Devlet Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? (KYK)

Evladı okuyan ailelere maddi yardım icra eden devlet, lise ve üniversite öğrencilerine de Devlet Bursu isminde olan terim ile KYK parası yatırmaktadır. Kredi ve Bağışlama kredi şeklinde verilen 2 değişik destek bulunmakta olup, bunlardan biri geri ödemeli iken öteki bağışlama şeklindedir.

Üniversite öğrencilerinin en büyük problemlerinden önde gelen maddi sıkıntılarını aşabilmeleri amacı ile devlet tarafınca verilen burslar vardır. Fakat günümüzde çoğunlukla üniversite öğrencilerine tüm ortaklık, vakıf şeklinde hususi şirketlerin sağlamış olduğu burslar daha fazladır. Üniversite okuyan ailelerinin maddi durumu olmayan öğrencilere sağlanan burslar ile azca da olsa öğrenciler rahat nefes alabilirler. Vakıflar ve hususi şirketlerin yanı sıra devlet tarafınca verilen geri ödemeli ve geri ödemesiz burslar da vardır.

Yabancı dil öğrenmek veye dil eğitiminizi geliştirmek isterseniz, Devlet destekli dil kurslarına müracaat yapabilir yada size uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Öğrencilere KYK Devlet Bursu Vermektedir!

Devlet bursundan kimler yararlanabilir?

Başbakanlık kısaca devlet bursu üniversite öğrencileri içinde en oldukca malum ve en oldukca müracaat meydana getirilen burslardan biridir. Bu devlet bursundan; Lisans öğrencileri, ön lisans öğrencileri (meslek yüksek okulu), açık öğretim öğrencileri (gazi, şehit evladı, anne ve babası her ikisi de ölü şeklinde), iki senelik okullardan mezun olup, dört senelik okulların üçüncü sınıfına ara vermeden intibakı icra eden öğrenciler (intibak ya da hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmez), yüksek lisans (doktora ve master) öğrencileri (hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmez), Vakıf üniversitesi öğrencileri, ÖSYM imtihan sonucunda sözel, sayısal, yabancı dil ve eşit ağırlık alanında ilk 100’e giren öğrenciler, ülke adına müsabakalara katılan, amatör ulusal sporcu öğrenciler ve ikinci öğretimde okuyan öğrenciler faydalanabilmektedir.

Nereye müracaat yapılır?

Devlet bursu, Başbakanlık tarafınca üniversite öğrencilerine eğitim süreleri süresince verilen karşılıksız burslardan biridir. Üniversite adaylarına maddi anlamda rahat bir nefes aldıracak bu devlet bursu, bilhassa geri ödemesi olmaması sebebi ile bayağı fazla tercih edilen burslardan biridir. Bildiğiniz şeklinde Başbakanlık bursu, Yurtkur tarafınca yalnız başarıya ulaşmış öğrencilere öncelik durumuna gore verilen geri ödemesiz ve karşılıksız burstur. Başbakanlık bursu KYK tarafınca verilmekte olup burs başvuruları KYK bursu olarak Kredi Yurtlar Kurumu tarafınca yapılmaktadır. Gençlik ve spor bakanlığının bünyesinde hizmet veren Kredi Yurtlar Kurumu, her yıl öğrencilere başbakanlık bursu olarak malum karşılıksız burs ve tahsil kredisi olanağı ile duracak yurt imkanları da sunmaktadır. Başbakanlık bursu almak isteyen öğrenciler başvurularını KYK bursu müracaat süreleri içinde yapmaları gerekmektedir.

ÖNEMLİ BİLGİ: Kurumu web sayfası üstünden interaktif olarak alınmaktadır. Öğrencilerin beyanlarının doğruluğu kurum tarafınca kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılmaktadır. Beyanlarının doğru olmadığı tespit edilenlerin burs hakkı iptal edilmektedir. Öğrencilerin interaktif müracaatlarını yaparken her alanı dikkatlice incelemeleri mevzuyu tam olarak kavradıktan sonrasında ilgili alanları cevaplandırmaları gerekmektedir. Hatalı tamamlanmamış yada gerçeğe aykırı beyanlarda bulunma burs alımını engellemektedir. Burs tutarları 425 TL’dir.

kyk

Müracaat yaparken beyanlar doğru olmalıdır.

Başbakanlık ve KYK başvuruları için istenen evraklar

1- Öncelik belgesi; Şehit yada gazi evladı, %40 ve üstünde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka lisesinde tamamlayanlar, anne ve babası Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Yüksek Tahsil Kredi ve Yurtlar Kurumunda çalışanlar ya da kurumdan emekli olanlar, ulusal  olmuş amatör sporcular, 2014 tarihinde Manisa Soma maden ocağında meydana gelen kaza sebebiyle babası vefat eden öğrenciler.
2- Kayıt, kimlik, yurt tutarı ve depozito tutarı dekontu,
3- 4 tane son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf,
4-%40 ve üstü engelli ebeveyni olanların,
5- 18 yaşından küçükler için kurum web sayfasından temin edilen ve doldurulan aile izin onay belgesi,
6-Aynı öğretim döneminde yüksek tahsile süregelen kardeşe ilişik talebe belgesi, kayıt tarihinden itibaren bir ay içinde ibraz edilecektir.

7- Verilen süre içince ilgili yurt müdürlüklerine kayıt yaptırmayan öğrenciler haklarını kaybedeceklerdir. 

8- Sed yardımı isminde olan destek KYK Bursundan farklıdır. Öğrencilere Sed Yardımı adlı içerikte müracaat şartları ve lüzumlu evraklar yer verilmiştir.

Devlet bursu ayın kaçında bankaya yatar?

Başbakanlık bursunu almaya hak kazanan üniversite öğrencileri bursu, alttan 3’ten fazla dersi olmadığı sürece almaya devam edebilirler. Başbakanlık bursu her ayın 7’sinde hesabınıza yatarak ödeme yapılır. Sadece önceki yazımızda da bahsettiğimiz şeklinde; Başbakanlık bursu alan bir üniversite talebesi, tahsil kredisi alamaz ve aynı şekilde tahsil kredisi alan üniversite öğrencileri de Başbakanlık bursu alamazlar. Doğrusu bir talebe hem burs hem de tahsil kredisi alamaz. Buna ek olarak; Başbakanlık bursu için müracaat aşamasında evraklarında eksiklik ya da yanlış beyan tespit edilen üniversite öğrencilerine de burs verilmemektedir. Öğrencilere Para Yardımı 2020 Başvurusu ile ilgili detaylı data alabilirsiniz.

Devlet bursu kimlere verilmez?

Giriş zamanı itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler, kurumdan daha ilkin burs ya da tahsil kredisi alan öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler, ek (artık yıl) süre tahsil gören öğrenciler, polis akademisi ile askeri okul öğrencileri, yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında tahsil gören öğrenciler, yetim maaşı ve nafaka alanlar haricinde minimum asgari ücret düzeyinde aylık yada ücretle devamlı bir işte çalışan ya da gelire haiz olan öğrenciler, gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler ve burs yönetmeliği hükümlerine gore burs almaya kafi bulunmayan öğrenciler, devlet bursu alamazlar.

Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca evladı okuyan ailelere maddi yardım yapıldığı şeklinde, okuyan öğrencilere de eğitim harcamaları için para yardımı yapılmaktadır. Mevzu hakkında detaylı data almak için öğrencilere para yardımı adlı haberimizi okumalısınız.

Öğrencilere Para Yardımı 821 TL. Veriliyor.

Devlet kurumlarından burs alamayan öğrencilerimiz, KYK haricinde burs veren hususi şirket ve finans kurumlarına da müracaat yapabilirler. Maddi durumu iyi olmayan öğrencilerimize her ay para gönderen ve burs veren birçok müessese mevcuttur. Internet sitemizden Talebe Bursları hakkında detaylı data alabilirsiniz.


About admin

Check Also

Özel İngilizce Kursu 2020 Fiyatları

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa illerimizde yabancı dil ağırlıklı kurs veren birçok merkez yabancı dil öğrenmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>