Devlet Destekli Filmler ve Sinema Destekleri (GÜNCEL)

Beyaz perde film devlet destekleri nedir? Devletimiz her alanda olduğu şeklinde ülkemizin geleceği en parlak ve son zamanlarda yükselişe geçen ve eski günlerini aratmayan film ve beyazperde sektöründe de devlet destekleri vererek film ve belgesel yapım şirketleri ve film dağıtıcılarını yapacakları film, kısa film, animasyon, belgesel ve beyazperde alanlarında desteklemeye devam etmektedir. Her geçen yıl artış gösteren film destekleme ödemeleri ve verilen destek sunar ve devlet destekli filmler yazımızın devamında.

Kültür Turizm Bakanlık tarafınca beyazperde ve film sektörüne verilen tüm devlet destekleri yardımıyla yurtiçi ve yurtdışında meydana gelen etkinliklerle hem bölgenin kültürel yaşamına katkıda bulunulmuş, hem de Türk sinemasının ve ülkemizin tanıtımına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Beyaz perde Destek Fonları

Devlet destekli filmler

Devlet destekli filmler

Film destekleri olarak devlet;

  1. Yapım desteği,
  2. Proje yapım öncesi destekleri ve
  3. Proje yapım sonrası destekleri
  4. Kültürel ve sanatla alakalı etkinlik destekleri vermektedir.

 Yapım desteklerinde uzun metrajlı kurgu film desteği, ilk filmini gerçekleştirecek olan yönetmen desteği ve belgesel animasyon kısa film desteği verilmektedir.

Proje Yapım öncesi destek sunar ise; Araştırma geliştirme ve senaryo diyalog destekleri olarak iki destek gurubunda verilmektedir.

Proje Yapım sonrası desteklerinde ise;  Devlet beyazperde ve film desteklerinde yapım sonrası desteği müracaat esnasında istenen belgeler buradan erişebilirsiniz.

Tüm bu yapım destekleri, Proje yapım öncesi ve proje yapım sonrası desteklerine müracaat formları ve istenen belgeleri temin ederek müracaat yapabilir tüm yapım öncesi ve sonrası devlet desteklerini alabilirsiniz.

Beyaz perde ve Film Sektörü Devlet Destekleri

Beyaz perde ve film sektöründe devlet destekleri ana başlıklar halinde inceleyebiliriz. Bu destek sunar; rapor desteği, yurtdışı pazarlama desteği, yurtiçi tanıtım desteği, organizasyon desteği, arama motoru desteği, reklam desteği, tecim heyeti ve alım heyeti desteği şeklinde Türkiye’ de ve yurtdışında belirli bir kısmı yada tamamı çekilmiş olan beyazperde, animasyon, belgesel ve tv dizisi filmleri ile film sektöründe çalışan film yapımcı şirketleri ve film dağıtıcılarının yapacakları harcama ve giderlerin belirli bir kısmı destek kapsamındadır.

sinema-destek-fonları

Değişik sektörlerde meydana getirilen yardımlar söz mevzusudur.

Film sektörü

Devletin belgesel beyazperdeye, filmlere olan katkısı önceki yıllara oranla son zamanlarda artış göstermiştir. Beyaz perde destekleme kurulu kısa film, animasyon, belgesel ve senaryo alanlarında desteklerini Şubat ayında açıklamıştı. Buna gore  devlet film destekleri sayıları aşağıdaki gibidir.

Devlet beyazperde destekleri

Devlet filmlere verdiği desteklerini  Beyaz perde destekleme kurulu vasıtasıyla yapmış olduğu açıklamalarda sayıları net olarak şu şekilde belirlemiştir. Kısa film çekmek isteyenler için kısa film projelerine 575 bin 500 TL destek verecek olup, senaryo ve diyalog yazım projelerine 585 bin 500 lira destek vermektedir. Animasyon film yapım projelerinde bu sayı 100 bin lira olurken, en büyük hisse belgesel fil yapım projelerine olmuştur. Belgesel film desteğinin en büyük paya haiz olması devletin belgesel filmlere desteğinin artırarak 3 milyon 838 bin 500 lira destek vereceği ve katkı sağlayacağı açıklanmıştır. Uzun metraj filmler de  öteki alanlarda ise değişik kurul toplantılarından çıkacak karara gore destek sayıları açıklanacak. Devlet, kısa filmlerde 43 tane, animasyon da  tane, belgesel filmlerinde 62 tane senaryoda ise 51 tane olmak suretiyle 160 projeyi destekleme sonucu aldı.

2015 senesinde belgeseller 3 milyon 15 bin 500 lira ile 2014 senesinde ise 3 milyon 185 bin lira ile desteklenmişti. Her yıl artan bir grafiğe haiz olan belgesel film devlet destekleri ile devletin beyazperdeye desteği artmış görünüyor.

Devlet tarafınca en yüksek bedellerle desteklenen belgesel film yapımları Esaretin Öyküsü belgeseli ile Şule Cengiz’ e (150 bin TL) ve Kral Faruk FC İstanbul film yapım şirketleri gene 150 bin lira ile desteklenmişti.

Beyaz perde destekleme kurulu sonucuna ve destek verilen öteki film yapım projelerinin destek rakamlarını buradan görebilirsiniz.

Devlet beyazperde ve film desteklerinde devlet desteği sonucu ile toplam 40 projeye destek vereceğini açıklamıştır. Devlet film desteklerine buradan erişebilirsiniz. Bu destek sunar kapsamında ise

9 tane İlk Filmini Gerçekleştirecek Yönetmen Projesinin destek rakamı 4.200.000 TL olarak belirlenmiştir.

27 tane Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım Projesinin destek rakamı ise 18.750.000 TL olarak belirlenmiştir.

sinema-destekleri

Beyaz perde destekleri

4 tane Yapım Sonrası Projesinin   destek rakamı ise 545.000 TL olarak belirlenmiştir. Toplam 40 projenin devlet destekleri rakamı ise destek kurulu sonucu ile 23.495.000 TL olarak destek verileceği sonucu alınmıştır. Bu yıla ilişik Beyaz perde destekleme kurulu devlet destekleri son müracaat zamanı belirlenmiş olup buradan verilen desteklere ilişkin detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Bakanlık tarafınca verilen destekleri aşağıdaki sınırlar içinde değerlendirmek gerekmektedir.

  1. Bir film için bakanlık tarafınca verilecek olan toplam destek tutarı 500 bin ABD dolarını geçemeyecektir.
  2. Desteklenecek olan reklamların görüntü, marka, logo ya da reklam filmi olarak verilmesi gerekmektedir.
  3. Ülkemizin zamanı ve kültürel değerlerinin tanıtılmasına vesile olacak yapımlara verilecek olan toplam destekleme oranı yüzde 70′ i geçemeyecektir.
  4. Yurt haricinde tescil edilmiş olan markalara verilecek olan toplam destek oranı yüzde 50 olurken, meblağ ise en fazla 50 bin ABD doları olabilecektir.
  5. Tanıtım, pazarlama ve reklam şeklinde faaliyetler için verilecek olan destek oranı yüzde 60 olacaktır. Bu meblağ ise 400 bin ABD dolarını geçemeyecektir.
  6. Yurt haricinde gösterime giren filmler için yüzde 60 oranında destek verilecektir. Verilecek olan destek tutarı ise 120 bin ABD doları olacaktır.


About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>