Devlet Destekli Rüzgar Gülü Nasıl Kurulur? (Türbin Enerji Santrali Teşvikleri)

Rüzgar Gülü Kurulumu İçin Devlet Desteği Iyi mi Alınır?

Rüzgarın mühim bir üretim deposu olması sebebiyle devlet tarafınca da lisanssız olarak elektrik enerjisi üretimlerini rüzgar gülü santrali açılarak yapılmasına izin verilmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan rüzgar gülü santrali mühim bir yatırım alanıdır. Hatta rüzgardan elde edilmiş fazla enerjilerin de şebekelere satılmasına devlet tarafınca hususi izin verilmiştir. Enerji kanununda meydana getirilen düzenlemeler ufak ve orta ölçekli işletmelerin de lisans almadan, şirket kurmadan 1 mW’ a kadar elektrik üretmesine olanak tanımaktadır. Devletimiz dışa enerji yönünden bağımlı olmamak için çıkardığı kanunlar ile rüzgar gülü ile enerji üretmek isteyenlere lisanssız rüzgar gülü kurmaları için devlet desteğinde bulunmaktadır. Hal bu şekilde olunca rüzgar gülü santrali açarak elektrik üretip kendi elektriğini üretmek ve fazlasını şebekelere satarak yatırım yapmak isteyenlere devlet teşvikleri ile kolaylıklar sağlanmakta ve yatırım yapacakların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Rüzgar Gülü Santrali Devlet Desteği Iyi mi Alınır?

Lisanssız rüzgar pazarı olarak devlet teşviği ile rüzgar gülü vasıtasıyla enerji üretenlere destek veren kuruluşlarda mevcuttur. Türkiye’de teşvikler 10 yıl ile sınırlandırılmaktadır bilhassa de 2 yıl geri ödemesiz dönemli olarak verilmektedir. Kurulacak olan türbinin bölgesine, büyüklüğü bakımından durağan(durgun) yada değişken, üretim yerine nazaran, teşvik yılına nazaran ve zamana nazaran değişmektedir. Bankaların türbin fiyatlarının % 25 ine kadar peşin ödeme almaları sebebiyle orta boy türbin için lüzumlu tüm harcamalar için ortalama 100 bin dolar kaynak ayırmaları gereklidir.

Türbin için yapılacak maliyetler özetlemek gerekirse; arazi alım, müracaat ücretleri, türbin için en uygun alanın belirlenmesi için ölçüm verilerinin alınması ve arazi düzenlemesi için ve türbin dışı harcamaları karşılamak için bankalardan bu türde oluşturulmuş kredi türlerinden yararlanarak finansman ihtiyacı karşılanması mümkündür.

Rüzgar gülü santrali ve lisanssız rüzgar enerjisi üretimine geçilmesi için ilk olarak yer seçimini yaparak arazinin belirlenmesi  gereklidir.  Bundan sonrasında belirlenen arazide enerji üretiminde en mühim unsur olan rüzgar ölçümlerinin yapılması gereklidir. Projenin hayata geçirilmesinden ilkin yapılması mecburi olan fizibilite raporunun hazırlanması ve lisans başvurusunun yapılması gereklidir. Lisanssız enerji üretimine geçmek için lüzumlu onay ve izinlerin alınması ile ilgili projenin yapım aşamasına geçilmesine başlanabilir.

Hidroelektrik santralı (HES), Rüzgar enerjisi santralı( RES) şeklinde yenilenebilir enerji kredilesi veren bankalardan kredi alarak devlet desteğiyle rüzgar gülü kurabilirsiniz.Bu bankalardan ilk olarak Halkbankasının FKA yenilenebilir enerji kredisinin özelliklerini anlatacak olursak;

Halkbank

Halkbankası ile FKA Fransız Kalkınma ajansı ortaklaşa iş ile verilen FKA Yenilebilir enerji kredisi tüm enerji projelerinin finansmanında destek olmak için düzenlenen ve verilen kredi türüdür. Yenilenebilir enerji kapsamında Rüzgar enerjisi santrali açmak isteyen firmalar en fazla 500 kişilik personel sayısına haiz olması şartıyla 5.000.000 EUR olarak verilmektedir. 10 yıl vade imkanları ile kullandırılan kredi 3 yıl geri ödemesiz dönemli olarak yatırım kredisi şeklinde verilmektedir. Halkbankası FKA rüzgar gülü kredisini görmek için tıklayınız.

Akbank

Akbank tarafınca lisanssız rüzgar enerjisi üreticilerine Enerji Kredileri başlığı altında kredi sağlanmaktadır.

Akbank  bu kapsamda yenilenebilir endüstriyel enerji verimliliği , yapı ve binaların termal rehabilitasyonu ile jeotermal, güneş şeklinde hidroelektrik santralleri, rüzgar enerjisi santralleri ve jeotermal enerji santralleri de proje finansmanlarında yenilenebilir enerji yatırımları için uzun vadeli finansman imkanı sağlıyor.

Denizbank Enerji Verimliliği Kredileri

Enerji Verimliliği Kredileri  adı altında teşvik sağlamakta olan Denizbank Yenilenebilir enerji yatırımları için 5.000.000 EUR’ya en kısa iki en fazla 5 senelik  finansman desteği sağlamaktadır. Görmek için tıklayınız.

Güvence Bankası Kendi Elektriğini Üreten Kobi Destek Projesi

Lisanssız elektrik üretimini desteklemek maksadıyla Güvence bankasıda kendi elektriğini üreten kobi destek projesi adı ile bir teşvik  kredisi ile 2 yıla varan geri ödemesiz dönem fırsatı sunmaktadır.

TEB AFD Enerji Kredisi

Lisanssız rüzgar enerjisi üretimi için rüzgar gülü santrali yatırımı meydana getirecek olanlar için AFD Enerji Kredisi adı altında finansman desteğini minimum 3 yıl vadeli olarak sağlamaktadır.

Türkiye Finans Lisanssız Yenilenebilir Enerji Paketi

Türkiye Finans ‘ta rüzgar gülü türbin oluşturmak ve elektrik üretmek isteyenlere teşvik maksadıyla Lisanssız Yenilenebilir Enerji Paketi ile finansman desteği sağlamaktadır.

Vakıfbankası da lisanssız enerji üretimi için rüzgar gülü santrali açmak ve elektrik üretmek isteyenlere yenilenebilir enerji kredileri vererek tüm yatırımcıları desteklemektedir.

Yapı Kredi Bankası’da lisanssız enerji üretimi için rüzgar gülü santrali açmak ve elektrik üretmek isteyen yatırımcılara Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programı adı altında destek sunmaktadır.

Özetlemek gerekirse bankaların yatırımcılar için elde etmiş oldukları en fazla 10 yıl vade minimum 2 yıl vadeli ve geri ödemesi dönem imkanlarıyla sağladıkları finansman destekleri ile rüzgar türbinleri kurarak yatırım yapabilirsiniz.

Rüzgar Türbini Kurmanın Avantajları Nedir?

 • Rüzgar türbini kurulduğu süre enerji tasarrufu yapmaktadır. Şu demek oluyor ki parasız yakıt üretip hiçbir ücret ödenmez.
 • Rüzgar türbinlerini neredeyse her yerde kurma imkanları vardır.
 • Rüzgar enerjisi elektrik üretirken doğaya hiçbir zarar vermez.
 • Temiz enerji deposu olarak hedeflenen rüzgar türbinleri, Temiz enerji üretimi yapmaktadır.
 • Rüzgar enerji santralleri oldukça fazla alan kaplamaz.
 • Rüzgar türbinleri için havanın aydınlık ve karanlık olması mühim değildir.

Rüzgar Türbinlerinin Kurulmasındaki Dezavantajlar Nedir?

 • Rüzgar enerjisi santrallerinin yatırım maliyetleri oldukça yüksektir.
 • Rüzgar santrallerinin kurulması için oldukça ciddi ölçümlerin yapılması gerekmektedir.
 • Lisansız güneş santralleri kadar kolay kurulumları yoktur.
 • Rüzgar türbinleri ile elektrik elde etmek için rüzgarın belirli bir seviyede esmesi gerekmektedir.
 • Rüzgar santralleri bir bölgede oldukça fazla seviyede ise o bölgede cep telefonları ve tv kanalları çekmez.
 • Rüzgar enerji santralleri oldukça fazla gürültü yapmaktadır.
 • Rüzgar gülleri göç eden kuşlara ciddi boyutta zararlar vermektedir.

Rüzgar Türbini Oluşturmak İsteyenlere Destek Geliyor

Rüzgar türbini oluşturmak isteyenlere verilen teşviklerin kafi gelmediğini GSR Enerji müdürü İsmail İNCİ açıklamıştı. Bu açıklamanın üstüne talepte bulunulan destek göz önüne alınacak ve ileri ki zamanlarda gündeme getirilecektir. Rüzgar enerjisi santrallerinin yatırımı ciddi boyutlara dayandığı için oldukça daha çok destek gerekmektedir. Kurulan rüzgar santralleri yardımıyla elektrik üretimi yapılacak ve doğaya hiçbir zarar verilmeyecektir. Rüzgar santralleri güneş enerjisi ile kıyaslanmaktadır. Fakat rüzgar gülleri güneş enerjisinden oldukça değişik şekilde iş yapmaktadır.

Rüzgar Enerji Projesini Kim Oluşturdu

Türkiye rüzgar enerjisi birliği kar amacı gütmeden, rüzgar enerjisi kullanımını faaliyete geçirmek için, 10 Şubat 1992 senesinde Bakanlar kurulu sonucu ile gündeme getirilmiştir. Bu projenin ülke ekonomisine katkıda bulundurulması hedeflenmektedir. Türkiye Rüzgar enerjisi bakanlığı tarafınca hazırlanan Türkiye enerji raporu yardımıyla Ocak 2013 senesinde ana sektör aktiviteleri olarak gündeme gelmiş ve bir oldukça ilde rüzgar gülü projesi hayata geçirilmiştir.

Rüzgar Gülü Santralleri Hangi İllerde Hayata Geçirilmiştir.

Rüzgar santralleri vatanımızda bir oldukça şehirde hayata geçirilmiştir. Bu durum yardımıyla elektrik üretimi yapılmakta ve doğaya hiçbir zarar verilmemektedir. Peki rüzgar gülleri hangi illerde kurulmuştur.

 • İzmir
 • Balıkesir
 • Tekirdağ
 • Afyonkarahisar
 • İstanbul
 • Hatay
 • Çanakkale
 • Manisa
 • Adıyaman
 • Muğla
 • Aydın
 • Kırklareli
 • Mersin
 • Eskişehir

Yukarıda saymış olduğumuz şehirlerde kurulu olan rüzgar gülleri yardımıyla o şehirlerde temiz bir halde, hava kirliliği oluşturmadan ve doğaya zarar vermeden oluşturulan enerji ülke ekonomisine yarar sağlamaktadır. Kim bilir bir sonraki tesisi kim bilir siz kurarsınız.

Durmayın! Araştırın ve devletin bu alanda verdiği desteklere başvurun.


About admin

Check Also

Esnafa Çiftçiye ve Girişimciye Özel Teşvikler

Devletimiz geçtiğimiz yılda hayvancılık ve ziraat ile uğraşan çiftçilere, üreticilere, kendi işyerini açmak isteyen esnaf …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>