Devlet Araç Sigortası Teklifi Alma ve Hesaplatma Sistemi 2020

Devlet Vasıta Trafik Sigortası Teklif Alma SBM Sorgulama

SBM; Sigorta Data ve Nezaret Merkezi anlamına gelmektedir. Devlet vasıta sigortalarında ki artışı ve düzensizliği dengelemek suretiyle, birçok sigorta firmasının vasıta sahiplerine aracısız olarak sigorta teklifi verme sistemini hizmete açtı. Artık sigortacılara gerek kalmadan aracınızın mecburi trafik sigortası bedelini öğrenebileceksiniz. Başlangıçta firmaların tutarları yüksek görülse de, zaman içinde bu sistem yardımıyla oluşan rekabetle, vasıta sahiplerinin düşük fiyata trafik sigortası yaptırabileceği tahmin ediliyor. Peki SBM trafik sorgulama işlemi nedir, Devlet destekli trafik sigortası sorgulama iyi mi yapılır, şimdi bu mevzuyu inceleyelim.

sbm-trafik-sigortası-sorgulama

SBM’den sorgulama yapabilirsiniz.

SBM Trafik Sigortası Sorgulama ve Teklif Alma Iyi mi Yapılır?

SBM isminde olan sistem, Sigorta Data ve Nezaret Merkezi tarafınca yürütülen bir sorgulama sistemidir. Bu sistem iki yıl ilkin faaliyete geçmiş olup, 2020 ve ilerleyen yıllarda da, daha da geliştirilmesi umut ediliyor. Sistemden yararlanmak isteyen kişilerin, masa üstü yada internete bağlı bir mobil cihazdan sorgulama yapmaları gerekiyor. Bu sorgulama sonucunda kişinin üstüne kayıtlı bulunan ve plakasını girmiş olduğu aracına ilişik, firmalar tarafınca verilmiş olan en ucuz sigorta teklifleri görüntüleniyor. Hemen hemen sistemin yeni olmasından kaynaklı olarak, bazı araçlarda sorgulama sonucunda “data bulunamadı” şeklinde mesajlarda görüntülenebiliyor. Sistemden sorgulama yapmak ise oldukça rahat. Bu işlemi aşağıda maddeler halinde anlattık.

1. Sisteme giriş yapın

Ilk olarak aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde https://www.sbm.org.tr/ adresine giriş yapıyoruz. (Resme Tıklayarak Giriş yapabilirsiniz.) Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim husus ise, bu pencerede bir tek ve bir tek T.C. Kimlik Numaranız ve Vasıta plakası sorulmaktadır. Lütfen yanlış sitelere girip, sizden kredi kartı bilgileriniz ve benzeri soruları soran formları doldurmayınız.

devlet-trafik-sigortasi-sorgulama-sbm

SBM SİGORTA SORGULAMA 1. ADIM

2. Trafik sigortası teklifi alma kısmına geçin

2. Adımda ana sayfadan parasız trafik sigortası teklifi alma kısmına geçmelisiniz. Bu sayfadan Devlet destekli trafik sigortası alma menüsüne yönlendirildiğiniz benzer biçimde, Sigorta ve data sistemi ana sayfasına ve bağlantı verilmiş iken, sistemin uygulamaları olan, mobil kaza raporu, SBMobil uygulaması ve Sigortam360 adlı Vasıta, hasar, detay tutanak sorgulama işlemlerine de ulaşılabilmektedir.

devlet-trafik-sigortasi-sorgulama-sbm-2017

SBM SİGORTA SORGULAMA 2. ADIM

3. SBM teklif alma formu doldurma işlemi

Sistemden teklif alabilmeniz için, bu sayfadan sorgulama işlemi yapmanız gerekiyor. Bunun için formda yazılı bulunan tüm haneleri doldurmalısınız. Aşağıda ki resimde sigorta teklif formunun doldurulmuş örneğini görebilirsiniz. Formun tüm hanelerini eksiksiz olarak doldurmanız, size ilişik detayları girmeniz gerekmektedir. Bu ekrandan aşağıda resimde gösterilen ve maddeler halinde yazılan sorgulardan başka data istenmemektedir. Bu sebeple ucuz sigorta için kredi kartı bilgilerinizi girin vb. uyarı ve içerikler bulunan internet sayfalarını kullanmayınız.

ucuz-trafik-sigortasi-sorgulama-2016

SBM SİGORTA SORGULAMA 3. ADIM

  1. Sekmede bulunan kimlik tipi hanesine; Tc.Kimlik
  2. Kimlik No hanesine; Seçtiğiniz kimliğe ilişik numara
  3. Plaka bölümünün ilk sekmesine il kodu (ÖRNEK 06)
  4. Plaka bölümünün ikinci sekmesine ise vasıta plakasının il kodundan sonraki detayları Örnek:AA111 A1111 vb.
  5. Güvenlik kodu doğrulama ekranı; sarı ve kırmızı renkli ekranda bulunan harf ve rakamdan oluşan karakterler
  6. Bilgilendirme formu onay kutusu: Sorgulama yapabilmek için bu kutusu seçmek zorundasınız.

Sorgulama işlemi ortalama olarak 3 dakikadan 9 dakikaya kadar sürebiliyor. Sorgulama sonucu aşağıdaki resimde görüleceği benzer biçimde sonuçlar belirleniyor. Sorgulama sonucunda sol sütunda Sigorta şirketinin adı, sırayla Prim bedeli ve izahat yer verilmiştir. Prim bölümünde yer edinen meblağ, size sunulan trafik sigortası miktarıdır.

ucuz-trafik-sigortasi-sorgulama

SBM TRAFİK SİGORTASI SORGULAMA SONUCU

Aynı sistem, android işletim sistemine haiz cep telefonlarında yapılabildiği benzer biçimde, ios kullananlar içinde mümkün kılındı. İlerleyen dönemde sistemin daha da geliştirilerek, kasko ve benzeri sorgularında bu sistemden yapılabilmesi amaçlanıyor. Bazı yorumcular, sorgulama sisteminde, firmaların isimlerini öne çıkarabilmek için, fiyatlarda mecburi bir düşüş yapılacağını savunuyorlar. Aşağıda ki resimde cep telefonundan Devlet vasıta trafik sigortası teklif alma SBM sorgulama işlemi görüntülenmektedir.

ucuz-trafik-sigortasi-sorgulama-2016

Mecburi vasıta sigorta teklifi veren firmaların, kullanıcılara sundukları rakamlar içinde kimi zaman devasa yükseklikte oranda farklılıklar olabiliyor. Uzmanlar bu durumun, araçların yaşına, motor gücüne, tipine, kasko bedelinegöre değişim gösterebileceği benzer biçimde, aracın daha ilkin kaza yapmış olup yapmadığının mühim bir etken bulunduğunu vurguluyor. Gene vasıta sahibinin aynı sigorta şirketinden daha ilkin ki yıllara ilişik hasarsızlık indirimi olup olmamasında, teklif bedelinin belirlenmesinde bir başka etken olarak karşımıza çıkıyor. Gene bazı sigorta firmalarının ve şirketlerinin ise, mecburi vasıta sigortası piyasasında ki rekabet ve düşük fiyat talebi sebebiyle, bu sektörde hizmet vermek yerine, kasko yada gayrimenkul sigortacılığına geçiş yapmak istemelerinden kaynaklandığı değerlendiriliyor.

Bu sistemin SBM Trafik Sigortası Sorgulama ve Teklif Alma işleminin yaygınlaşması sonrasında ileri ki tarihlerde artık, sigortacılara gerekseme duyulmaksızın web üstünden en uygun sigorta ve ucuz trafik sigortası sorgulama işlemi yapılabilecek ve en kısa sürede araçlara sigorta işlemi yapılabiliyor. Sigortacılara daha çok ödemeden ilkin Devlet’in SBM sistemi ile sorgulama ve teklif alma işlemi yaptıktan sonrasında başvurmanızda yarar görülmektedir.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>