Devlet Destekli Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? (GÜNCEL PROJE)

Isı Yalıtımı İçin Devlet Desteği

Evlerine ısı yalıtımı yaptırmak isteyen vatandaşlara, devlet destekli ısı yalıtımı kredisi verileceği söyleniyor. Bakanlık tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, ısı yalıtımı yapmak isteyenlere teşvik verilecek ve yaptırmayanlara ise vergi ile cezalandırılacak. Devlet destekli ısı yalıtımı iyi mi yapılır? Devlet enerji tüketimini en aza indirmeyi hedefliyor. Bu sebeple tüm binaların yakıt tüketimine gitmesi için Devlet kesenin ağzını açacak ve ısı yalıtımı kredisi verecek. Bağışlama ve teşvik şeklinde verilmesi planlanan bu kredi ile yalıtıma gereksinim duyan binalar tek tek tespit edilecek ve yalıtım uygulaması yapılacak.

En Düşük Faizli Konut Kredisi Veren 5 Banka şubesinin şartlarını öğrenebilirsiniz.

Günümüzde ısı yalıtımı  iç ve dış olmak suretiyle 2 değişik şekilde yapılmaktadır. Binanın konumuna, güneş ve rüzgar alma durumuna, cephesine (şimal, doğu, batı) ve öteki dış etkenlere bakılırsa yapılmaktadır. Betonarme binalar, ahşap binalar, prefabrikler ve değişik yapıya haiz binaların ısı yalıtım işlemleri birbirinden farklıdır. Bu kapsamda her binanın ısı yalıtım giderleri değişik olmaktadır. Bu sebeple, devlet destekli ısı yalıtımı projesi dahilinde, her bina için yalıtım giderlerinin bilirkişiler tarafınca tespit edileceği ve ödemelerin buna bakılırsa yapılacağı değerlendiriliyor. Apartmanların bina genelinde ısı yalıtımı yaptırabilmeleri için, kabul etmeyen ev sahipleri olsa da, bina yönetim kurulu sonucu ve oy çokluğu ile karar almaları yeterlidir.  Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince tüm sakinler kararlara uymaya mecburdur.

ısı-yalıtımı-devlet-desteği

Devlet destekli ısı yalıtımı yaptırmak mümkün …

Isı Yalıtımı ve Mantolama Kredisi Veren Bankalar

Devlet destekli ısı yalıtımı iyi mi yapılır? öğrenmek isteyenlere evine kendi imkanları ile yalıtım yapmak isteyenler yada apartman genelinde site yönetim kurulu sonucu ile mantolama yaptırmak isteyenlere Şekerbank, Akbank, İşbankası, TEB, Güvence bankası şeklinde birçok banka şubesi gereksinim kredisi vermektedir. 4 yıla kadar vadelendirilebilen krediler ve devlet teşvikleri ile %50 enerji tasarrufu sağlanması amaçlanıyor. Enerji tasarrufu kredisi diye de adlandırılan krediler yardımıyla, sizde doğalgaz yada katı yakıt giderlerinizi yarıya düşürebilir, devletin bu mevzuda verdiği teşviklerden faydalanabilirsiniz.

Mantolamaya Devlet Teşviği

Binalar  için alınması lüzumlu olan Enerji Kimlik Belgesi ne haiz binaların doğalgaz maliyetlerini düşürmek amacıyla konutlar, binalar, yalıtım durumuna bakılırsa A,B,C,D,E,F,G şeklinde enerji sınıflarına ayrılacaktır. Sınıflara ayrılacak ve A,B,C sınıfına giren devlete, doğaya ve çevreye katkı elde eden binaların enerji birim tutarları düşük tutulacak.

Mantolamaya devlet teşviği kapsamında binalarına konutlarına mantolama uygulaması yapanlardan vergi ve harç alınmayacak. Gelecek yıllarda Devlet destekli ısı yalıtımı iyi mi yapılır? sorularının cevapları daha da netleşecek zira Çevre ve Şehircilik Bakanlığının düşük faizli yalıtım kredilerinin Bakanlık katkısı ile teşvik edileceği de söz mevzusudur.

Isıtma ve soğutma için ayrılan bütçe cep takıyor. Bu sebeple bir çok konutun ısı yalıtım ihtiyacı oluyor. Ek olarak çevre kirliliğinin azalması amacı ile geçmiş yıllarda yürürlüğe giren uygulama ile beraber yalıtım malzemeleri için taksit imkanı uygulanmaya başladı. Bakanlığın da yardımıyla mantolama ve ısı yalıtımı mevzusuna devlet tarafınca katkı yapılacağı söyleniyordu.

Bunun yanı sıra beyaz eşyalarda ve çevrenin korunması amacı ile korbondioksit gazının salınımının önlenmesi amacı ile bazı araçların vergilerinin de düşürüleceği bilinmektedir. Devletimizde pek fazlaca ruhsatlı ve ruhsatsız konut bulunmaktadır. Binaların ne yazık ki yalnız yüzde 10′ luk  kısmında ısı yalıtımı yapılmıştır. Isı yalıtımı ile beraber yılda 10 milyon TL tutum edileceği söylenmektedir. Hem Türkiye ekonomisi hem de konut sahipleri için bu durum ehemmiyet arz etmektedir.

Şekerbank

Şekerbank ile  Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği içinde imzalanan protokol neticesinde Yalıtım kredisi verilecektir. Kredi başvuruları banka şubelerine yapılacaktır. Banka hakkınızda yapmış olduğu araştırma neticesinde size kredi verip vermeme insiyatifindedir. Anlaşmalı firmalardan alınan yalıtım malzemeleri için geçerli olmaktadır. İzoder’ e üye olan Üye ve Uzman Uygulayıcı Firmalar tarafınca uygulanmaktadır. Kampanya dahilinde müşterilerden herhangi bir dosya harcaması, kredi tahsis tutarı vb. extra harcamalar talep edilmeyecektir. 60 aya varan vadeler ile kredi kullandırılmaktadır. Etik şartnamede birçok ilke yer verilmiştir. Bu ilkeler üye sorumluluğu, çevre bilincinin gelişmesi, kanunlara uygun olarak iş yapmak, adil ve sadık olmak, dürüst olmak şeklinde ilkelerdir. Minimum 8 daireli bir bina için izin verilmektedir.

Ziraat Bankası Enerji Tasarruflu Mantolama Kredisi

Ziraat Bankası enerji tasarrufunun desteklenmesi amacı ile mantolama kredisi kampanyası başlatmıştır. Bu kredi sıfır faizli olmaktadır. Kredi vadesi 8 aydır. Banka hiçbir harcama talep etmemektedir. Anlaşmalı olunan firmalardan alınacak yalıtım malzemeleri için yararlanılacaktır. Kredi başvurusu Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile kabul edilecektir.

Mantolama işlemleri için siz de devletten destek alabilir ya da bankaların kredileri aracılığı ile finansal kaynak elde edebilirsiniz. 2020 senesinde bu anlamda finansmana gereksinim duyan yurttaşlarımız bu kredilerden yararlanabilirler.


About admin

Check Also

Esnafa Çiftçiye ve Girişimciye Özel Teşvikler

Devletimiz geçtiğimiz yılda hayvancılık ve ziraat ile uğraşan çiftçilere, üreticilere, kendi işyerini açmak isteyen esnaf …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>