Devlet Destekli Salma Tavukçuluk Kredisi 2020 (GEZEN)

Özgür Sistem Salma Tavukçuluk Yapmak İçin Finansman

Tavuk çiftliği açmak, yumurta, et pilici yada tavuk yetiştirmek için özgür salma tip tavukçuluk yapmak isteyenlere finansman elde eden devlet kurumlarına yer vereceğiz. Devlet destekli tavukçuluk yapmak isteyenler ve devlet destekli salma tavukçuluk kredisi çekmek isteyenler için finansman kaynakları ve devlet tarafınca meydana getirilen destek sunar hakkında bilgiler vereceğiz.

Salma Tavukçuluk Yapmak İçin Devletten Iyi mi Para Alınır?

Salma tavukçuluk, hayvanların organik ortamda beslenmeleri ve bu kapsamda organik yumurta elde edilme uğraşıdır. Özgür sistem tavukçuluk yapmak için tavuk sayısına gore kaliteli  malzemeden üretilmiş iyi bir kümes gerekmektedir. Uzmanların salma tavukçulukta en fazlaca ehemmiyet verdikleri husus, tavuklara verilen gıdalar ile kümestir. Eğer sermayesiz olarak salma tavukçuluğa adım atmak isterseniz, bu alanda destek veren kamu kurum ve kuruluşlarına teşvik başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bu kuruluşlar Ziraat ve Orman Müdürlükleri, Kırsal Kalkınma Kurumu, Kalkınma Ajansları, Ziraat Kooperatifleri ve öteki hususi kuruluşlardır.

salma-tavukçuluk

Salma tavukçuluk için devlet desteği

Özgür Sistem Tavuk Çiftliği İçin Kümes Hazırlama

Salma tavukçuluk için kümes hazırlarken 1 metre kare alana 6 tavuk koyulur. 100 tavuk için 16, 500 tavuk için 83, 1000 tavuk için 166 metre kare (10 metre genişliğe 16 metre uzunluk) kümes gerekmektedir. Bu ölçüler tavukların rahatça gezinmeleri için ve kışın birbirlerini sıcak tutmaları için idealdir Kümesin uzun tarafı cenup yönüne bakmalı ve bu yönde bırakabildiğiniz kadar pencere olmalıdır.

Devlet, küçükbaş yada büyükbaş hayvancılıkta olduğu şeklinde, tavukçuluk ve kümes hayvanları yetiştiriciliği alanlarında da, çeşitli krediler vermektedir. Bu kredilerin bazıları Devlet Bankaları tarafınca, bazıları ise kooperatifler ve öteki kurumlar tarafınca yapılmaktadır.

Kosgeb Tavuk Çiftliği Kuranlara Kredi Veriyor mu?

Son 3 yılda fazlaca sayıda şahıs, iş oluşturmak yada hayvancılık kredisi almak için KOSGEB’ e başvuruda bulunmuştur. Bilinmiş olduğu suretiyle KOSGEB yalnız bu alanda ürünlerin işlenmesi için destek vermektedir. KOSGEB canlı hayvan alımı için destek sağlamamaktadır. Bunun haricinde, aşağıdaki belirtilen nace kodlarına gore tesisin kurulumu, lüzumlu ekipmanların satın alınması şeklinde alanlarda Kosgeb salma tavukçuluk alanında destek alınabilir.  Bunun için, ilk olarak Kosgeb girişimcilik eğitimlerine katılmak ve eğitim sonunda sertifikaya hak kazanmanız ve yapmak istediğiniz tavuk ürünlerinin imalatı ve saklanması işi ile ilgili bir iş planı hazırlayarak Kosgeb’ in onayına sunmanız gerekmektedir.

KOSGEB İMALAT NACE KODU İLE (C.10.13)  AŞAĞIDAKİ ALANLARDA DESTEK VERMEKTEDİR!

Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı
Kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması

KOSGEB Canlı Kümes Hayvanı Alımı İçin Kredi Desteği Vermez. KOSGEB yalnız yukarıda ki alanlarda destek verir. Eğer siz nace kodlarında yer almayan canlı hayvan alımı için müracaat yapmış olursanız destek alamazsınız. Bir tek bu hayvanların etlerinin işlenmesi ve saklanması için, ürünlerin imalatı için verir.

Ziraat Bankasından Tavukçuluk Kredisi ve Şartları

Damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 10.000 tane, Ankara Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürlüğünce Türkiye için geliştirilmiş hatlarla yapılacak damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 1.000 tane,  Damızlık hindi yetiştiriciliğinde 5.000 tane, Damızlık kaz, ördek yada bıldırcın yetiştiriciliğinde 1.000 tane Damızlık deve kuşu yetiştiriciliğinde 100 tane ve üstü kapasitelerde üretim meydana getiren/meydana getirecek olan üreticilerine Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredileri vermektedir.

Salma Tavukçuluk Kosgeb Kredisi

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisinin Özellikleri Nedir?

Ziraat Bankası Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredileri kapsamındaki Yatırım Kredileri kapsamında; Damızlık kümes, damızlık kanatlı üretimi gerçekleştirmek kaydıyla kuluçkahane yapımı ve tadilatı, Bio güvenlik önlemleri, Gübre işleme tesisi yapımı ve tadilatı, Kendi elektrik gereksinimlerini, yenilenebilir enerji kaynaklarından (güneş ve biyokütle) karşılamak için lüzumlu olan tesis ve alet/ekipmanların alımı için özgür sistem çiftlik kurulumu kredileri vermektedir. Ziraat Bankası Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredileri kapsamındaki İşletme Kredileri kapsamında ise; Yurt içi yada yurt dışı damızlık kanatlı üretim işletmeleri ve kuluçkahanelerden yetiştirilmek suretiyle; kuluçkalık damızlık yumurta, damızlık civciv ve damızlık yarka alımı ve öteki giderlerin istihdamının sağlanması üstüne kredi verilmektedir.

Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri  31 Aralık 2020 yılına kadar geçerli olmak suretiyle kanatlı ya da damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredisi vermektedir. Verilecek olan kredilerin üst limitleri resmi gazetede yayınlanarak duyuru edilmiştir. Ek olarak verilecek olan kredilere ek olarak faiz indirimleri yapılacaktır.

Kanatlı sektöründe verilecek olan kredinin üst limiti 5 milyon TL’ dir. Yatırım periyodu için %25 oranında, işletme periyodu için %50 oranında faiz indirimi yapılacaktır.

Kanatlı sektörü damızlık kümes hayvanları yetiştiriciliği için verilecek olan kredinin üst limiti ise 10 milyon TL’ dir. Yatırım ve işletme dönemlerinde %75 oranında faiz indirimi yapılacaktır. Kanatlı sektöründe destek alabilmek için piliç sayısının 10 bin tane, hindi, kaz ve ördeğin 1000 tane, yumurta tavuğu için 7500 tane, devekuşu için 50 adetten oluşan bir işletme kurulması ya da mevcut işletmede bulunan hayvan sayısının bu sayılara ulaştırılması gerekmektedir.

Yumurta ve Tavuk Yetiştiriciliği İçin Başka Hangi Kurumlar Destek Veriyor?

Bu destek sunar haricinde Ziraat Bakanlığı tarafınca Kırsal Kalkınmaya Destek projeleri kapsamında, 81 ilde çeşitli desteklemeler verilmektedir. Bu destek 300 bin liraya kadar yüzde elli oranında verilmekte olup, limiti bulunmadığı bilinmektedir. Bu krediden yararlanmak için Bakanlığın duyurduğu kırsal alanda yaşıyor olmanız ve Ziraatçi kayıt belgesine (ÇKS) haiz olmanız gerekmektedir. Ek olarak devlet destekli salma tavukçuluk kredisi alabilmek için, tesis oluşturmak istediğiniz alanın sizin kullanımınıza ilişik bulunduğunu belgelendirmeniz gerekiyor. Bu destekleme haricinde Ipard projesinin 42 ilde uygulanan Ziraat destek projeleri mevcuttur. Devlet destekli kredi alabilmek bu projeyi inceleyerek, başvuruda bulunabilirsiniz.

Hayvancılık Kredisi İçin Nereye Başvurmalıyım?

Projeler kapsamında Salma tavukçuluk yapmak için banka şubelerine, TKDK’ ya, KOSGEB’ e başvurabilir, derhal kredi çekerek girişime başlayabilirsiniz. Hayırlı işler dileğiyle 🙂

Faizsiz ve 2 yıl ödemesiz kredi bağışlama şartları ile ilgili yazımız için tıklayınız.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>