Devlet Ahır Hibe Destekleri 2020’de Devam Ediyor!

2019 Senesinde başlayıp 2020 dahil oplu 2023 yılına kadar %50 bağışlama olarak verilen ahır projeleri için devletimiz, DAP, GAP, KOP ve DOKAP kapsamındaki iller için de yer edinen çiftçilerimize desteklerini sürdürmeye devam etmektedir. Ek olarak ister bu bölgelerde yer alın ister almayın Ziraat Bankası A.Ş. tarafınca da senelik %4 benzer biçimde nerede ise faizsiz denilecek kadar simgesel oranlar ile desteklenmekte siniz. Sıfırdan ağır meydana getirecek olan çiftçilerimiz, yada mevcud barınaklarını büyütmek yada modernize etmek isteyenler, örnek ahır projelerinde yer almış olduğu bu haberimizi okumadan yatırım yapar iseniz eğer zararı dokunan çıkarsınız.!

Devlet Bağışlama Ahır Desteklemeleri Nedir?

İster açık olsun ister ise kapalı besicilik meydana getiren çiftçilerimizin kesinlikle en büyük yatırım mevzularından bir tanesi de barınaklar dır. Hayvanların gereksinimlerine nazaran projelendirilmiş olan barınaklar daha oldukca çiftçimizin kış aylarını rahat bir halde geçirmesini sağlamaktadır. Yemleme ve sulama kanalların dan tutunda ahırların havalandırılması ve aydınlatılması oldukça maliyet gerektiren yatırım konularının başlangıcında gelmektedir. Kış ayların soğuna, yaz aylarının da sıcağına uygun şekilde projelendirilmiş olan barınaklar bir oldukca hayvansal hastalığında önüne kuşkusuz geçmekte, çiftlerimizin kayıplarını minimumun en alt seviyeye düşürmektedir. Oldukça maliyet gerektiren bu yatırımlar için çiftçimiz nakit para bulmakta zorlandıklarını çoğumuz bilmekteyiz. Bu durumunda çiftçilerimiz eğer arzu ederler ise Türkiye’nin her neresinde olur ise olsun Ziraat Bankasından düşük faizli krediler den istifade edebilmektedirler. Ek olarak gene devletimiz 2020 senesinde de devam eden DAP, GAP, KOP ve DOKAP kapsamındaki iller de olan çiftçilerimizin de proje kapsamındaki ahır yapımları için harcamaların yarısına bağışlama kısaca tamamen devlet tarafınca geri ödemesiz olarak teşvikler sunmaktadır. Bu iki şekilde de sizlere sunulan imkanlardan peki geç kalmadan iyi mi başvurabilecek siniz ? Sizlerden istenilen şartlar nedir ?  İşte tüm ahır desteklemeleri ile detaylar..

DAP, GAP, KOP ve DOKAP Ahır Destekleri 2020 Senesinde Da Devam Etmektedir!

2020 senesinde ahır yapımı için çiftçilerimize sunulan %50 oranındaki bağışlama imkanları 2020 yılına kadar da sürmektedir. Geçtiğimiz senelerde bir oldukca proje bölgesindeki çiftçilerimiz devletimiz den yaptıkları ahır yatırımları için teşvik almış ve oldukça güzel projelere imza atmışlardır. Meydana getirilen projelere deki örnek resimleri sizler için aşağıda yer verdim.

2020 senesinde de devam edecek olan ahır bağışlama desteklemeleri için başvurular Ocak ayının 1 itibarı ile başlayıp Mart aynın son gününe kadar sürecektir. Teşviklerden yararlanmak isteyen çiftçilerimiz bu müracaat tarihlerinden ilkin kesinlikle bağışlama projesinin uygulanacağı illerde yatırım yapmaları gerekmektedir. Peki bu talihli illerimiz hangileridir, gelin hep beraber bir göz atalım.

Ahır Bağışlama Projesindeki İllerimiz Hangileridir?

Geçtiğimiz yıllarda projeden istifade edecek olan ilimiz 35 iken güncellenen genelgeye nazaran bu il sayısı 41 kadar çıkarılmıştır. Özellik ile Konya Ovası Projesine bir oldukca yeni ilimiz dahil edilmiştir. En güncel haline nazaran ahır bağışlama 2018 destekleri sağlanan illerimiz aşağıdaki gibidir.

  • Doğu Anadolu Projesi İllerimiz; Tunceli, Van, Sivas, Bingöl, Bitlis, Ardahan, Malatya, Muş, Kars, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Hakkari ve Kars İllerimiz ve bu illerimize bağlı tüm ilçelerimiz.
  • Cenup Doğu Anadolu Projesindeki Tüm İllerimizin Sıralaması; Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Batman, Adıyaman, Diyarbakır, Kilis, Gaziantep, Mardin.
  • Konya Ovası Projesi Güncel Desteklenen İl Listemiz; Niğde, Yozgat, Nevşehir, Karaman, Aksaray, Kırıkkale, Konya ve Kırşehir.
  • Doğru Karedeniz Ahır Projesindeki İllerimiz; Bayburt, Samsun, Artvin, Tokat, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Ordu ve son olarak Giresun ilimizdir.

Ağır Bağışlama Başvuruları Iyi mi Yapılmalıdır?

Müracaat vakti geldiği süre proje ilinde yatırım meydana getirecek olan çiftçilerimiz öncelik ile besicilik için istenilen alan özelliğine haiz bir ağır projesi hazırlamaları yada hazırlatmaları gerekir. Resmi gazetede de sizden istenilen alan kapasitesi büyükbaş hayvancılık için minimum 10 en fazla 49 küçükbaşlar da ise bu sayı minimum 100 en fazla ise 200 kapasiteli olması şarttır. Projeler küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığa nazaran iki şekilde hazırlanabilir. Gene resmi gazeteye nazaran hazırlanan projede destek verilecek mevzular büyükbaş için 4 küçükbaş için ise de 4 alternatiften oluşmaktadır. Bu alternatiflerin 2 si barınakları etkin olanlar için öteki 2 side yeni ahır yapımlarını kapsamaktadır. Toplam 8 alternatiften oluşan proje mevzularını sizler için sitemde yer verdim.

Bu alanlardaki yatırımları için başvurular bir tek Ziraatçi Kayıt Sistemine kayılı olanlar için Ziraat İl Müdürlüklerine aşağıdaki biçim ile yapılmalıdır. Daha ilkin bu programdan istifade etmiş ve yüz kızartıcı suçlar işlemiş olanlar bu imkanlardan yararlanamazlar.!

müracaat sonrasında çiftçimize başta taahhütname olmak suretiyle bir oldukca biçim doldurması gerekmektedir. Bu EK ‘ler resmi gazetede olduğu şekilde gene tamamı ile BURADA bulunmaktadır. 

About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>