Devlet Destekli Evlilik Kredisi 10.000 Lira Nasıl Alınır?

2020 senesinde dünya evine girmeye hazırlanan genç çiftlerimize tam 10.000 Lira devletimiz den destek verilmektedir. Almış olduğunuz çeyizleri yada öteki bir oldukça düğün harcamalarınızı bu destek kapsamında verilecek olan bağışlama paralar ile karşılaya bilir, borçsuz bir düğün yapabilirsiniz. Şartları sağlamanız durumunda hem damat hem de gelin hanıma verilecek olan çeyiz parası destek başvurusunu iyi mi yapacağınızı siz çiftlerimiz için müracaat formları ile beraber yer verdik.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Şartları Nedir?

Yuva oluşturmak isteyen yurttaşlarımıza devlet teşvikli evlilik kredisi almaları için bazı şartlar konulmuştur. Aile ve toplumsal işler bakanlığı tarafınca konulmuş olan düğün kredisi şartları aşağıdaki gibidir.

  1. Düğün meydana getirecek olan vatandaşların minimum 18 en oldukça 24 yaşlarında olmalıdır. (Üniversite mezunları için üst yaş sınırı 26 dır.)
  2. Sicilinde kayıtlı herhangi bir ağır kabahat bulunmamalıdır.
  3. Kurulan komisyona maddi imkansızlığını anlatacak özellikte olmalıdır.
  4. Daha ilkin evlenmemiş olmalıdır

Tüm bu şartlara uyan yurttaşlarımız aşağıda yer edinen düğün kredisi imkanlarından faydalanabilirler.

Çeyiz Hesabı Açtırarak 18 Bin TL Bağışlama Evlilik Kredi Desteği Alabilirsiniz

2020 ‘de tekrardan gündeme gelen çeyiz hesabının destek miktarları oldukça çok bir halde arttırılmıştır. Böylece 27 yaşından ilkin başvuruda bulunan ve ilk kere yeni evlenen her Türk genci bu imkanlar dahilinde devlet ‘ten düğün hibesi alabilirler. Minimum 155 en fazla ise 1.552 TL ile yapacağınız başvurular için aşağıdaki tabloda yer edinen hibeleri alabilirsiniz.

36 Ay sistemde kalacaklar %20 Devlet desteği 6.500 Lira bağışlama
48 Ay olarak sistemde kalan yeni çiftler %22 Destek 7.500 Lira evlilik hibesi
60 Ay sistemde duran yeni evlenecek olan çiftler %25 destek oranından 9.000 TL düğün hibesi

Tabloda yer edinen bu destek sunar yalnız bir çift için hesaplanmıştır. Aynı şekilde gelin ve damat müracaat yapmaları halinde ise toplam 5 yıl sonunda devletten 18 bin TL düğün hibesi alabilmektedirler. Başvurular tüm bankalarca kabul edilmektedir.!

Devlet Destekli Düğün Kredisi Ödemeleri Ne Kadardır?

Aile ve sosyal işler bakanlığı yeni evlenenlere Nisan 2019 yılandan itibaren devlet destekli faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Yukarıdaki niteliğe haiz olan tüm T.C. yurttaşlarımız anlaşmalı kamu ve hususi bankalardan 10 bin TL faizsiz Devlet destekli evlilik kredisi kullanabilirler. 10 bin TL faizsiz evlilik kredisini 1 yıl ödemesiz sonrasında eşit taksitlerde 3 yıl ödemeli olarak geri ödeyebilirler. Bu süre zarfı içinde çocuk sahibi olan çiftlerimize çekmiş oldukları kredi 1 yıl sonrasına ödeme planını oluşturulmaktadır.

Yetim ve Devlet Yurtlarında Kalanlar Hakkında

Devlet destekli evlilik kredisi yetim yada devlet yurtlarında kalan yurttaşlarımız için geri ödemesi daha çok esnetilmiştir. Düzgüsel şartlardaki yurttaşlarımıza oranla daha ilkin yetim yada Devlet yurtlarında kalan yurttaşlarımızın evlenmeleri halinde kullanmış oldukları düğün kredisi ödemeleri 2 yıl sonrasında faizsiz olarak 4 yıl süresince eşit aralıklar ile ödeme imkanı sunulmuştur.

Devlet destekli evlilik çeyiz parası 10.000 lira nasıl alınır

Devlet destekli evlilik çeyiz parası 10.000 lira iyi mi alınır

Çeyiz Parası 15 Bin TL Iyi mi Alınır?

Hükumet yeni evleneceklere çeyiz parası adı altında bir başka daha destek sunmaktadır. Çeyiz parası ile birikim yapmak isteyenlerin yapması ihtiyaç duyulan anlaşmalı bankaya çeyiz parası hesabı açmaları ve tertipli olarak o hesaba para yatırmalıdırlar. Devlet çeyiz parası hesabına para yatıranlara yatırdıkları para miktarının oranınca 3 yıl süresince katkı oranı ödeyecektir. Maksimum devlet katkı oranı 15 bin TL’ tir.

Yetim aylığı alanlar SSK ve BAĞKUR’dan çeyiz parası iyi mi alabilirler?

SSK ve BAĞKUR üstünden yetim aylığı alan çocuklar ile emekli sandığı üstünden ise dul aylığı, yetim ve ölen işyar üstünden ana ve baba aylığı alanlar evlendikleri taktirde Toplumsal Güvenlik Kurumundan resmiyet adı olarak evlilik ödeneği, halk içinde da çeyiz parası olarak malum parayı alma hakkına sahiplerdir. Yetim aylığı alan SSK üstünden yada BAĞKUR’dan almış oldukları aylığın tam 24 katına kadar çeyiz parası alabilmektedirler. Emekli sandığında ise bu durum ölen eşin dul aylığı alan karısı yada kocası vefat eşin kız evladı ve ölen kişinin ana baba aylığı alan anası ve babası evlenmesi durumunda almış oldukları aylığın 12 katı kadar çeyiz parası alabilirler.Başvurular için SGK’na evlilik cüzdanının fotokopisini çekip, talep dilekçesini de ilave ederek vermeleri gerekmektedir.Bankalardan uygun faiz oranları ile gereksinim kredisi kullanarak da düğün giderlerinizi karşılaya bilirsiniz. Bir oldukça banka özellik ile düğün sezonun açıldığı tarih olan mayıs ayı itibarı ile yeni evlenecek olan çiftlere hususi indirimli kredi kullanma olanağı sağlamaktadır. Özellik ile bu bankalar arasından Türkiye İş Bankası 24 aya bu ay için aylık %0.99 faiz imkanı sağlamaktadır.

İş Bankası Düğün Kredisi Faiz Hesaplaması
Miktar 12 Ay 24 Ay
5.000 TL 449,54 TL 240,67 TL
10.000 TL 899,08 TL 481,34 TL
15.000 TL 1.348,61 TL 722,01 TL
20.000 TL 1.798,15 TL 962,68 TL

Eğer Türkiye İş Bankasına ilişkin herhangi bir mevduat hesabınız mevcut ise bu imkanlardan İŞTE CEP uygulaması indirerek yararlana bilirsiniz.

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>