Çocuk Parası Hesaplaması Hakkında Genel Bilgiler

Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca ödenmekte olan çocuk parası, her doğum başına bir kez ödenmektedir. Her ay maaş şeklinde ödenmez. Doğum parası icra eden anne ve babanın müracaat dilekçesi ile beraber ilgili kurum ve kuruluşlara müracaat yapması gerekmektedir. Müracaat yapmayanlara kendiliğinden ödenmez.

2020 Senesinde Kaç Para Oldu?

2020 senesinde müracaat yapmak isteyenler için kaçıncı çocuk olduğu esas alınarak ödemeler yapılır. Hesaplama işlemi şöyledir.

 • Birinci doğumunu icra eden anneye 300 lira,
 • İkinci çocuğunu doğuran anneye 400 lira,
 • Üçüncü, dördüncü yada daha çok sayıda doğum icra eden anneye çocuk başına 600 lira çocuk parası ödenir.

2020 senesinde para miktarı 300 lira ile 600 lira arasındadır.

çalışan-anneye-çocuk-parası

Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca ödenen çocuk parası her çocuk başına bir kez ödenmektedir.

Müracaat Dilekçesi

Dilekçe muhteviyatında aşağıda ki bilgiler yer almıştır.

 • Müracaat icra eden kişinin adı ve soyadı (Genel anlamda anne yada babanın, parayı alacak kişinin detayları girilir)
 • Anne sağ ise para anneye, anne vefat etmiş yada yabancı uyruklu ise babanın detayları girilir.
 • Başvuran kişinin Türkiye Cumhuriyet Kimlik Numarası,
 • Doğumu icra eden annenin adı ve soyadı,
  Doğum icra eden annenin Tc. nosu,
  Yeni dünyaya gelecek olan evlatların Kimlik numaraları (Eğer ikiz anne ikiz doğum yapmış ise, her iki çocuğun Tc. si yazılır)
 • Babaya ilişkin T.c. numarası,
 • Kişinin kaçıncı evladı bulunduğunun tespiti için, daha ilkin den doğan evlatların Tc. numaraları,
 • Doğum icra eden annenin ve babanın kamu işçisi olup olmadığı (EVET yada HAYIR) Eğer şahıs kamu işçisi ise kararnamenin aşağıda belirtilen maddesi uygulanmaktadır.

Kamu kurum ve kurumlarında istihdam edilen işçilerden, kapsamında bulundukları bireysel iş sözleşmesi yada toplu iş sözleşmesi hükümlerine nazaran işçinin kendisi yada eşinin doğum yapması sebebiyle işçiye bir ödeme yapılması kararlaştırılmış olanlara, kararlaştırılan tutarın bu madde uyarınca yapılacak ödeme tutarından daha azca olması hâlinde bir tek aradaki fark ödenir. Kararlaştırılan tutarın bu maddeye nazaran yapılacak ödeme tutarından daha çok olması hâlinde ise bu maddeye nazaran ödeme yapılmaz.

 • Müracaat sahibinin adı, adresi, telefon numarası, tarih ve imza haneleri doldurulur.

Yardım alabilmek için müracaat dilekçesini bu adresten indirebilirsiniz. Çocuk Parası Başvuru Dilekçesi Örneği

Hangi Tarihten Sonrasında Doğan Çocuklar İçin Verilir?

Bahse mevzu doğum yardımı uygulaması 2015 yılının Mayıs Ayını 15. günü (Cuma) uygulanmaya başlanmıştır. Bu sebeple, doğum yardımı bu tarihten ilkin doğan çocuklar için ödenmez. Eğer yeni doğan çocuk 15/05/2015 tarihinde yada daha sonrasında doğan ise, doğum yardımı alınabilir.

Hesaplama iyi mi yapılır?

Kişinin daha evvelinde doğan 2 evladı bulunduğunu varsayar ise, ilk çocuk için 300 lira yardım alınacak iken ikinci çocuk için ödenen para 400 lira olacaktır. Eğer şahıs üçüncü yada dördüncü çocuğunu doğurmuş ise 300+400+600+600 şeklinde Devletten yardım alacaktır.

ÖNEMLİ: 2015 MAYIS ayından ilkin doğan çocuklar doğum yardımı hesaplamasına dahil edilir.

Mesela kişinin 2015 senesinde ilkin 1 yada 2 evladı dünyaya gelmiş ise, 2015 senesinde sonraki evlatları ikinci çocuk yada üçüncü çocuk yerine sayılır. Sadece eski tarihte doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez.

Lüzumlu Belgeler Nedir?

Ailenin müracaat yapabilmesi için lüzumlu belgeler şunlardır;

 1. Hastaneden alınan doğum raporu,
 2. Yardım alınacak olan çocuğun kimlik fotokopisi,
 3. Annenin ve babanın kimlik fotokopileri


Devlet Memurlarına Iyi mi Ödenir?

Herhangi bir kamu kuruluşunda vazife yapmakta olan personel içinde çocuk parası ödenmektedir. Mesela babanın 657 Sk.’na doğal olarak işyar olduğu göz önününe alınırsa, eşinin doğum yapması durumunda kurumuna müracaat yaparak doğum yardımı ödeneğinden yararlanabilir. Bu kişilerin, kamu kurumunda bulunan saymanlık/mutemetlik/ muhasebe benzer biçimde birimlere dilekçe ile başvurmaları ve doğum raporlarını ekine eklemeleri yeterlidir. Devlet memurlarına yapılacak çocuk paraları ilk maaşları ile beraber maaş aldıkları banka hesaplarına yatırılmaktadır. Devlet memurları bu ödeme sonrasında başka herhangi bir kurum yada kuruluştan çocuk parası alamazlar. Ek olarak devlet tarafınca ailelere meydana getirilen yardımlardan bir tanesi de Mama ve bez yardımıdır. Aileler 2 yaşlarına kadar evlatları için bu yardımları alabilirler.

çocuk parası 2017

Başvurular Nereye Yapılır;

 1. Toplumsal Hizmetler Müdürlüklerine,
 2. Devlet memurları çalışmış oldukları kurumlara,
 3. Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’ na Bağlı İl Müdürlüklerine müracaat yaparlar.

Müracaat zamanı ve zamanı için Kanun Hükmünde Kararname de herhangi bir tarih belirtilmemiş iken, doğum sonrasında gecikmeksizin en kısa zamanda müracaat yapılması esas alınır. Devlet memurları kullandıkları doğum izni sonrasında da, müracaat yapabilirler. Geçen yıl torunlarına bakmakta olan büyük annelere toruna bakma maaşı verilmekteydi. Bu maaşın 2020 senesinde verilip verilmeyeceği ile ilgili net bir izahat gelmemiştir. İlgili bakanlık tarafınca mevzu aydınlatıldığında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Aile, ÇalışmaBakanlığınca İl Müdürlüklerine Gönderilen Yazı Şöyledir;

Bilinmiş olduğu suretiyle, 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesi doğrultusunda uygulanmaya başlanan “Doğum Yardım” kapsamında başvurular 15 Mayıs 2015 zamanı itibarıyla alınmaya adım atmıştır. Doğum yardımı başvuruları, İl Müdürlüklerimiz ve toplumsal hizmet merkezleri tarafınca alınmaktadır. Bununla beraber, hizmetin süratli ve etkin olarak sürdürülebilmesi için tüm kuruluşların lüzumlu desteği sağlaması gerekmektedir.

Bu amaçla yurttaşlarımızın müracaat dilekçeleri İl Müdürlüklerine gönderilmek suretiyle Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca da alınabilecektir. Bu doğrultuda, Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının, doğum yardımı için başvuruda bulunan vatandaşların ekte yer edinen “Müracaat Dilekçesi”ni eksiksiz ve doğru olarak doldurulduğunu denetim ederek, dilekçelerle beraber “yeni doğan çocuğa ilişkin nüfus cüzdanı” örneğini bulundukları yerdeki il Müdürlüğüne aynı gün içinde ivedilikle göndermeleri gerekmektedir. Ek olarak müracaat dilekçelerinin alınması esnasında aşağıda belirtilen hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Doğum yardımı, 15/05/2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir Bu tarihten ilkin doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez. Sadece ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, öteki bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk bulunduğunun belirlenmesinde 15/05/2015 tarihinden ilkin dünyaya gelecek olan çocuklar da sayılır.

Doğum yardımı annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda anneye yapılmaktadır. Sadece başvurular anne adına baba ya da kanuni temsilci tarafınca da yapılabilmektedir.

Yurt haricinde yaşayan yurttaşlarımız ve Mavi Kart sahipleri de bu uygulamadan ayni şartlarla faydalandırılmaktadır.

Buna nazaran, doğum yardımına ilişkin iş ve işlemlerin süratli ve etkin bir halde yürütülebilmesi hususunda gereğini önemle rica ederim.

KAYNAK: http://www.aile.gov.tr/data/555dcf6b369dc57e3cd5b163/dogumyardimiyazi.pdf

2020 senesinde çocuk parası kaç para, iyi mi alınır, nereye başvurulur diye soranlar için, kimlerin doğum yardımı alabileceğini anlattık. Mevzu hakkında ki sorularınızı “YORUM” kısmına yazabilir yada Facebook Sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Devletin verdiği doğum yardımı, süt parası, yeni doğan yardımları ve öteki destek sunar hakkında informasyon almak için, aşağıda bulunan BEĞEN butonuna tıklayarak sayfamızı takip ediniz.

2020 senesinde gene ilgili bakanlık tarafınca verilen Mama ve Bez Yardımlarına başvurabilirsiniz.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>