Deprem Kredisi 2020 (ACİL DESTEK)

Zelzele, sel benzer biçimde naturel felaketlerden etkilenen esnaflara can suyu niteliğindeki destek kredileri 2020 senesinde da verilmeye devam ediyor. Son zamanlarda çoğunlukla yaşadığımız ve kaygı yaratan depremler ülkemizin malesef kaçınılmaz gerçeği, Depremden etkilenen esnaflara yönelik bankalar tarafınca 1 yıl ötemeli destek kredileri veriliyor. Son olarak 6 büyüklüğünde meydana gelen Elazığ ve çevresindeki depremden negatif etkilenen ve faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan esnaflara yönelik devlet kredi desteği veriyor.

Zelzele bölgesinde etkinlik gösteren Kobilere destek sunar bu şekilde de bitmiyor. Zelzele bölgesindeki 50 den fazla istihdam elde eden işletmelere depremden zarar görmeseler bile İmalat endüstri işletme kredisi faiz desteği programı kapsamında  150 bin liraya kadar faizsiz kredi verileceği duyuruldu.Bunun yanında Halkbankası ve Ziraat bankası esnaf ve çiftçilerin kredi borçlarını 1 yıl ertelediklerini ve 50 bin liraya kadar 5 yıl vadeli finansman desteği verecekleri deklare etti. 

Acil destek kredisi Malatya ve Elazığ bölgelerinde yaşanmış olan depremden ziyan olan esnaf ve Kobilere sağlanacak.

Zelzele Mağduru Esnafa Devlet Desteği

Zelzele mağduru esnafa Kosgeb acil destek kredi desteği veriyor. Depremden ziyan olan firmalar için KOSGEB acil destek kredisine başvurular başladı. Başvurular alınmaya başlanıyor. Kosgeb acil destek kredisine Elazığ ve Malatya illerinde ve ilçelerinde depremden hasar gören ve belgeleyen tüm firmalar başvurabilir.

Kosgeb Veri tabanına kayıtlı işletmeler, Akbank, Ziraat bankası, Halkbank benzer biçimde faizsiz kredi desteğe vermeye hazırlanan bankaların şubelerinden birine ve Kosgeb kurumuna şahsen direkt başvuruda bulunarak yapabilecekler. Kosgeb veri tabanına kayıtlı olmayan işletmeler ise Kosgeb veri Tabanına kayıt yaptırdıktan sonrasında zelzele zararını onaylattıkları belge ile beraber bankalara başvuruda bulunabilirler. Kosgeb resmi ineternet sayfası ve 444 1 567 Kosgeb Davet merkezinden müracaat için detaylı data alabilirler.

Acil destek kredi programı ile devletimizde yaşanmış olan naturel afet zelzele, sel yangın vb. benzer biçimde mal ve can yitirilmesine uğramış esnaf ve Kobilerin en kısa sürede toparlanmasını, yığın ve üretim pazar kaybı ve işsizlik benzer biçimde ekonomik kayıpların en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. İlgili destek kredisi ile zelzele bölgesinde ziyan olan ve faaliyetleri negatif etkilenen işletme sahiplerinin şartlarının iyileştirilmesi ve sıkıntılarının azalması hedefleniyor.

Kosgeb Acil Destek Kredisi Başvuruları

Elazığ depreminin yaraları sarılmaya devam ediliyor. Depremden ziyan olan Kobi ve esnaflara  faizsiz kredi desteği sağlanacak. Acil destek kredisi programı kapsamında 100 bin liraya kadar 1 yıl geri ödemesiz faizsiz kredi desteği esnaflara 2020 yılı içinde sağlanacak başvurular alınmaya devam ediyor. Depremden negatif etkilenen ve iş bölgeleri yıkılan Kobi ve esnaflara anlaşmalı bankalardan işletme başına 100.000 TL’ ye  kadar 12 ay geri ödemesiz 2 yıl vadeli faizsiz kredi kullanabilecekler.

Bunun yanında daha öncesinden Kosgeb ile anlaşmalı bankalardan faizsiz Kosgeb kredi desteği alan ve borcu olan Kobi’lerin 2020 yılı ödemelerini de 1 Ocak 2021 evveliyatına kadar ertelenecek.

Kosgeb acil destek kredisinden Elazığ’ daki zelzele felaketinden ziyan olan ve zarar durumunu İlgili valilik, kaymakamlık benzer biçimde resmi makamlardan belgeleyen İşletme sahiplerine ve esnaflara işletme başına olmak suretiyle  yararlandırılacak.

Kobilere sağlanacak Acil destek kredisinin üst limiti 100.000 TL olacak. Krediye ilişik faizin tamamı Kosgeb tarafınca karşılanacak. Kredi vadesinin ilk 12 ayı ödemesiz, kalanı 3’er aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay olarak uygulanacak. Güvence sıkıntısı çeken işletme sahibi ve esnaflar için KGF devreye girecek.

Acil Destek Kredisi Veren Bankalar 2020

Elazığ ve Malatya’ da kobilere acil destek kredisi verecek olan bankalar Kosgeb ile aralarında antak kalma protokolü imzalamış olan bankalardır.

Depremden ziyan olan işletme sahiplerine işletme başına 100.000 TL üst limitli olacak şekilde 24 ay vadeli faizsiz kredi desteği sağlanacak ve verilen kredide işletilecek olan tüm faizi Kosgeb kurumu karşılayacak.

Kosgeb ile anlaşmalı olan kamu bankaları olan;

  • Ziraat bankası,
  • İş bankası,
  • Halkbank

depremzede esnafa Acil destek kredisi vermeye hazırlanıyor.

Bu bankalar esnaf ve kobilerin kredi talep etmeleri halinde Acil destek kredisi verecek. Kosgeb ile aralarında imzaladıkları protokol kapsamında Elazığ bölgesindeki depremzede esnafların Acil destek kredisi kapsamında 100 bin lira tutarında 24 ay vadeli ilk yıl ödemesiz olarak sunulacak olan faizsiz kredi desteğine başvuruda bulunmak isteyenler bankaların şubelerinden müracaatta bulunmaları kafi olacak.

Bunun yanında Akbank da depremzelerin yanında olacak.

Akbank satın alan olan ve depremden ziyan olan esnafların kredi kartı ödemelerini 3 ay faizsiz erteleyecek. Gene depremden ziyan olan esnaflara Akbank tarafınca kullandırılan tüketici kredilerinin Kobi ve esnafların talep etmeleri durumunda taksit ödemelerinin 3 ay süreyle faizsiz erteleyecek.  Zelzele bölgesinde yaşayan Akbank müşterilerinin ortak ATM kullanımları 1 ay parasız olacak ve depremzedelerin havale işlemleri parasız olacak.

Kosgeb Ödemeleri 2021 Evveliyatına Kadar Ertelendi

Kosgeb ile anlaşmalı bankalar tarafınca 2018 yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı ve Kobi Finansman Destek Programı’ndan yararlanmış olan ve geçmiş dönem kredi geri ödemeleri devam eden Elazığ işletme sahiplerine ve işletmelerine Kosgeb kredi geri ödemeleri Ocak 2021 evveliyatına ertelendi.


About admin

Check Also

En Çok Puan Kazandıran Avantajlı Kredi Kartları 2020

Hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giren kredi kartları bizlere sağlamış olduğu kolaylıklar ile her geçen gün kullanımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>