Corona Virüs Kredi Borcu Erteleme ve Faizsiz Kredi

12 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı tesiri altına alan COVİD-19, 2020 yılı Mart ayının ikinci haftası itibariyle Türkiye’de ilk vakalarına rastlanmıştır. Tüm dünya vatanlarında alınan birçok önlemler sonucu ülke vatandaşları mümkün oldukça evlerinden çıkmamaya dikkat ediyorlar. Vatanımızda günden güne olay sayısı artışında vatandaşlar tedbir amaçlı sokağa çıkma yasağı gelmesini bekliyor. Peki bu durumdan etkilenecek olan çalışanlar ne meydana getirecek? banka borçluları kredilerini iyi mi ödeyecekler? Esnafa faizsiz korona kredisi verilecek mi? KYK konut kredisi, gereksinim kredisi benzer biçimde borçlar ertelenecek mi? Kredilere korona virüs kredi borcu ertelemesi yapılacak mı? İşte detaylar..

Kosgeb Kredilerine 3 Ay Erteleme Müjdesi

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip corona virüse karşı KOBİ’lere kalkan olacak 3’lü koruma paketini deklare etti. KOSGEB vasıtasıyla dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske, eldiven benzer biçimde ürünlerin yerli üretimine işletme başına 6 milyon TL’ye kadar destek verileceği açıklandı.

 Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank KOSGEB alacaklarını 3 ay erteleme ve KOSGEB projelerine de 4 ay ek süre verileceğinin müjdesini verdi.

BDDK Deklare etti Kredi Takipleri 90 Gün Daha Ek Süre Verildi

Ödenmeyen krediler için daha ilkin 90 günlük süre tanınmakta idi. Bu süre Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafınca 180 güne çıkarıldı. Buna nazaran ödenmeyen kredi borçlarında takip işlemleri başlatılması için 6 ay süre beklenecek. Korona virüsü için alınan bu önlemin 31 ARALIK 2020 evveliyatına kadar devam edeceği açıklandı.

 • Konut kredisi,
 • İhtiyaç kredisi,
 • Taşıt kredileri
 • Ticari krediler
 • Yapılandırılmış krediler

benzer biçimde kredilerin tümünün takip süresi 180 gün olarak güncellendi.

Coronavirüs Sebebiyle Kredi Borç Erteleme Geliyor mu?

Dünya geneline yayılan coronavirüs geçtiğimiz günlerde pandemi/salgın deklare edildi. Vatanımızda coronavirüs vakası sebebiyle birçok tedbirler de alınmıştır. Eğitim ve öğretimde belirli süreliğine okullar kapatıldı, maçlar tribünde seyircisiz olarak oynamakta, avmleri belirli saatler aralığında çalışmakta ve kapalı alanda kalabalık şekilde olacak tüm etkinlikler iptal edilmiştir. Bu tedbirlerden sonrasında sokağa çıkma yasağa gelir mi gelmez mi kişilerde oluşan sual işaretleri çoğalmakta ve mevcut borçların iyi mi ödeneceği büyük merak mevzusu olmaktadır. Bankalara borcu olan kişilerin araştırma sonucu ise borçların ertelenip ertelenmeyeceği oldu. Kredi borcu yapılandırması için mevzu ile ilgili hemen hemen resmi bir izahat yapılmadı fakat bu benzer biçimde bazı durumlarda bankalar 3 – 4 ay aylık kredi borcu ertelemesi/yapılandırması yapabiliyor. Corona sebebiyle kredi borcu ertelemesi için bankaların açıklaması bulunmamaktadır. Fakat gelecek günlerde bankların kredi yapılandırma mevzusu hakkında izahat yapmaları umut ediliyor. Kredi borcu yapılandırma talebi için müşterisi olunan bankaya lüzumlu belgeler ile gidildiğinde banka borçları ertelenebilmektedir.

Cumhurbaşkanımız deklare etti: 18/03/2020

Perakende, Yiyecek-İçecek, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Konaklama, Lojistik-Ulaşım, Beyazperde-Tiyatro ve Tekstil-Konfeksiyon sektörlerinde; Belirtilen sektörlerde muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK pirimleri NİSAN MAYIS VE HAZİRAN ödemeleri 6’şar ay ertelendi.

Covid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bu firmalara ilave finansman desteği sağlanacak.

İşleri negatif etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnafların Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.

KGF limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden negatif etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve güvence açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.

 Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüte düşen firmaların kredi siciline mücbir sebep notu düşülmesini sağlanacak.

Bankaların Kredi Borcu Yapılandırması 2020

Coronavirüsün her geçen gün yayılması dünya genelinde büyük kaos yaratıyor. Bazı ülkelerde sokağa çıkma yasağı duyuru edilmesi Türkiye’de bu şekilde bir yasağın gelip gelmeyeceği sorusun kafa karıştırıyor. eğitimlere ara verildiği benzer biçimde her geçen gün birkaç tedbirinde alınacağını gösteriyor. Umuyoruz ki bu virüs için kati tedavi geliştirilir ve insan hayatına kalmış olduğu yerden devam eder. Peki kredi kartı ya da kredi borcu olan kişilerin bankaya yapacakları ödemeler iyi mi olacak? Önlem amaçlı işyerleri faaliyetlerine ara verdiklerinde herhangi bir kazanç sağlanamadığı için bankaya ilişik borçlar ödenememesi vatandaşı ne benzer biçimde sıkıntılar götürür? Bu mevzuya en yakın tarihte bankaların açıklamaları doğrultusunda bir çözüm getirilecektir. Bilinmiş olduğu benzer biçimde coronavirüs sebebi olmadan bankaya borç yapılandırma için giden şahıs belirli evraklarla bankaya müracaat ettiklerinde borçları ertelenebiliyordu. Coronavirüs sebebiyle karantina altında olup çalışamayan kişilerin borçları bankaya müracaat sonrasında erteleme şansını da yakalayabilmektedir. Ülke geneli tüm vatandaşlar için geçerli olacak bir izahat bulunmasa da en kısa sürede bankaların mevzuyla ilgili açıklaması umut ediliyor. Corona sebebiyle borç yapılandırma bankaya belge ile müracaat meydana getiren kişiler için geçerli olabileceği düşünülüyor. Örneklendirmek gerekirse virüs sebebiyle karantina olan bir şahıs bankayla yapacağı görüşmede durumunu bildirir ve borcunu ertelemek isterse web vasıtasıyla gönderilecek olan evraklarla banka borcu erteleyebilir. Karantina altında olunduğu için bankaya şahsen müracaat yerine telefon görüşmesi ile durumun bildirilmesi öteki vatandaşların sağlığı açısından oldukça önemlidir. Peki corona sebebi olmadan borç yapılandırma yapılır mı? Sıhhat problemlerinden kaynaklı belirli süre çalışamayan, askerlik durumu olan, işyerinden çıkarılan ya da batkı eden vatandaşların borçları, bankaya müracaat yapıldığı takdirde borç yapılandırmaya girer ve banka kredi borçları erteleyebilir.

Corona Sebebiyle Kredi Borcu Yapılandırma 2020 Senesinde Çıkacak mı?

Kredi Borcu Ertelemesi Icra eden Bankalar

Tüm dünyayı etkileyen salgın ekonomik krizleri de bununla beraber getiriyor. Coronavirüs sebebiyle bankaya borçlarını ödeyemeyecek kişilere bankalar yapılandırma talebinde bulunuyorlar. Erteleme, öteleme benzer biçimde yapılandırma işlemleri meydana getirecek olan bankaların başlangıcında kamu bankaları gelmektedir. Yapılandırma ödeme planına nazaran kişiler, bankada borçlarını yapılandırdığı benzer biçimde belirlenen ödeme planına ödeme yapmaktadırlar. Yapılandırma Başvurusu yapılabilen bankalar;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • İş Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Denizbank
 • TEB
 • Eximbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • QNB Finansbank
 • Odeabank
 • Aktifbank
 • Güvence Bankası

benzer biçimde bankalara kredi ödeme planı değişikliği için müracaat yapılmaktadır. Yukarıda belirtilen bankaların kredi kartı ve kredisini kullanan vatandaşlar ödeme güçlüğü çektiklerinde bankalar yapılandırma teklifiyle ödeme planı yapacaklarıdır. Belirli nedenlerden ya da son günlerde tüm dünyayı etkileyen coronovirüs sebebi ile önlem amaçlı işyerlerinin geçici süreliğine kapatılması halinde banka borçları ödemez ise bankaya ilişik borçları erteleme işlemini aksatmamanız sizin yararınıza olacaktır. Aksi takdirde herhangi bir nedenden ya da coronovirüsü sebebiyle ödenemeyen borçlar için icralık durumu yaşanabilmektedir.

İcra batkı dairelerindeki işlemlerde bir sonraki emre kadar durduruldu.

Yargıda koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında icra batkı dairelerinde kalabalığı önlemek ve durdurmak için yeni bir tedbir alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla nafaka haricinde icra dairelerindeki tüm iş, işlem ve takipler durduruldu.

Ziraat Bankası Kredi Erteleme Müjdesi Geldi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemler ile işyerleri kapatılarak nakit akışı bozulan vatandaşlara ve esnaflara Ziraat bankasındaki borçlarının ödemelerini erteleme müjdesi geldi.

Ziraat bankasına mevcut kredi borçlarının (31 Mart tarihinde ödenmesi ihtiyaç duyulan) krediler için erteleme yapılabilecek. Buna nazaran;

 • 31.03.2020 tarihinde ödenmesi ihtiyaç duyulan tüm kredi borçlarının ana para ve faiz ödemeleri ötelenecek.
 • Nakit akışı bozulan esnaf ve vatandaşların bireysel kredileri borçlarının 5 aya kadar ödemesiz dönem olmak suretiyle, gezim sektörlerinde etkinlik gösteren firmaların 12 ay süre tanındı. Gezim sektörüne uygun yapılandırma  uygulaması devreye alındı.
 • personel maaşlarını Ziraat bankasından ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonu itibariyle işsizliğine niçin olmaması amacıyla  Nisan Mayıs ve Haziran ayı personel maaş gideri kadar ek limit imkanı verilecek.
 • Ziraat bankası üstüne keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla; genel kredilerin limitleri arttırılarak, nakit kredi limiti verilecek.
 • İşletme sermayesi gereksinimlerini karşılamak için Ziraat bankası kurumsal kredi kartı ve DBS limiti bulunan müşterilerin de kart limitleri artırılacak.

Finans İstikrar Paketi Ziraat Bankası

Koronovirüs salgınına ilişkin olarak Ziraat Bankası kredi ertelemesinden sonrasında öteki kamu bankları olan Halkbank ve Vakıfbank destek paketlerini deklare etti. Ziraat bankası yukarıda da anlatıldığı benzer biçimde 31 Mart 2020 evveliyatına kadar ödenmesi gerek kredilerin ödemelerini ertelediğini duyururken Halk bankası ve Vakıf bankası da destek paketlerini devreye aldı.

Vakıfbank Kredi Erteleme Müjdesi Geldi

Vakıf bankası’ da Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nde alınan tedbirler ve Türkiye Bankalar Birliği’nin tavsiye kararları doğrultusunda Covid-19 virüs salgını sürecini mali açıdan minimum hasarla atlatabilmesi amacıyla 9 maddelik destek paketini deklare etti.

 • 31.03.2020 tarihinde ödenmesi ihtiyaç duyulan tüm kredi borçlarının ana para ve faiz ödemeleri ötelenecek.
 • Kredi borçlarının taksitleri 3 ay ertelenecek. Aynı şekilde kredi kartlarının  ödemeleri de 3 ay öteleme imkanı getirildi.
 • Bireysel kredi gereksinim duyan esnaf ve vatandaşların kredi başvurularını Vakıfbank Mobil, İnternet bankacılığı ve KSY limitler üstünden karşılanabilecek.

Vakıfbank mobil İnternet bankacılığı ve ATM’ ler üstünden yapılamayan işlemler Vakıfbank şubelerinden saat 09:00 ila 17:00 saatleri içinde yapılabilecek.

Halkbank Kredi Erteleme  Müjdesi 23.03.2020

Halkbank covid-19 salgınına karşı finansal istikrar önlemlerini kapsayan destek paketini deklare etti.

 • 31.03.2020 tarihinde kadar taksit faiz ve anapara ödemelerini nakit akışı bozulmuş olduğu için gerçekleştiremeyen firmalara ve müşterilerine önümüzdeki 3 ay süresince (Nisan- Mayıs ve Haziran) erteleme müjdesini verdi.
 • Personel maaşlarını Halk bankasından ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonu itibariyle istihdam yitirilmesine ve işsizliğe niçin olmaması amacıyla önümüzdeki  Nisan Mayıs ve Haziran ayı personel maaş gideri kadar ek limit imkanı verilecek.
 • Halkbankası da işsizliği önlemek amacıyla firmalara ilave limit imkanı getirdi.
 • Halkbankası üstüne keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla; genel kredilerin limitleri arttırılarak, nakit kredi limiti verilecek.

Kamu bankaları olan Vakıfbank, Ziraat bankası ve Halkbank Nisan Mayıs ve Haziran ayı vadeleri gelecek olan kredilerin anapara ve taksit ödemelerini 3 ay süre ile faizsiz olarak erteleyecek.

Halkbank 25 Bin Lira Esnaf Kredisi Veriyor

Halkbank Gömü ve Maliye Bakanlığı yardımıyla İşletme Finansman Desteği 6 ay geri ödemesiz olarak 36 ay vadeli ve  % 4.5 faiz oranları ile tüm esnafa Paraf Esnaf Kart Desteği olarak da 25.000 TL nakit kredi ve 25 bin lira limitli 3 ay geri ödemesiz 12 ay vadeli ticari kart desteği verileceği deklare etti.

İşbankası Kredi Erteleme Başvurusu

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafınca hususi bankalara meydana getirilen erteleme çağrısı ve destek çağrısına ilk cevap İş bankasından geldi.

Koronavirüs salgını sebebiyle nakit akışı bozularak önümüzdeki ayın kredi ödemelerini yapamayacak olan esnaf şirket ve işyeri sahiplerine müjde İş bankasında da geldi. Kamu bankalarının erteleme ve destek paketi çalışmalarına İş bankası da eklendi. İş bankası 30 Nisan 2020 evveliyatına  kadar ödenmesi ihtiyaç duyulan anapara, faiz ve taksit ödemelerinin 30 Haziran 2020 evveliyatına kadar erteleneceğini duyurdu. İş bankasının destek paketinde dikkat çekici detaylar ise şu şekilde;

 • Şirket sahiplerine sektör ayrımı yapılmadan Iktisat istikrar paketi kapsamında yer edinen Gezim, lojistik, AVM perakende sektörleri olmak suretiyle ödemesiz dönem dahil olmak suretiyle tüm desteklerin verileceğini deklare etti.
 • İş bankası müşterisi olsun olmasın firmaların 3 aya ilişik maaş ödemelerini işçi çıkarımı yapmamaları kaydıyla ilave kredi tahsisi suretiyle ödenmesine katkı sağlanacak.
 • İş bankası şubeleri haricinde dijital ortamlardan yapılacak her türlü EFT /havale işlemlerinden 30.04.2020 evveliyatına kadar parasız gerçekleştirilecek.
 • POS ve ÖKC ücretleri 3 ay ertelenecek.
 • Bireysel müşterilerin İş bankasından kullanmış oldukları tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerinin de 3 ay erteleneceği müjdesi verildi.

Berat Albayrak tarafınca Hususi bankalar için meydana getirilen erteleme ve destek çağrısına devletimizde etkinlik gösteren öteki hususi bankalarında eşlik  etmesi umut ediliyor.

Vakıf Katılım Borç Erteleme

İşbankasından destek açıklamasından sonrasında Vakıf Katılım da bireysel ve kurumsal fon kullanan müşterilerinin talep etmeleri halinde 30.06.2020 evveliyatına kadar ki taksit ödemelerinde esneklik sağlayacağını belirtti.

Bankaların destek paketlerine

 • Akbank,
 • Ziraat Katılım,
 • Kuveyttürk,
 • Eximbank ve Denizbank ta birlikte rol aldı. Bankalar korona sebebiyle kredi taksit ödemelerini ertelediklerini deklare etti.

Denizbank Kredi Borcu Erteleme

Denizbank bireysel ve ticari müşterilerin talep etmeleri halinde 30 Nisan’ a kadar olan anapara, faiz ve  taksit ödemelerini mevcut koşullarda 30 Haziran’ a kadar ertelendiği açıklandı

Türkiye Iktisat Bankası Ekonomiye Destek Paketini Deklare etti

TEB bankası 24 Mart 2020 tarihinde iktisat destek paketini deklare etti. Coronavirüs ile savaşım de müşterilerinin yanında bulunduğunu belirten TEB bankasının destek paketi maddeleri ise:

TEB’den kredi kullanan bireysel ve tüzel müşteriler için yaşanmış olan salgın sebebiyle ödeme sorun çekmeleri durumunda, 30 Nisan’a kadar olan anapara ve faiz ödemelerini aynı koşullarla 3 ay ertelenecek.

25 Mart zamanı itibariyle CEPTETEB, CEPTETEB İŞTE ve Kurumsal İnternet Şubesi üstünden meydana getirilen havale ve EFT işlemlerinden 30 Nisan’a kadar harcama alınmayacaktır.

Müşteriler “ÜÇ Banka Tek ATM” noktalarından para çekme, yatırma, bakiye görüntüleme ve kredi kartı borcu ödeme benzer biçimde işlemleri 30 Nisan’a kadar parasız gerçekleştirebilirler.

Müşterilerin ticari faaliyetlerini sürdürebilmesi için desteklenmesi mevzusunda banka çalışmalarına devam etmektedir.

Korona Sebebiyle Esnafa 3 ay Kredi Borcu Erteleme ve Faiz

Zira kıraathanesini çalıştıramayan esnaf, ürününü satamayan kişilerin aylık geliri düşeceğinden kredilerin geri ödemesinde yapılandırma yada yeni faizsiz finansman desteği sağlanmasının uygun olacağı ön görülmektedir. Bu kapsamda hükumet tarafınca;

1- Perakende, Yiyecek-İçecek, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Konaklama, Lojistik-Ulaşım, Beyazperde-Tiyatro ve Tekstil-Konfeksiyon sektörlerinde; Belirtilen sektörlerde muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primleri NİSAN MAYIS VE HAZİRAN ödemeleri 6’şar ay ertelendi.

2- Covid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bu firmalara ilave finansman desteği sağlanacak.

3- İşleri negatif etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnafların Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

4- Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.

5- KGF limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden negatif etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve güvence açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.

 6- Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline mücbir sebep notu düşülmesini sağlanacak.

Bu ve benzeri finansman haberlerini güncel devletdestekli facebook sayfamız üstünden de takip edebilirsiniz.


About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>