Devlet Destekli Sera Kredisi 2020 (7 Yıl Vade 2 Geri Ödemesiz)

Devlet tarafınca örtü altı ziraat faaliyetleri de desteklenmektedir. Ziraat Bankası, Denizbank vb. bankalardan sera kredisi alabileceğiniz şeklinde  TKDK tarafınca sağlanan desteklere de başvurabilirsiniz. Sera kredisi hesaplamaları yaparak işin ne kadar maliyet gerektirdiğini hesaplayabilirsiniz.

Müjde! Devlet 7 yıl vadeli 2 yıl geri ödemesiz seracılık kredisi verecek. Bahse mevzu finansmanda faiz senelik 8,25  iken 2 yıl geri ödemesiz olabilecek. Bunun haricinde çiftçimize 14 ay süresince da işletme kredisi verilecek.

Örtü Altı Tarıma Devletten Destek

Sera Kredisi, seracılık yatırımı yapmak isteyen girişimciler ve mevcud seralarını geliştirmek isteyen yatırımcılar için geliştirilmiş bir kredidir. Sera kredisi ile yeni sera kurmanın yanı sıra, seranızı büyütebilir, lüzumlu tadilat işlemlerinizi zorluk çekmeden yapabilirsiniz.

Sera kredisi yatırım maliyetinin %75’ini karşılamaktadır.İpotek teminatlı kredilerde maksimum 120 ay vadeye kadar değerlendirilir. 1/3/6/12 ayda bir ödemeli kredidir.

2020 senesinde da verilen örtü altı ziraat kredisi proje içeriğine gore 7 yıl vadeli 2 yıl geri ödemesizdir.

Sera Kredisi Çekmek İçin Lüzumlu Belgeler Nedir?

Çiftçilik Belgesi, Kontrollü Örtü Altı Kayıt Sistemi belgesi, Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Sera satın alınacaksa seraya ilişkin ekspertiz belgesi, Sera yeni yapılacak yada tadilat ise proforma ve kati satmaca lüzumlu belgelerdir. Şubede yapılacak değerlendirme ile lüzumlu görülmesi durumunda ilave belge ve güvence talep edilebilecektir. Yerli üretim icra eden ve meydana getirecek olan girişimcilere devlet destekli krediler KOSGEB, BEBKA, ziraat bankası ve öteki devlet bankaları tarafınca verilmektedir.

Ziraat Bankası Devlet Destekli Örtüaltı (Sera) Kredisi

Ziraat bankası devlet destekli sera kredi kampanyasıyla yatırım ve işletme kredi ürünleri ile seraların işletme giderlerinin ve yatırıma yönelik giderlerinin finansmanını karşılamak amacıyla seracılara hususi sera kredisi vermektedir. Kontrollü örtüaltı üretme koşullarına haiz minimum 1 dekar büyüklüğündeki seralarda üretim icra eden ve hazırladıkları fizibilite raporları bakanlık müdürlüklerince onaylanan yeni kurulacak işletmelere seracılık kredileri sunmaktadır. Örtüaltı üretiminin kayıt altına alınması hakkında yönetmelik esasına uygun olarak üretim icra eden ve Örtü altı kayıt sistemine (ÖKS) ye kayıtlı işletmelere verilen seracılık kredileri devlet destekli krediler kapsamındadır.

Sera Oluşturmak İsteyenlere KOSGEB Destekleri

Kosgeb tarafınca sera oluşturmak isteyenlere 100 bin lira Devlet destekli 0 faizli bağışlama kredi, 50 bin lira bağışlama kredi verilmektedir. Kosgeb kredisi alabilmek için kosgeb şartlarını yerine getirmek lazımdır. 32 saatlik girişimcilik kurslarına katılan ve başarı göstermiş olanlara verilen sertifikayı alarak lüzumlu fizibilite araştırmasını yapmış olup projelerini getiren hepimiz kosgeb kredisini alabilmektedir.

Sera Kredisi Veren Öteki Bankalar

Teb bankası sera yapımına yönelik yatırım yada mevcut serasında tadilat yapmak isteyen çiftçimize kredi imkanı sağlamaktadır. Bankadan 60 aya kadar vade ve 1,3,6,12 ayda bir eşit yada esnek ödeme olanak ile kredi alabilirsiniz. Seracılık kredisine başvurusu için lüzumlu belgeler; ziraatçi kayıt sistemi belgesi, nüfus cüzdan fotokopisi, ikametgah senedi, tapu fotokopileri, kiralık arazileri var ise kira sözleşmeleri, örtü altı belgesidir.

Finansbank tan da sera ile ilgili bir yatırımınız var ise ve Finansbank sera kredisinin özellikleri ve şartları size uyuyorsa siz de bu krediyi alıp ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilirsiniz. Bu kredi ile mevcut seranızı daha da büyütebilir ya da seranızı oluşturmak için bu krediyi kullanabilirsiniz. Bu krediyi kullanarak tohum, fide, ilaç, gübre şeklinde seracılıkta lüzumlu olan tüm ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilirsiniz. Sera kredisi işletme maliyetinin tümü karşılanmaz. Bu kredi sadece işletme maliyetinin % 85’i karşılamaktadır Maksimum 36 ay vade ile kredi kullanılabilmektedir.Eğer istenirse ödeme periyotlar ayda bir, üç ayda bir, 6 ayda bir, 12 ayda bir şeklinde düzenlenebilir.

Sera oluşturmak için verilen hibe ve örtü altı tarım kredileri isminde yazımızı okudunuz mu? Bu destek sunar 2020 senesinde gene Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca verilmeye devam edecektir. Ek olarak Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri tarafınca 2020 yılı 2015 sayılı Resmi Gazete’de gösterilen bildiri ile sera modernizasyonu ve kontrollü örtü altı ziraat için düşük faizli kredi verilmektedir. Bu anlamda kredi kullanmak isteyenler 2020 yılına kadar Ziraat Bankası’ na giderek kredi başvurularını yapabilirler.

Kontrollü örtü ziraat uygulamaları için yatırım dönemine ilişkin olan krediler yüzde 50 faiz indirimli, işletme dönemine ilişkin krediler ise yüzde 50 faiz indirimli olarak kullandırılmaktadır. Sera modernizasyonunda kullandırılacak olan krediler ise mevcud seraların teknik aksaklıklarının giderilmesi amacı ile kullandırılacaktır. Durağan(durgun) ya da montajlı olarak yapılacak yapı iskeleti ve ürünlerden alınacak olan verimin artırılması amacı ile yapılacak olan çalışmalarda 300 bin TL ‘ ye kadar sıfır  faizli olarak kredi verilebilecektir. Yatırım döneminde kredi yüzde 50 olarak verilirken işletme döneminde yüzde 50 indirimli olarak verileceği bildirilmiştir. Detaylı informasyon almak için tıklayınız.

Sizde devlet destekli sera kredilerine başvurarak seracılıkla ilgili ziraat yatırımlarınızı yapabilir ya da yeni sera işletmenizi kurabilirsiniz. Ek olarak bankalar tarafınca sera kurulumu ve sera modernizasyonu amacı ile verilen pek oldukça kredi bulunmaktadır. Bu kredilere de müracaat yapabilirsiniz.

Ek olarak Yapı Kredi Bankası sera kredisi, Şekerbank sera yapım ve modernizasyon kredileri şeklinde bankaların verdiği sera kredilerine de başvurabilirsiniz.

Bunun haricinde Ziraat Bankası afet mağdurlarına borç erteleme yeniliği getirmiştir. Düzgüsel şartlarda Bankanın verdiği kredilerin YILLIK faizleri şöyledir;

  • 1 yıl vade faiz oranı %8
  • 1-4 yıl faiz %10
  • 4 seneden uzun kredi faizler %11 oranındadır.

Ziraat Bankası sera kredisi 2020 senesinde en yüksek %8,25 faizli verilecek.  Bunu aya bölersek aylık faiz oranı 0,6875 olacaktır.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>