı için Çiftçi Kayıt Formu İndir (WORD DOSYASI)

Bakanlık tarafınca hazırlananan yönetmelik gereğince, ÇKS Kaydı için Ziraatçi Kayıt Formu üstünden Ziraatçi kayıt sistemine kaydı yapabilmek için, Ziraatçi Kayıt Formunun doldurulması gerekiyor. Bu formu internet sitemizden indirebilir, ÇKS başvurusunda kullanabilirsiniz. Çks Çiftçi kayıt işleminin iyi mi yapıldığını öğrendiğiniz de bu belgeye gerekseme duyacaksınız.

Ziraat ve Orman Bakanlığınca hazırlanan  ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ YÖNETMELİĞİ gereğince aşağıda ki linkte yazılı formun doldurularak başvurulması gerekiyor.

Bu sisteme kayıt olan ziraatçi ve üreticilerimizin avantajları şöyledir;

 • Devletin verdiği desteklerden yararlanabilir,
 • Ziraat Bankasının tüm işlemlerinde ilk istenen belgedir.
 • GTHB tarafınca yürütülen projelerde koşul koşulmaktadır.
 • Ziraat aletleri, modernizasyon araçları alımlarında talep edilebilir.
 • Ziraai ilaç, gübre ve tohum alımlarında gerekir.
 • Özetlemek gerekirse çiftçinin kendini tanıtması, ziraatçi bulunduğunu ispatlaması,
 • Devletin çiftçiye haiz çıktığının belgelenmesi için bu evrak gerekmektedir.

Ziraatçi Kayıt sistemine Ziraatçi olduğunuzu ve çiftçilik faaliyetlerinizin ÇKS KAYIT FORMU üstünden sisteme kayıt ettirerek devlet destekleme ödemelerinden ve teşviklerinden yararlanabilirsiniz.

Formu word formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

ÇKS Kaydı İçin Lüzumlu Evraklar Nedir?

İlk Kez Müracaat Ediliyorsa;

 1. Ziraatçi Kayıt Formu
 2. T.C. Kimlik Numarasını Gösterir Nüfus Cüzdanının Fotokopisi ( Nüfus Cüzdanlarında Kimlik Numarası Olmayan Çiftçilerden, Nüfus
 3. Müdürlüğünden Onaylı Nüfus Kayıt Örneği )
 4. Tüzel Kişilerden Tecim Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri Ve Yetki Belgesi
 5. Ziraatçi Belgesi Örneği
 6. Ziraat Arazisi Birden Fazla Kişiye Ilişik İse, Ziraat Arazisini Hissedarlardan Birinin Kullanımı Durumunda, Tapu Sureti Yada Bulgu Raporu İle
 7. Beraber Öteki Hissedarlarla Yapılmış Muhtar Onaylı Muvafakatname
 8. Muvafakatnameye Haiz Olmaması Durumunda, Vereceği Noter Onaylı Tek Taraflı Taahhütname,
 9. İşlenen Ziraat Arazisinin Mülkiyeti Eş Yada Birinci Aşama Akrabaları Olan Anne, Baba Ve Küçüklere Ilişik İse Maliklerin Onaylarının Bulunmuş olduğu Belge
 10. Vesayet Altındaki Kişiler İçin Mahkeme Kararının Onaylı Sureti,
 11. Çiftçilerden Ziraat Arazisinin Aidiyetini Gösterir Belge,
 12. Ziraatçi Kayıt Sistemi Müracaat Dilekçesi


Kaydınızı yaptırarak devlet tarafınca verilen meyve bahçesi desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Niçin Üye Olunmalıdır?

Devletin verdiği her türlü tarımsal desteklemelerden faydalanabilmek için çiftçiler için kurulmuş olan bu sisteme kayıt olmak mecburi tutulmuştur. Bu sayede verilen desteklerden ziyade üreticiler de kayıt altına alınmış olur. Kim ne üretiyor, kimde hangi sayıda hangi cins hayvan var şeklinde bilgiler bu sistemde yer ediniyor. Bu bağlamda hem ziraat hem de hayvancılık ile uğraşan vatandaşımız devletin verdiği desteklerden faydalanabilecekler. Hem de devlet nezdinde tüm bilgiler kayıt altında tutulmuş olacak. Bu sayede dijital ortam üstünden istenilen anda istenilen bilgiye rahatça ulaşılabilmektedir.

Ziraatçi kayıt sistemine kaydolmak için 3 değişik yöntem vardır. Arazi sahipleri, arazi kiralayanlar ya da 1.dereceden yakınına ilişik arazileri kullanacak olanlar müracaat yapabilir. İlk kez kayıt olanlar kimlik belgelerini beyan ederek evrakları doldurmalıdır. Tapuların fotokopisini çektirerek sicil müdürlüğünde aslına uygundur yapılması gerekiyor. Forma ekilecek olan ürünlerin yazılması gerekiyor. Hazırlanan C formu, arazinin bulunmuş olduğu yerin muhtarına onaylattırılması gerekiyor.

Yeni çiftçi kaydı uygulaması ile genç ziraatçi projesine web üstünden de yeni üye kaydı yapmak mümkündür. Sadece e-devlet üstünden kayıt işlemi değil, bir tek sorgulama işlemi yapılabilmektedir. T.C. kimlik numarası, ad, soyad, baba adı, cep telefonu, e mail adresi ve gizyazı yazılarak üye olmak gerekmektedir. Ek olarak Çks kaydınızı yaptırarak 2020 senesinde mazot gübre desteği alabilirsiniz.

Devlet tarafınca bağışlama ve teşvik alınabilmesi için, ek olarak faaliyetlerin kayıt altına alınabilmesi için bu sisteme kayıt olmak zorunludur.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>