Devlet Eğitim Yardımı En Az 35 En Fazla 60 Lira Veriyor

Devletimiz ”EĞİTİM YARDIMI” adı altında Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca gerekseme sahini fukara öğrencilere aylık minimum 35 en fazla 60 lira olacak şekilde yardım parası vermektedir. Ek olarak gene aynı çatı altında engelli öğrencilerimize ulaştırma dahil olmak suretiyle milyonlarca talebeye kitap ve öğle yemeği yardımları da yer almıştır. 2020 senesinde devam eden Devletimizin bu desteklerinin iyi mi müracaat yapılacağını, kurumlar tarafınca talep edilen şartları ile ele aldık.

Devletin Öğrencilere Sağlamış olduğu İmkanlar Nedir?

Daha önceleri sizlere SED hakkında bilgiler vermiştik. Şimdi ise Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca öğrencilere tanınan imkanlardan bahsedeceğiz. Öğrencilerimize tanınan bu hizmetler Bakanlık tarafınca ”EĞİTİM YARDIMI” başlığı altında yer almıştır. Bu başlık altında ise tam 7 alt başlıkta yardımlar yer alır. Bu yardımlar ise şunlardır.

 1. Eğitim Materyali Yardımı
 2. Şartlı Eğitim Yardımı
 3. Öğle Yemeği
 4. Parasız Kitap
 5. Talebe Taşıma ve İaşe
 6. Engelli Öğrencileri Okullarına Parasız Taşıma yardımları

Yer almıştır. Bu yardımlarda sağlanan imkanlar ise şu şekildedir.

1- Eğitim Materyali Yardımları Nedir?

Eğitim materyalleri kısaca eğitim için öğrencilerin gerekseme duydukları malzemelere denilen genel tanımlamadır. Bu tanımlamanın içinde ise bir oldukça kalem yar alır. Bunlar başlıca ise şunlardır.

 • Okul önlüğü, kılık giyim
 • Öğrencinin ayakkabı gereksinimleri
 • Çanta
 • Son olarak da kırtasiye giderleri

sağlanmaktadır. Devletin elde etmiş olduğu bu imkanlardan yararlanacak talebe bireyinin 18 yaşından büyük olması gerekir. Ek olarak, hane içinde şahıs başına düşen gelirinde mevcut asgari ücretin 3 de 1 geçmemesi gerekmektedir.

2- Şartlı Eğitim Yardımından Yararlana Bilirsiniz!

Nüfus bakımından en düşük %6 oranında kesiminde yer edinen ve bu yüzden çocuklarını okulla gönderemeyenler aile fertleri için hazırlanmış olan bir yardım paketidir. Ödemelerin direkt Ziraat bankası ve PTT şubelerinden anne yada babalara meydana getirilen yardımlar da miktarlar şu şekilde oluşmaktadır.

 1. İlk öğretime devam eden adam öğrenciler için aylık net 35 lira kız çocuklar için ise 40 lira
 2. Orta öğretime devam eden adam öğrenciler için ayda 50 kız öğrenciler için 60 lira ( ŞEY ) kısaca Şartlı Eğitimi Yardımı verilmektedir.

Bu imkanlardan yararlanacak olan öğrencilerin velilerinin hiçbir toplumsal güvencesi olmaması aranır. Ek olarak, evlatlarının okulla gönderme şarttı da bu yardım paketinde yer almıştır. 9 ay olarak verilecek olan yardım parası 2 ayda bir toplu olarak verilmektedir.

3- Öğle Yemeği Yardımı Öğrencilere Verilmektedir

2003-2004 senesinde başlatılan bu yardım imkanları ile öğrencilere öğle yemeği yardımı yapılmaktadır. 8 senelik temel eğitim döneminde taşımalı sistem ile okullarına giden fukara aile evlatları bu imkanlardan istifade edebilmektedir. Toplumsal Dayanışma ve Teşvik fonu tarafınca sağlanan finansmanlar İl / İlçe Ulusal Eğitim Müdürlükleri tarafınca organize edilmektedir. Program kapsamında sağlanan öğle yemeği yardımları her iki periyodu de kapsamaktadır.!

4- Parasız Kitap Yardımları Öğrencilere Sağlanmaktadır

İlk kez 2003-2004 yıllarında başlatılan uygulama ile milyonlarca çocuğumuza ücretsiz bir şekilde eğitim kitapları verilmektedir.  Gene Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu tarafınca aktarılan finansman ile bu olanakları MEB kısaca Ulusal Eğitim Bakanlığı dağıtımı üstlenmiştir. İlk ve Orta Öğretim süresince çocuklarımıza verilen tüm eğitim kitapları halen günümüzde ücretsiz bir şekilde dağıtılmaktadır. Tüm bu eğitim kitapları öğrencilerimize dönem başlamadan dağıtılmaktadır.

5- Talebe Barınma ve Taşıma Yardımları

Devlet öğrenci taşıma yardımları nedir

Devlet talebe taşıma yardımları nedir

Taşıma sistem haricinde kalan öğrencilere tanınan bir haktır. Bu sistem haricinde kalan öğrencilere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafınca ulaşım ve barınma imkanları sağlanmaktadır. Bu olanaklar devlet okullarında okuyan tüm ilk ve orta öğretimdeki öğrencilere verilmektedir. Ödemeler senelik olarak yapılmaktadır.

6- Engelli Öğrencilerin Okullarına Parasız Olarak Taşınması

İlk kez 2004 ile 2005 senesinde başlamış olan bir uygulamadır. Başlatılan bu uygulama ile hususi eğitime gerekseme duyan engelli öğrencilerin taşınması sağlanmaktadır. Ücretsiz bir şekilde başlatılan bu projeyi MÜLGA kısaca Ulusal Eğitim Bakanlığı Hususi Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlükleri ve Başkanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafınca sağlanmaktadır. İl/İlçe Müdürlükleri tarafınca belirlenen engelli eğitime muhtaç engelli kardeşlerimize yardımlar senelik olarak ödenmektedir.

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>