Damlama Sulama ve Sondaj İçin Devlet Desteği (HİBE)

Devlet bir oldukça mevzuda vatandaşlarına destek verirken sondaj ve sulama alanları içinde Devlet destekli sondaj ve sulama kredileri olduğu doğrudur. Bu kredilerden bahsetmeden ilkin sondaj sulamasının iyi mi yapıldığına dair bilgiler vereceğim ve hemen sonra devlet desteğiyle kredi veren bankaların isimlerini ve avantajlarını sunacağız.

Sondaj İle Sulama Iyi mi Yapılır?

Sondaj delik açmaya yarayan yöntemlere verilen addır. Kayaları parçalamak, delikte kesiler açmada yürütülen sondalama işlemidir. Sert kayalarda ve her türlü zeminlerde su sondajı yapılmaktadır. Kaya ortamında hava sirkülasyonu ile, yumuşak zeminlerde balçık sirkülasyonu ile yapılmaktadır. Sondaj makineleri çeşitlilik göstermektedir. Bu makineler sırayla şu şekilde yer almıştır.

 • Rotari sondaj makineleri
 • Kombine çalışan sondaj makineleri
 • Hususi amaçlı sondaj makineleri
 • Kızaklı sondaj makineleri
 • Darbeli sondaj makineleri
 • Bindirilmiş sondaj makineleri

Yukarıda saymış olduğumuz sondaj makineleri yardımıyla çeşitli alanlarda ve bölümlerde sulama işlemleri yapılmaktadır.

Devlet Destekli Sondaj ve Sulama Kredisi

Devlet sondaj ve sulama kredileri ile vatandaşlarına destek vererek onların kazanmasına destek sağlamaktadır. Bu sebeple devletin anlaşmalı olduğu bankalardan sondaj kredisi çekerek ihtiyacınız olan limite haiz olacaksınız. Devletin anlaşmalı olduğu bankalar ise Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank olarak yer almıştır.

Ziraat Bankası Sondaj Kredisi Veriyor

Ziraat bankası sondaj kredisi için başvuruda bulunan vatandaşlar için kredi imkanı sağlanmaktadır. Sondaj kredisi gerçek ve tüzel kişiler arasından çiftlik belgesine haiz olan yurttaşlarımıza verilecektir. Bu krediye başvuruda bulunana vatandaşların sıfır faiz ile kredi olanağına haiz olması mümkün olacaktır. Bu kredi için başvuruda bulunan vatandaşların aslolan hedefi ise sondaj kredisinden yararlanarak kafi aşama de sulanmayan arazilerin sondajlar yardımıyla rahat ve verimli bir halde sulanması hedeflenmektedir. Bununla birlikte sondaj sulama işlemlerinden yararlanan yurttaşlarımız tarla, arazi ve bahçelerini sularken bununla beraber karlı üretimlerde bulunmuş olacaklardır.

Ziraat Bankası Sondaj ve Sulama Kredisine Başvuruda Bulunmak İçin Lüzumlu Olan Evraklar Nedir?

 • Ziraatçi kayıt belgesi
 • İlgili oda kayıt belgesi
 • Vergi levhası
 • Kimlik fotokopisi ve aslı
 • Kredi başvurusunda güvence için verilecek olan belge
 • Kira sözleşmesi yada tapu kontratı

saymış olduğumuz belgeleri tamamlamış olduğunuz taktirde kredi imkanlarından yararlanabilir ve istemiş olduğunuz kredi tutarına haiz olabilirsiniz.

Damla Sulama Kredisi

Damla sulama suyun süzülerek suluma yapılacak olan alana damla halinde sulama yapma şekline verilen addır. Damla sulama toprak altına yerleştirilen ufak damacanalar şeklinde bulundurulan depolardan suyun süzülerek toprak üstüne yada toprak altına su verilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Büyük araziler, tarlalar, seralar için damla sulama oldukça maliyetli olduğundan devlet destek vererek bu sulama tekniğinden yararlanmanız için kredi imkanları sunulmaktadır. Ziraat bankası tarafınca verilen bu kredi çağıl sulama kredisi olarak adlandırılmaktadır.

Damla sulama ve sondaj sulama tekniğinden yararlanan çiftçiler için devletin anlaşmalı olduğu bankalar kredi imkanları sağlamaktadır. Bu krediler detaylı informasyon edinmek istiyorsanız eğer size en yakın bulunan kamu bankalarının şubelerine başvuruda bulunabilir ve detaylı bilgiler alabilirsiniz. Sizde Devlet destekli sondaj ve sulama kredisi için Ziraat bankası şubelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Daha çok informasyon almak için tıklayınız.

2020 senesinde Ziraat Bankası ile Ziraat Kredi Kooperatifleri tarafınca düşük faizli kredi kullandırılmasını içeren bir protokol imzalanmıştır. Bu protokole nazaran çağıl basınçlı sulama mevzusunda da kredi desteği sağlanması kararlaştırılmıştır.

Ziraat Bankası Çağıl Basınçlı Sulama Kredisi

Tarımsal üretim yapanların, ihtiyaçlarının karşılanması, mikro sulama, yağmurlama şeklinde sistemlerin kurulması amacı ile kredi imkanı bilinmektedir. Kredi başvuruları 2020 senesinde da devam edecek ve 2020 yılının sonuna kadar alınacaktır. Sulama sistemi için elektrik kullanımı, kuyu açılması, suyun araziye taşınması şeklinde mevzular kredi kapsamında değerlendirilmektedir.

Su çıkarmak için yapılacak olan kazılar sonrası kuyu açılması mevzusunda alınacak olan yatırım kredileri yalnız arama belgesine haiz olan kazı işlemleri ve mevcut kuyular için kullandırılacaktır. Devlet Su İşleri tarafınca yapılacak araştırma sonrası ruhsat verme durumu söz mevzusu olacaktır. Data formu düzenleyerek bu formu Ziraat bankasına ve Ziraat Kredi Kooperatiflerine sunmanız gerekmektedir.

Alınan suyun tarla içine taşınması, meyve ağaçları ve bağların sulanmasında kullanılacak olan yüzey altı damlama sulama, mikro yağmurlama ya da yağmurlama sistemlerinin kurulması vb. mevzularda kredi verilmektedir. Çeltik üretimi haricinde suyu kuyusu açma faaliyetlerinde bulunmak isteyip çağıl basınçlı sistemleri kullanmayan kişilere destek sağlanmamaktadır. Eğer zirai kredilendirme belgesi var ise, sulama ekipmanlarının alınmasında yatırım dönemlerine ilişik krediler kullandırılacaktır. Çağıl basınçlı sulama kredisi için verilecek olan kredi üst limiti 5.000.000 TL olarak belirlenmiştir. Yatırım döneminde kredi faizsiz olarak kullandırılırken, işletme süreci için faiz indirimi yapılmamaktadır. Tarımsal sulama hibe desteği de alabilirsiniz.

Damlama sulama ve sondaj doğrusu özetle çağıl basınçlı sulama sistemlerinin kurulumu için devlet tarafınca verilen desteklerden yararlanabileceğiniz şeklinde Ziraat Bankası tarafınca sunulan faiz indirimli kredilere de başvurabilirsiniz.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>