Devlet Destekli Yurtdışı Gezisi Sağlayan Kurumlar

Firmalar, endüstri kuruluşları, fabrikalar yurt dışındaki iş ile ilgili tüm faaliyetlerinde konaklama, gezi ve çeviri şeklinde harcamalarını devlet yardımı ile karşılayabilir. Yurt dışına meydana getirilen iş gezilerinde devlet % 70 destekleme yapmaktadır. Toplu olarak meydana getirilen iş gezilerinde ise 10 firmanın bir araya gelmiş olarak müracaat yapması halinde % 50 devlet desteği verilmektedir. Yurt dışı gezileri için devlet yardımlarından yararlanmak isteyen firmalar fuar ve iş gezilerinde verilen teklifin onaylanmasından sonrasında devlet desteği için ihtiyaç duyulan kılavuzu almaları gereklidir. İş gezisinin arkasından toplantı ve ihracat raporu hazırlayarak başvurular yapılmaktadır. Tüm harcamaları gezi ve konaklama masraflarının % 70 ‘i TCMB tarafınca EFT ile firmalara yapılmaktadır.

Kosgeb Yurtdışı İş Gezisi

KOSGEB kurumu tarafınca toplu iş gezilerinde 10 firmanın toplu olarak yaptıkları fuar, iş gezisi yurt dışı faaliyetlerinde % 50 devlet desteği vermektedir. Ticari amaçlı olarak meydana getirilen yurtdışı gezilerinde verilen % 50 devlet desteği almak için 10 firmanın toplu olarak iş gezisi programı oluşturması karşılığında meydana getirilen harcamalar firmalara geri ödenmektedir. Doğal olarak ki bunun için oluşturulan iş gezisi programının belirli nitelikleri taşıması ve kesinlikle iş gezisi olarak yapılacak seyahatları kanıtlar özellikte olması gereklidir. Gezilerin iş görüşmeleri, işletmeler arası ikili görüşmeler, yapınak, endüstri kuruluşları, teknopark ve finans grupları ile görüşmeler yada yurt dışı fuar ziyaretleri olarak yapılması minimum ikisinden birinin bu kapsamda yapılacak iş gezileri için devlet destekleri ödenmektedir.

Meydana getirilen yurt dışı gezilerinde desteklenecek giderler; konaklama,rehberlik, çeviri, gezi ve fuara giriş ücretleridir. Yapılacak olan iş gezilerin kesinlikle planlanarak, organize edilmiş bir halde devlet desteği alabilecek şekilde nitelendirilerek iş gezisi programının hazırlanması şartı ile geri ödemeler alındığından fuar için organizasyon şirketleri ile anlaşarak da işlemleriniz için organizasyon hizmeti verecek firmalardan yardım alabilirsiniz.

Kosgeb tarafınca % 50 devlet desteği almak isteyenler kesinlikle Kosgeb yurt dışı İş seyahat müracaat formu dilekçesini doldurmaları ve bu müracaat dilekçesi ve yukarıda detaylandırdığımız oluşturacakları iş seyahat programı ile müracaat yapmaları gereklidir.

Kosgeb Yurtdışı Fuar Desteği

Genel destek programı yurt dışı iş gezisi desteği müracaat formu, yurt dışı iş gezisi desteği programı hizmet merkezi müracaat formu ve yurt dışı iş gezisi desteği meslek kuruluşu ve organizator kurum müracaat formları ayrı ayrı olarak doldurulması gereklidir. Meydana getirilen seyahatin sonrasında destekten yararlanmak için bu müracaat formaları ile beraber yurt dışı iş gezisi netice raporu hazırlanmalıdır. Son olarak olarak yurt dışı iş gezisi desteği ödeme formu ile meydana getirilen başvurularda uygunsuzluk görülmediği takdirde Kosgeb tarafınca Genel destek programı iş gezisi devlet desteği kapsamında toplu iş gezisi meydana getiren 10 firmaya % 50 devlet desteği sağlanmaktadır. Bu belgelere ek olarak şirketlerin alacakları destek kapsamında alınan hizmetlerin faturaları, satmaca yerine geçen belgeler, hizmet sağlayıcıya ödeme meydana getirilen banka dekontu, işletmenin borcu yoktur yazısı şeklinde belgelerde ibraz edilmelidir.

yurt-dışı

Kosgeb yurt dışı fuar desteği veriyor.

Yararlanma Koşulları

Kosgeb Genel  destek programı yurt dışı fuar desteği yararlanmak isteyen şirketlerin söz mevzusu destekten yararlanabilmeleri için kesinlikle işletmenin sahibi, çalışanı yada iş ortağı olması lazımdır ve programdan yararlanmak isteyen işletmenin veri tabanında yer alması, kaydını yaptırması gerekir. Daha sonrasında işletme Kosgeb birimine müracaat yapar. Başvurusu kabul edilen işletmeden taahhütname istenir. İşletmenin taahhütname vermesi halinde, taahhütnamenin Kosgeb biriminde kayda alındığı tarih, programın başlangıç zamanı olarak kabul edilir.

Fuar Desteği Ne Kadar?

Kosgeb Genel  Destek Programı kapsamında işletmelere verilecek olan yurt dışı iş gezisi için işletme başına sağlanacak azami destek miktari 2.000 (iki bin) TL’ dir. Destek oranı 1.ve 2. bölgeler için %50,  3.ve 4. bölgeler için ise %60 dır.

Ek olarak Yapı Kredi, QNB Finansbank, İş Bankası, Türk Iktisat Bankası, İNG Bank, Akbank, Albaraka Türk, Güvence Bankası da müşterilerine dinlence kredisi vermektedir. Bu anlamda bankaların gereksinim kredisi kampanyalarından da faydalanarak daha uygun faiz oranları ve vadeler ile tatilinizi gerçekleştirebilirsiniz. Faiz oranları %1,79 ile %2,19 içinde değişkenlik göstermektedir. Banka şubelerine giderek T.C. kimlik belgesi, ikametgah belgesi ve gelir belgesi ile kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu kredileri yurt içi ve yurt haricinde kullanabilirsiniz.

Sizde işletme sahibi, iş ortağı yada çalışan iseniz yurt haricinde fuar ziyaretlerinizi, işletmeler ile ikili görüşmelerinizi Kosgeb yurtdışı iş gezisi programından yararlanarak devlet desteği alarak yurt dışındaki çeviri, rehberlik, gezi ve konaklama giderlerinizi Kosgeb devlet desteğinden yararlanarak geri alabilirsiniz.


About admin

Check Also

Devlet Destekli Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? (GÜNCEL PROJE)

Isı Yalıtımı İçin Devlet Desteği Evlerine ısı yalıtımı yaptırmak isteyen vatandaşlara, devlet destekli ısı yalıtımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>