Devlet Ağaçlandırma Teşvik ve Hibe Destekleri

Devlet ağaçlandırma için finansal destek sağlamaya devam etmektedir. Sadece bunun için bir proje sunulması gerekiyor. Badem yetiştiriciliği ve hususi ağaçlandırma projeleri için devlet bağışlama sunuyor. Ayırca Orman Genel Müdürlüğü tarafınca ceviz fidanı ekerek ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilerimize de destek sağlanıyor.

Ağaçlandırma İçin Devlet Desteği Iyi mi Alınır?

Ziraat ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma için teşvik kredileri vermektedir. Devlet yardımıyla ağaçlandırma iyi mi yapılır özetlemek gerekirse ağaç dikmek girişimciden, arazi de ücretsiz bir şekilde devletten tahsis edilince tüm verilen teşvikler için birçok girişimci müracaat yapmaktadır. Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü tarafınca hususi ağaçlandırma emekleri için verilen teşvikler ile boş orman ve bozuk orman arazileri Hazineye bağlı uygun alanlar ağaçlandırılarak tekrardan ıslah edilecektir. Bu amaçla tekrardan kazandırılacak alan projesi ile hususi ağaçlandırma emekleri ile bozuk ve boş orman alanları canlandırma faaliyetleri meyvelerini vermeye başladı. Bu zamana kadar meydana getirilen hususi ağaçlandırma emekleri ile 80 bin hektar tekrardan ıslah edilerek ormanlara kazandırıldı.

Orman Su İşleri Bakanlığı Ağaçlandırma Yönetmeliği Değişikliğine Gitti

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafınca hazırlanan hususi ağaçlandırmayla ilgili yönetmelik değişikliği ile yeni bir yol haritası belirlendi. Bu çerçevede Ağaçlandırma ve Aşınma Kontrolü Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik geçtiğimiz yıl 11 Ocak tarihindeki Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu yönetmeliğe gore hususi ağaçlandırmalarda bugüne dek uygulanan, gerçek ve tüzel kişilere kredi, köy tüzel kişiliklerine bağışlama desteği uygulaması kaldırıldı. Bunun yerine, orman köylüsü olup orman köyünde ikamet edenlerin ceviz ve badem benzer biçimde gelir getirici türlerle, en fazla 30 dekara kadar alanda yapacağı hususi ağaçlandırmalarda yüzde 65 bağışlama; öteki gerçek ve tüzel kişilerin yapacağı hususi ağaçlandırmalarda ise yüzde 25 bağışlama uygulaması getirildi.

Ceviz Badem Antepfıstığı Ağaçlandırma Devlet Destekleri

Devlet desteği ile ağaçlandırma nasıl yapılır

Devlet yardımıyla ağaçlandırma iyi mi yapılır

Hususi ağaçlandırma projesi ile dikilecek olan ağaçlardan en oldukça badem ağaçları tercih ediliyor. Bunun yanında ceviz, defne, kestane, harnup, fıstıkçamı, zeytin ve antepfıstığı tercih edilen gelir getirici meyve türleri de en oldukça tercih edilen ağaç türleridir.

Devlet hususi ağaçlandırma projesi ile destek verdiği hususi ağaçlandırılan ormanların yarısı da gelir getiren meyve ormanlarından oluşuyor. Gelir getirici meyve ormanlarından elde edilmiş ürünler de orman sahibine kalmaktadır. Bu şekilde yatırım maliyeti olmaksızın değişik alanlardan ek gelir sağlama imkanı şirketlere sunulmuş oluyor.

Hususi Ağaçlandırma Kredi Miktarı

Fazlaca hususi bir projeye imza atan Orman Bakanlığı devlet tarafınca verilen kredi imkanlarıyla da adından söz ettiriyor.  Devletin hiçbir karşılık almadan tahsis etmiş olduğu bu projede fidan, arazi hazırlıkları emekleri, dikim, ekim bedeli ve üç senelik bakım giderleri 30 yıl vadeli ve sonradan ödemeli krediler ile karşılanıyor.

ağaçlandırma-devlet-desteği

Ziraat ve Orman Bakanlığı ağaçlandırma teşvik ve kredileri vermektedir.

Ağaçlandırma Devlet Desteği

Türkiye’ de gerçek ve tüzel şahıs ormanlarının tekrardan canlandırılması ve orman sahibi olabilmenin yolunu ve ıslah edilmesi emekleri 1986 senesinde çıkarılan yönetmelikle açtı.  Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca uygulanan proje ile 81 bin hektar alanda hususi ağaçlandırma emekleri bu teşvikler ve destek sunar ile yapılmaktadır. Hususi ağaçlandırma projesi ile meyve ürünlerinin yetiştirilmesi ve asli orman ağaçlarının dikimi gerçekleştirilerek bu zamana kadar binlerce hektar arazi ağaçlandırılarak ormanlarımız ülkemize kazandırıldı. Bu zamana kadar dikimi meydana getirilen milyonlarca ağaç dikimi yardımıyla  tüzel ve gerçek orman sahiplerininde gelir getirecek ek bir maliyetsiz yatırım araçları ülkemize kazandırılmakta ve kazandırılmaya devam edilmektedir.

Hususi Ağaçlandırma Süreci Iyi mi İşler?

Hususi ağaçlandırma projesi başvurusunda bulunan tüzel şahıs şirketleri ağaçlandırma yapacakları alanlar için bağlı bulundukları Tecim yada Endüstri odalarından etkinlik belgesi almaları lüzumlu. Bunun yanında tüzel kişiliğe haiz şirketlerin haiz yada ortaklarının imza sirküleri ve ana sözleşmelerini de müracaat dilekçeleriyle beraber Orman Genel müdürlüklerine ibraz etmeleri gereklidir. Orman Müdürlükleri ağaçlandırma yapılacak olan saha tahsislerini sonuçlandırmakta ve yapılacak olan saha ve arazilerin 1/250000 ölçekli harita durum planları ve koordinat özet çizelgelerini ve hususi ağaçlandırma izin raporunu bağlı bulundukları Orman İl müdürlüklerine göndermektedir. Tüm bu süreçlerde saha tahsisi meydana getirilen şahıs yada kurumlara, ağaçlandırma yapacakları projelerini doksan gün içinde ormancılık bürolarına onaylatmaları mevzusunda tebligat göndermekte ve şahıs yada kurumların bu projelerini il müdürlüklerine teslim etmeleri icap ettiğinin yazılı olduğu tebligatı orman müdürlüklerine ibraz etmeleri gerekiyor. Teslim edilen projeler Orman Müdürlükleri tarafınca 15 gün içinde arazide ve büroda incelemelerinin yapılmasının arkasından onaylanan projeler Orman Bölge Müdürlüklerine ve Genel Müdürlüklere gönderilmektedir. Hususi ağaçlandırma sahaları  yapılacak olan orman ve sahanın teslimi ise projenin Bölge müdürlüğü yada Genel müdürlüğe ulaşmasının arkasından 15 gün içinde yapılması gerekiyor. Hususi ağaçlandırma ile ilgili daha çok data almak için tıklayınız.

Orman Müdürlükleri tarafınca proje ile ağaçlandırma meydana getirecek kurum ve kişilere araziler ücretsiz bir şekilde verilmektedir. Proje süresinin sonuna kadar parasız verilen saha, alan ve arazilerin tahsislerinin yanında gömü arazileri de 49 yıllığına ağaçlandırma yapılması için de verilmektedir.

özel-ağaçlandırma

Devlet Desteği İle Ağaçlandırma Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Arazi sahiplerinin arazilerinde meydana getirilen ağaçlandırma işlemleri için arazi vergisinde de indirim kolaylığı sağlanmaktadır. Orman Bakanlığı tarafınca proje sonuna kadar ücretsiz bir şekilde verilen arazilerin gene proje süresinin sonuna kadar da teknik yardım imkanı da sağlanmaktadır. Ön etüt raporu ve projelendirme ücretsiz bir şekilde yapılmakta, uygulama projesindeki arazi hazırlıkları, arazinin tel ile çevrilmesi, fidan dikimi, fidan bedelleri, üç senelik bakım giderleri için düşük faizli krediler verilirken, köy de meydana getirilen ağaçlandırma faaliyetlerinde projelerde belirtilen tutarın tamamı kadar bağışlama edilmektedir.

Devlet destekleri ile meydana getirilen ağaçlandırma çalışmalarını yapmak isteyen hususi ve tüzel kişiliğe haiz işletmeler başvurularını ağaçlandırma yapacakları sahanın yerini gösteren haritası, krokisi ile birlikte işletme şefliğine yapmalar gerekiyor.Başvurular sahanın bulunmuş olduğu tüm ORMAN işletme şefliği, işletme müdürlüklerine yada bölge müdürlüklerine yapılmaktadır.


About admin

Check Also

Esnafa Çiftçiye ve Girişimciye Özel Teşvikler

Devletimiz geçtiğimiz yılda hayvancılık ve ziraat ile uğraşan çiftçilere, üreticilere, kendi işyerini açmak isteyen esnaf …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>